Presiklubilla TV 2sella tieto.
Makasiinit ilmiliekeissä !
Miettikää !
634057
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 63
Vanhimmat
http://www.kommandiitti.com/
mitenkähän nuo kuvat on saatu noin nopeasti laitettua nettiin? melkein reaaliajassa..
onko alueella jossain nettikameraa?
YLE näyttää kuvaa livenä
osoitteessa:
mms://212.226.128.25/YLE24
Kyseessä saattaa olla yritys käyttää heikkoudestasi avamaan tämä sivu. Jotenkin noin vastasi selaimeni.
?
Vai onko kyse heikkoudestasi ymmärtää lukemaasi?
Myös minun selaimeni varoitti, että kyseessä voi olla jokin haitallinen judanssi, mutta jos olet tarkoituksella avaamassa linkkiä, no hätä.
Pelleporukkaa kaikki,idiootteja riittää ,mitä paskaporukkaa maa kantaa.
Ylen mikaan liikenne toimii. mut se pitäisi katkaista. Hesarin pääkontontoria kastellaa, ettei tuli leviä sinne. Loukkaantuneista tai muusta ei mitään tietoa.
sosiaalisten ristiriitojen takia. Kerta se on ensimmäinen Suomessakin!
Kävin talomme 7. kerroksessa idänpuoleisella kattoparvekkeella (oven takana) ja näin pilviin asti kohoavan ohuenmustan savupilven. Asun 20 kilometriä länteen Makasiineista.
Paetkaa vuorille, nyt se alkaa !!!!
Minä olen jo vuosia ;)
JA UUDEN ALKU, TÄSTÄ SE LÄHTEE POJAT!!!
Tuli leviää, palaako eduskunta, sanomatalo ja kiasmakin kohta!!!=O
'8)
"Palo levisi viereiseen rakennukseen, jossa ennen oli ekokauppa Ruohonjuuri."
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Makasiinit ilmiliekeissä/1135219777792
Hurjaa Menoa Helsingissä, kuin Ranskassa konsanaan!!!
Paetkaaaaaaaaaaa!!!!!
Ruskeepaa! olen usealta palstalta lukenut sinun selityksiäsi sille, miksi ituhipit toimivat näinkin typerästi. Mutta hyväksytkö sinä nämä teot?? Ovatko teot mielestäsi oikeutettuja?
mutta se ei tarkoita sitä, ettei niihin johtaneita nuorten syrjäytymisongelmia pitäisi korjata.
Väkisellä tulee mieleen, että onko tämä homma suunniteltu kuinka pitkälle. Palaako tänä yönä vielä jossain tai palaako edes lähiaikoinan, vai oliko se tässä? Toivottavasti tekijät saadaan kiinni ja linnaan, vaikka volttituoli olisi oivempi ratkaisu.
Ja silloin asialla voivat olla terroristit. Mutta ratkaisu ei määräydy rangaistuksen kovuuden mukaan, vaan sen mukaan että lopettavatko he talojen polttamisen ja että voivatko he olla tyytyväisiä kunnollisen elämäänsä.
mistäs sen tietää ja voi ennustaa, vaikka kohta mentäis ranskan malliin ja poltettais 100-200 autoa joka yö.
Tämä kun tuppaa leviämään kulovalkean tavoin.
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Makasiinit ilmiliekeissä/1135219777792
Kaikki mahdollinen nuorten työllistämiseksi on tehty. Nyt on aika käyttää voimaa terroristien ja rikollisten nujertamiseksi.
ja tuomitsee teot, mutta saatte nähdä että tästä alkaa UUSI MAAILMAN JÄRJESTYS!!!
Suomeenkin. Täytyy sanoa, että hyvin on hallitus toteuttanut uusliberistiset talousuudistuksensa.
Miksihän ne kommunistit sytytti sen tulipalon? Onko kommunistit ihan hulluja?
Kun rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy näin käy!!!
kapinalliset. Kyseessä on syrjäytyneet nuoret, joilla ei ole parempaa tekemistä ja jotka kokevat markkinatalouden ja sen aiheuttamat ongelmat epäoikeudenmukaisina.
Mutta miksi ne kapinalliset kommunistit eivät mene työhön? Työn tekeminen väsyttää niin paljon ettei jaksa enää tulipaloja sytytellä eikä ehdi turhautua.
Sen museoportissa on lukenut 30-luvulta lähtien "Arbeit macht frei". Mieti sitä suhteessa Auschwitzin tarkoitukseen.
En osaa natsien murretta mutta edelleen sanon, että työ on lääke joka karkoittaa hullut ajatukset kommunistin päästä.
Niinpä niin, näillä ns. kapinallisilla on ahneneimmat ja itsekeskeisimmät periaatteet mitä olen ikinä nähnyt. Että kaiken pitäisi olla valmiina pöydässä tekemättä hetkeäkään työtä. Ja se on paskapuhetta jos väität jotain nuorten työttömyydestä, kyse on omista valinnoista. Jokainen tekee itse valintansa opiskelupaikkojen ja sitä kautta työnsaannin suhteen!!! Opiskele sairaanhoitajaksi niin et varmasti ole päivääkään työtön!
Itse opiskelen yliopistossa ja ajan opiskelujen ohella kuorma-autoa. Olen helvetin tyytyväinen pätkätyöpaikkani suhteen eikä tulisi mieleenkään ruveta valittamaan sen työn haittapuolista.
Olisitko itse valmis ajamaan kesähelteellä tulikuumassa auton kopissa ja kantamaan lastauspaikoilla kymmenien kiloijen painoisia laatikoita ym??? Epäilen ettet ole.
ei ole itsekästä. Sosialismi on jalo ideologia. Kapitalismi on se itsekäs ja epäreilu järjestelmä.
vaan sivistyskielellä kirjoitettu, tarkoittaa: Työ tekee vapaaksi!
Olisitko valmis istumaan kesähelteellä tulikuumassa rekan hytissä ja kantamaan selkäsi kipeäksi kamaa autoon???
Katsos siitä _TYÖSTÄ_ palkitaan palkalla, joka on rehellisellä työllä ansaittu!
Arbeit macht frei.
Kapitalismista hyötyvät rekkafirman omistajat, Kuljettavat eivät saa työnsä työnsä arvoista korvausta. Kuljettavat eivät voi päättää työstään. Kaikki päätösvalta ja hyöty on tuotantovälineiden omistajilla.
Saan työstä kilpailukykyistä ja riittävää palkkaa.
Ja sitä paitsi se on ihan oikein, että yrittäjä käärii suurimmat setelit, hän on tehnyt satojen tuhansien eurojen arvoiset investoinnit yritykseen. Sinulla ei taida olla pienintäkään käsitystä siitä riskistä kun ryhtyy yrittäjäksi alalle jossa ottaa alkuun pääsemiseksi järjettömät summat lainaa!!! JÄRKI KÄTEEN!!!!
Mitä svidduu. Onks sun bilikasta ilmastointilaite sökö kun se on noin tulikuumaa what???
Yrittäjän riski ei ole palkkatyöläisen ongelma.
Kapitalismissa yhteiskunta pyörii sen mukaan, että kapitalistit johtavat omia firmojaan ja keräävät rikkauksia, kun taas työläiset ovat palvelijoita eivätkä koskaan rikastu.
Elämä ei yksinkertaisesti ottaen ole tyydyttävää silloin kun joutuu elämään palvelijana ja epävarmana toimeentulosta.
Uusliberalistinen talousuudistus on kärjistänyt markkinoiden epävarmuuden ja tuonut selvästi esiin sen, että voitot menevät suuryrityksille pienten yritysten ja sosiaaliturvan kustannuksella.
Kapitalismi on mielestäni perustavasti väärin, ja sosialismi on oikea kehityssuunta. Silti globaali kapitalismi kurjistaa työläiset niin pahasti ja nopeasti, että se on korjattava yhtä nopeasti ja tehokkaasti.
Ymmärrän kapinallisia mellakoijia.
No niin, viisaita nuo natsit. Työnteko vapauttaa kommunistinkin joutavista ajatuksista eikä rettelöintikään enää maistu. Siis töihin vaan jokainen kommunistiparasiitti niin vapaus odottaa.
PALKKAA NIISTÄ TÖISTÄ. Kun niitä töitä EI OLE, niin tyhjästä on paha nyhjäistä. Orjatyöstä puolestaan ei tule kuin megavitutus ja rakkoja käsiin.
Tee jotain äläkä vain uikuta. Tarjoa niitä töitä jos sinulla kerran niitä on. Kai sitä nyt kommunistikin tekisi töitä, jos niitä tässä maassa ylipäänsä olisi. Mutta kun kaikki pitää ulkoistaa Kiinaan tai Intiaan tai tuoda halpatyövoimaa tänne, niin ihmekös tuo, jos suomalaisilla keittää yli.
Itse olen itseni työllistänyt vuosikaudet, vaikkei pääomia ollut alussa. Töitä on riittänyt.
Toivon kovia rangaistuksia paloihin syyllisille ja ankaraa pamputusta kiinniotettaessa. Tainnut jäädä kasvatus vanhemmilta tekemättä noiden pellejen osalta.
ominaisuuksia yrittäjäksi. Tässä maassa on patistettu riittävästi työttömiä yrittäjiksi, huonoin tuloksin. Yrittämistoiminta ei ole mikään patenttiratkaisu eikä ihmelääke.
Minusta on hienoa, että suomalaisilla vihdoin ja viimein alkaa keittää yli, ja otetaan oikeus omiin käsiin. Nuorten kyykytys ja kurittaminen on saavuttanut nyt sen rajan, jossa mellakat alkavat. Nyt alkaa olla tsaarinvallan meno päällä. Suomalaiset ovat olleet sellaisia alistettuja ja sisuttomia lampaita liian pitkään ja antaneet herrojen kyykyttää heitä liian pitkään. Nyt on aika panna RUK:ssa opitut taidot käyttöön ja purra kurittavaa kättä.
Usein kuljettajat omistavat auton, jolla ajavat. Ignorantti.
kun lähdemme keväiselle virkistysreissulle kaupunkiin?
Huonosti kasvatetut herrantertut.
Samat keinot kun 70-luvulla vielä oli sallittua.
Erkki Tuomiojakin heitettiin maijaan. Nyt tämä sama päättäjä elää herroiksi.
No on se nyt prkle jos noita riehujia ei saada kuriin. Mitä ne keksii seuraavaksi? Räjäyttävät pommin junassa tai bussissa?
Kun on tarpeeksi turhautunut voi tehdä mitä tahansa!!!
Muista, että ennen kuin Makasiinit paloivat, nuoret olivat hyvin turhautuneita ja kyllästyneitä mahdollisuuksien puutteeseen ja työmarkkinoiden turvattomuuteen. Kuriin laittamalla pääsisimme takaisin tähän tilanteeseen, joka ei ole kestävä tilanne.
No voi lässyn lässyn lää. Vai ollaan sitä oikein turhautuneita ja kyllästyneitä ja sen takia rakennuksia poltellaan. Anna mun kaikki kestää. Ei noistakaan kenenkään tarvitse nälkää nähdä tai ryysyissä kulkea.
Kyse on pelkästään siitä että laiskottelu ja riehuminen on heistä hauskaa.
Sosiaalinen oikeudenmukaisuus ja yhteiskunnallinen tasa-arvo ovat hyviä ihanteita.
Nuoria ei voi todellakaan leimata laiskoiksi ja "riehujiksi".
Ehkä kun mellakat pahenevat, sinä et enää viitsi lässyttää tai pomoilla.
Itse asiassa kun valtio purkaa sosiaaliturvan ja alentaa verot pitääkseen globaalit yritykset maassa, työttömät alkavat nähdä nälkää ja kulkea ryysyissä. Minulla on tästä omakohtaisia kokemuksia.
Älä aliarvioi nuorten turhautumista, kyllästymistä ja toivottomuutta tulevaisuuden suhteen.
Voi vitsi mitä pellejä! Keppiä per*eelle!
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/VRn makasiineilla raju tulipalo/1135219777792
On se kumma kun taivaanrantaa maalailevat, yksinkertaiset (anteeksi intellektuellit) kommunistihihhulit saa riehua vapaasti Suomessa. Vappuna jo olisi pitänyt kylvää kyynelkaasua, kumiluotia ja vesitykillä värjäysaineella vahvistettuna pyöritellä kommareita pikin katuja. Punaista tai vihreää niskaan, kumpikin käy.
voidaan rakentaa jotain fiksumpaa
Savu on pahasta työmaalla. Tupakit pois työaikana.
Tässä teidän paapomisen tulos, ANARKIAA!!!!
Pitääkö aina ymmärtää? Vi...! Kusipäät ei hyvällä ymmärrä kuria ne vaatii pienestä pitäen! Pitäkää hyvänänne!
On se kumma kun roskaväki uhittelee. Eikö ne ymmärrä että me PORVARIT ollaan maailmankaikkeuden napa? No vähän kyllä pelätään mutta vain KETTUTYTTÖJÄ.
sulla ei ole kuin vanha letkuaivo puoli vuotta vanhaa nöyhtää napa täynnä, ja porvarit on vain yhteiskunnan nöyriä pelokkaita ja kyykytettyja päästäisiä.
palosta kulunut jo yli kaksi tuntia, esimerkiksi ruotsissa ei ole mitään tietoa tapahtuneesta vielä uutisissa eikä varmaan missään muuallakaan...
näin paljon suomen asiat kiinnostaa maailmalla :)
suomen sisäpoliittisten asioiden edes pitäis kiinnostaa ulkomailla kun ei ole edes vaalit tulossa?
Siellä sitä taas järki on saanut joillakin riemuvoiton. No, onhan niitä ennenkin enemmän ja vähemmän yritetty polttaa mutta viimeistään nyt sitten onnisti tehokkaasti. Siellä voidaankin nyt hengitellä raikkaita palokatkuja pääkaupungissa ja seurata naureskellen kun vappuriehunnan jatkumo tekee jatkuvaa tuhoa.
Ilmeisesti tällä kertaa palokunta saa tehdä työtään ihan ilman letkuissa roikkuvia marakatteja.
Joko taas oli tuhopoltto, kun Vaasan ravirata paloi. Vai paloiko ihan vahingossa? Ja jos oli tuhopoltto niin oliko ituhipit asialla? Nehän varmaan rakastaa eläimiä ja tuomitsee ravit joten... No huomenna tiedetään lisää. Vai oliko kyseessä kenties joku ihan oikea pyromaani, eikä mikään teinihuuruissa heiluva punikkiviiherpiipertäjäpuunhalaajapelle?