Kysymys kielineroille

kysyjä'

Vaikuttaako ihmisen käyttämä kieli ajatteluun ja oivaltamiseen? Johtuuko älykkyys jossakin määrin käytetystä kielestä?

9

1060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonymity is not pure

      Tätä on yritetty ainakin todistaa. loglan kehitettiin juuri testaamaan tätä hypoteesia. en kyllä tiedä tarkemmin sitten tuloksista

    • Asiaa on tutkittu ja ilmeisesti näin on. Kieli on ajattelun tärkeä väline ja toisilla kielillä ajattelu sujuu erilailla kuin toisilla.

      Älykkyys on niin vaikea käsite, että sitä en kytkisi asiaan suoraviivaisesti.

    • n.n.

      vain osalla ihmisistä ajattelu toimii kielen kautta. Itselläni ei toimi noin, joka johtuu varmaan lievästä lukihäiriöstäni. Olen vertaillut ystäviäni , heistä suurin osa on kirjallisesti suuntautuneita ja heistä tuntuu luonnolliselta että ajattelu toimii kielen kautta. Itse en tunnista samaa itsessäni ja selvästi ajattelen lähinnä kuvina ja tapahtumaketjuina. Vaikuttaa siltä että pääni toimii nopeammin kuin muilla pelkässä ajattelussa, mutta lukeminen ja varsinkin kirjoittaminen vie aivan liian paljon aikaa.

      Miten mahtaa olla muilla, eli onko teillä kieli millä tasolla käyttöjärjestelmässä?

      • näki kuvia

        Ei Einsteinkaan sanoilla teorioitaan testannut. Hän ajatteli myös kuvina. Hänellä oli imeisesti myös jonkinasteinen autismi tai adhd tai lukihäiriö tai jotain. Hänhän sai jossain vaiheessa potkutkin koulusta - eikös näin ollut? (Mannerheimkin sai muuten potkut armeijasta. - Todistaako siis häirikkökäyttäytyminen älykkyydestä?)

        Ei kieli yksinään ole mikään ajattelukyvyn mittari.


      • Lukihäiriöinen

        Mielenkiintoinen aihe.

        Itsekin olen lukihäiriöinen. Olen huomannut saman asian: ajattelen kuvina, kuvasarjoina jne. Pyörittelen kuvia päässä, toistan, katselen kuvia tai tilannetta eri kulmista.

        Verbaalinen ajattelu tuntuu hankalalta, mutta joskus sitäkin tapahtuu, esim. jos joutuu kääntämään tekstiä kielestä toiseen. Hidasta tuollainen puuha tosin on.

        Ennen vanhaa (vielä 70-luvullakin) koulussa lukihäiriöisiä saatettiin pitää tyhminä "kun ei opi edes lukemaan ja kirjoittamaan". Itse näen tämän "häiriön" eri tavaksi ajatella. Ennen nykyaikaista yhteiskuntaa ja kirjakielen "räjähtämistä" ei ollut väliä miten joku ajatteli: kuvina vai sanoina.


      • asiassa perääkin
        Lukihäiriöinen kirjoitti:

        Mielenkiintoinen aihe.

        Itsekin olen lukihäiriöinen. Olen huomannut saman asian: ajattelen kuvina, kuvasarjoina jne. Pyörittelen kuvia päässä, toistan, katselen kuvia tai tilannetta eri kulmista.

        Verbaalinen ajattelu tuntuu hankalalta, mutta joskus sitäkin tapahtuu, esim. jos joutuu kääntämään tekstiä kielestä toiseen. Hidasta tuollainen puuha tosin on.

        Ennen vanhaa (vielä 70-luvullakin) koulussa lukihäiriöisiä saatettiin pitää tyhminä "kun ei opi edes lukemaan ja kirjoittamaan". Itse näen tämän "häiriön" eri tavaksi ajatella. Ennen nykyaikaista yhteiskuntaa ja kirjakielen "räjähtämistä" ei ollut väliä miten joku ajatteli: kuvina vai sanoina.

        Jos haetaan maailman älykkäimmät kansat, kärkipää on aika tarkkaan kuvakielellä kirjoittavia (aasialaiset). Tutkimisen arvoinen kysymys? Saattaa hyvinkin olla yksi älykkyyden osatekijä.


      • aasi

        Itselläni on erittäin hyvä kielitaju, eikä mitään häiriöitä ole koskaan ollut. Siitä huolimatta en ajattele auditiivisesti eli toistamalla päässä lauseita, ellei sitä nyt erikseen vaadita. Tärkeämpää on ehkä se, ettei muistikaan ole auditiivinen. Enemmän kyse on intuitiivisista struktioista (struction), assosiaatiosuhteista ja kuvista. Huvittaa joskus kun ihmiset pystyy laskettelemaan kilometrejä tekstiä tajuamatta pätkääkään mitä puhuvat. Tämä antaa kuvan paljon autistisemmasta tai "aspergisemmasta" ajattelusta kuin ei-auditiivinen muisti.


    • aasi

      Paljon on puhuttu siitä, että arabian kieli on epämääräisempi ja monien sanojen merkitys on monipolvinen. (Kiinassa tämä vedetään äärimmilleen, jopa siihen pisteeseen, että on kytkettävä kaksi ideogrammia jos halutaan täsmällinen merkitys.) Mystisen ja ovelan sävyn se kyllä kielelle antaa, mutta yksinkertaisempi selitys on se, että arabian kieli on "tyhmempi".

      Eli, ei vain ole riittävästi sanoja erottelemaan merkityksiä tarkkaan. Koko kielelle käy niinkuin valitti se Kalevalaa Pohjanmaan murteelle kääntänyt, joka ei löytänyt sanoja "kauniille": "koria" ja "komia" oli äkkiä käytetty.

      Arabiassa on kuulemma yksinkertainen kielioppi, jota on sen vuoksi jopa hankala käyttää. Esimerkiksi infinitiivi puuttuu. Arabiassa ei voi _mennä_.

      • aasi

        Niin, itse en arabiaa osaa. Toistan vain sitä mitä muut ovat siitä sanoneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      67
      2483
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2147
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2127
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      97
      2097
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      8
      2026
    6. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1875
    7. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      581
      1826
    8. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1743
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      17
      1657
    10. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      61
      1609
    Aihe