Suomesta voisi saada hyvinvointiyhteiskunnan jos valtio ja pankit lopettaisivat velallisen kansapuoliskon sortamisen ja riistävän hyväksikäyttämisen.
Suomi on köyhä maa, rahaa yritetään väenväkisin pyörittää Kansalaisten velalla. Mutta on tullut "velkakatto" vastaan.
Toinen vaihtoehto matkalla "hyvinvointivaltioksi" lienee jo aikoinaan Saksalaisten työväen sosialistienkin käyttämä "kristalliyö."
Suomi on köyhä maa, rahaa yritetään väenväkisin pyörittää Kansalaisten velalla. Mutta on tullut "velkakatto" vastaan.
Toinen vaihtoehto matkalla "hyvinvointivaltioksi" lienee jo aikoinaan Saksalaisten työväen sosialistienkin käyttämä "kristalliyö."
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saadaan eniten lisäarvoa kun 10-20 vuoden välein putsataan velkaantuneet ja muut yltiöriskit. Ahneus jyllää, ei täällä ihmisten hyvinvointia ajatella. Samoja ahneita paskoja kaikki puolueesta riippumatta, törkeimmät löytyvät vielä sieltä jotka eniten köyhien asiaa väittävät ajavansa. Omaan taskuun köyhän nenän alta.
Kansan valta, ainut valta.
Anneli Jäätteenmäki oli Kansan valitsema pääministeri.
Kuka meni ja kaatoi demokratian? Syylliset esiin, heti!
Eihän kansa valitse ministereitä. Jäätteenmäki oli kansan valitsema kansaedustaja. Keskusta hänet valitsi omista kansaedustajistaan ministeriksi. Paavo-suuri hänet siltä paikalta juoni pois. Aihetta eroon ei olisi ollut, mutta paineet olisivat olleet liian kovat, joten itse päätti erota.
"....jos valtio ja pankit lopettaisivat velallisen kansapuoliskon sortamisen ja riistävän hyväksikäyttämisen."
Muista: VALTIO olemme me.
VAALIT ON TULOSSA. KATSO KETÄ ÄÄNESTÄT. muuta et voi tehdä, mutta se onkin siinä.
Kokoomus, demarit ja kepu ovat kyykytyslinjan valinneet. Nämä on siis syytä sivuuttaa, jos mielit jotain muutosta - edes !
menolla. Täällä on liikaa loisia.