Olen ostamassa mieheni kanssa asumisoikeusasuntoa ja mietinkin tässä, miten minun tulee toimia pankin kanssa-haenko ensin jotakin asuntoa ja vasta sitten lainaa vai miten?? Käsiraha??
Asumisoikeusasunto
sneed
3703
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ensin haet asunnon,tietenkin ekaks jononumeron, jolla voit sitten varata sopivan asunnon itselles. sitten kun sinut on hyväksytty asumisoikeusasunnon saajaksi teet esisopimuksen ja meneet pankkiin hakemaan lainaa. luottotiedot kunnossa ja työpaikka niin pitäisi onnistua.
...pankista?!
1. Varmistakaa pankistanne, käykö aso-sopimus koko lainan pantiksi. Usein käy. Eli ei tarvita omia säästöjä, MUTTA ei ne säästöt haittaakaan.
2. Hakekaa kunnan järjestysnumero aso-asuntoon ja ilmoittautukaa asuntojonoon.
3. Kun sopivaa asuntoa tarjotaan, ilmoittakaa ostohalustanne, niin asunto jopa varataan teille jos hyvä tuuri käy.
4. Pitää maksaa varausmaksu. Vakuusmaksuja on kanssa sitten luvassa.
5. Allekirjoitatte aso-sopimuksen. Tämän uskallatte tehdä, kun olette ensin saaneet lainalupauksen pankista (kohta 1) kirjallisena mielellään.
6. Menette sopparin kanssa pankkiin (sopikaa aika etukäteen niin, että pääsette sinne kun olette allekirjoittaneet sopparin) heti samana/seuraavana päivänä ja saatte lainan, jonka pankki ystävällisesti maksaa suoraan aso-asunnon myyjälle (esim. Suomen Asumisoikeus Oy).
7. Olette asumisoikeuden omistajia. :)