Palautuspullot kauppaan!

Kun te juotte sitä Karjalaa, muistakaa palauttaa pullot ja tölkit takaisin kauppaan: siitä saa vähän rahaakin.

Terijoki oli muuten mahtava paikka 1930-luvulla. Se oli kaunista Karjalaa se, vähän niinkuin Kalajoki ja Vyteri nykysuomessa.
1637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kun mä juon mökillä Raivolassa kaljaa, niin tuon tyhjät kaljapullot Kontulan Alkoon.

Siitä muuten saa paljon enemmän rahaa kuin esim siitä, jos ne palauttaisi Viipuriin.

Terijoki on vieläkin ihan mahtava paikka, harmi, että minulla ei ole omakohtaista muistikuvaa kultaisesta kolmekymmenluvusta.

No, onneksi tovereilla alkaa olla rahaa taas niin paljon, että riittää siitä miehitettyjen alueidenkin kunnostukseen jo jotain.

Raivolasta kyllä Olvia ja Lappari, pitääkin katsoa saako sieltä Karjalaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karjala.... kirjoitti:

Kun te juotte sitä Karjalaa, muistakaa palauttaa pullot ja tölkit takaisin kauppaan: siitä saa vähän rahaakin.

Terijoki oli muuten mahtava paikka 1930-luvulla. Se oli kaunista Karjalaa se, vähän niinkuin Kalajoki ja Vyteri nykysuomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu