muurahaiset

Baygon?

Pihallani myös paljon pikkumurahaisia niitä mustia.Aamulla niitä oli jo keittiössäkin. Olen myrkyttänyt aiemmin Baygon muurahaismyrkyllä nyt haluaisinkin viisaan neuvvon kuoleeko esim. tuija jos myrkkyä menee sen juuristoon tai lähiympäristöön???? Entä kukkapenkit? ohjeessa kyllä mainitaan kukkapenkit, mutta arveluttaa silti onhan kyse myrkystä.

5

2778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bation parempi

      Baygonilla en ole saanut mitään apua, mutta kysy valmistajalta jos sitä haluat käyttää.

    • Bioloogi

      Terve,

      Lainaten Trans-Meri oy:n sivuilta Baygonista sanottua: "BAYGON aerosoli - Sen teho perustuu pyretriiniin ja syflutriini-nimiseen pyretroidiin, joka pitkän vaikutusaikansa ansiosta on...
      BAYGON aerosoli torjuu:
      — kärpäset
      — ampiaiset
      — paarmat
      — kovakuoriaiset
      — koit
      — hyttyset
      — sokeritoukat
      — torakat
      — luteet
      — muurahaiset

      Pidä mielessä aerosoleja koskevat ohjeet ja lue varoitukset ja huomautukset purkin kyljestä. ÄLÄ SUMUTA KASVEJA. Älä käsittele eläinten rehuja, ruoka-astioita tai mitään pintoja, joista tehoaine voi joutua eläinten ravintoon tai suuhun."

      Suoraan koristekasveihin sumutettuna Baygon voi aiheuttaa vahinkoa kasveille, kuten myös niiden juurille. Sama koskee myös Raidia jne.

      Muurahaisten torjuntaan on yleensäkin kohtuullisen hyödytöntä sumutella satunnaisia muurahaisia. Aiheutat korkeintaan hetkellistä työläisvajausta pesälle.

      Etsi niiden pesäkolo tai edes jatkuvasti ahkerasti käytetty kulkureitti, ja laita sen suulle muurahaissirotetta - sen läpi kävelevät pesään palaavat murkut vievät myrkyn pesäänsä ja aiheuttavat huomattavasti enemmän tuhoa yhteiskunnalle kun jos sumuttelet ympäristössä käveleviä työläismuurahaisia.

      Kusiaisia vastaan (niiden pesät ovat usein melko pinnassa, esim. puutarhassa olevien kivien alla) tehoaa laimennettu mäntysuopa- tai tolusaippualiuos. Sama tehoaa myös muihin hyönteisiin. Sumutus mainituilla saippualiouksilla tappaa hyönteiset, mutta ei pahemmin vahingoita ympäristöä.

      Syynä tähän on hyönteisten tapa hengittää ilmaa: Niiden ruumiit ovat täynnä pieniä ilmaputkia joilla ötökät hengittävät. Pelkkä vesikastelu ei yleensä vahingoita hyönteistä, sillä ilmaputkia suojaa pintajännite joka estää satunnaisten pisaroiden menemisen putkiin. Saippua tuhoaa pintajännitteen ja vesi pääsee hyönteiseen ja hukuttaa sen nopeasti.

      Sumutettu saippuavesiliuos käy myös periaatteessa lentävien hyönteisten torjuntaan, mutta ampparit esim. voivat hyvinkin ehtiä pistämään ennenkuin tarkasti suunnattu sumutus ehtii ne hukuttamaan. Järjenkäyttö on aina hyvä kaikessa!

      • Baygon?

        KIITOS vastauksestasi,sain haluamani tiedon


    • ..........

      minä olen jättänyt myrkyt kauppaan, kun pihassa lapset muutenkin kaivelevat nurkkia, ei ole kiva, jos ainetta on jossakin nurkassa myös.

      • äitivaan

        kuinkas tuo mahtoi olla, muistaakseni muurahaiset karvastavat kovin jotain ihan elintarviketta niiden reiteille ripotettuna... olisko suolaa vai valkosipulia, kun en nyt muista... kenelläkään tietoa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4093
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2403
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2121
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1282
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1240
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1092
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      908
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      830
    Aihe