Tiedätkö mitä se tarkoittaa?
Olen helluntailainen
12
516
Vastaukset
- sulle selviää!
www.netmission.fi
näin helppoa so. kun sen osaa- Anonyymi
Mutta toimivaa linkkiä et kuitenkaan osannut kirjoittaa. Kas kun linkin alkuosa jäi pois. Et kai sinä kuvittele, että nykyaikana vuonna 2006 kukaan enää alkaa ährätä tekstiä selaimen osoiteriville, kun oikein kirjoitetulla hyperlinkillä pääsee kertaklikkauksella suoraan kohteeseen?
- helluntalainen.
Luultavimmin hellenisti et kuitenkaan ole.
Oikeastaan voisi olla joku toinen nimitys kuin "helluntailainen". Minustakin aika kummallisen kuuloinen nimi. Sanompa näin vaikka itse olen ns. helluntailainen:)
Voisiko olla jokin parempi nimitys?- kokemukset Hengestä
levisivät moniin kirkkokuntiin. Sitten se tukahtui muualla. Kunnes nyt taas nostaa päätään kaikkialla. Siispä me olemme kaikki helluntailaisia? Eräitä nimeltä mainitsemattomia opillisia eroja nyt sen kummemmin asiaan sotkematta. Vakavasti puhuen: karismaattisuus kannattelee klassista kristinuskoa, jota liberalismi taas syö. Tältä pohjalta yhteyttä löytynee.
- Siinä se
Uusalkukristitty, vrt. uusapostolinen.
- sitten sellaista
Siinä se kirjoitti:
Uusalkukristitty, vrt. uusapostolinen.
"uusvanhaa kristillisyyttä"? Vrt. "uusrahvaanomainen".
- Henki,
Siinä se kirjoitti:
Uusalkukristitty, vrt. uusapostolinen.
hänen lahjansa, evankeliumi, tms. vaan oikea kirkko-organisaatio ja historiallinen yhteys sen juuriin? Oma kokemukseni on että uskova tunnistaa toisen raja-aidoista huolimatta, joskus jopa suuressa väkijoukossa tuntemattoman uskovan! Ensimmäinen rakkaus Jeesukseen saattaa kyllä vaihtua rakkauteen omaa seurakuntaa kohtaan, siinä kylmenee helposti rakkaus muita kohtaan pelon kautta vihaksi.
- Anonyymi
Henki, kirjoitti:
hänen lahjansa, evankeliumi, tms. vaan oikea kirkko-organisaatio ja historiallinen yhteys sen juuriin? Oma kokemukseni on että uskova tunnistaa toisen raja-aidoista huolimatta, joskus jopa suuressa väkijoukossa tuntemattoman uskovan! Ensimmäinen rakkaus Jeesukseen saattaa kyllä vaihtua rakkauteen omaa seurakuntaa kohtaan, siinä kylmenee helposti rakkaus muita kohtaan pelon kautta vihaksi.
Jospa se onkin niin, että jääkauden jälkeen ruotsalaisten ja osin itämaisten toimesta tuli luterilainen kirkko? Voisiko se mitenkään olla niin? Tänne pakanapohjolaan. Ja karvaperseiden valtakuntaan. Miettikää! Mitä kansakoulut on aikanaan opettaneet. Ja MYYTIT.
Ajatelkaa. Ajatelkaa rauhassa. Tähdätkää vasta sitten.
- Anonyymi
Luultavasti aivopesua?
- Anonyymi
evoluutiosatu se on aivopesua parhaimmillaan.
kukaan täyspäinen ei usko että koko luomakunta olisi evoluutiokunta!- Anonyymi
Darwin päätteli, kuitenkin jumala..taustalla noina aikoina. Einstein päätteli, kuitenkin..jumala taustalla. Iisakki Newton päätteli, kuitenkin jumala taustalla.
Aiotteko tehdä itsestänne, itseänne viisaampia? Mites tänään tieteelle kuuluu?
Ennen kuin rupeatte hienoja sivistys-sanojanne latelemaan. Jotka ovat tavan pulliaiselle "hepreaa." Miettikää. Ja vielä toisenkin kerran. Miettikää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172404Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162071812Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021471Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491396Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu571347Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1851204- 941140
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1511015Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14951Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !
Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako134830