*Julkaisen tämän koska turhaa en sormiani kuluta ;)*
Eri tilanteissa ja eri neuv.kumppaneihin puree eri tyyli. Mikäli neuvottelupöydässä on molempia sp:a, on miesten ote selvästi huomioivampi ja kohteliaampi kuin jos pöydässä on vain miehiä. Oikeastaan tästä efektistä pitäisi päästä eroon. Reilu ja ronski peli vaan, tyrmäysvoitto, oli vastassa kuka hyvänsä.
Eri tilanteissa ja eri neuv.kumppaneihin puree eri tyyli. Mikäli neuvottelupöydässä on molempia sp:a, on miesten ote selvästi huomioivampi ja kohteliaampi kuin jos pöydässä on vain miehiä. Oikeastaan tästä efektistä pitäisi päästä eroon. Reilu ja ronski peli vaan, tyrmäysvoitto, oli vastassa kuka hyvänsä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viestiketju johon liittyvään viestiin vastasin (ed. kirjoitus) poistettiin kesken kirjoitukseni. Pitäis sentään poistoillakin olla rajansa. Ettei vaan ollut ketjun aloittaja asialla ;)
Kuka sen poisti ja ketä siitä syytetään. :)
Johtuu hyväksynnän hakemisesta, joka on muuten huono kumppani neuvottelupöydässä...
... reippaasta, ratkaisuhakuisesta ja päätöksiin pyrkivästä neuvottelutyylistä. Pulinapiirit ovat mielestäni asia erikseen.
No jo on yritysneuvottelu Pepen näkökulmasta mallillaan. Taitaa olla parempi, että näin pitkän linjan neuvottelijana minä pidän nyt suuni kiinni. Saattaisi nimittäin tulla sevverran pahaa jälkeä sano. :)
(Toisaalta ristiriitainen esitystyylisi tässäkin viestissä on huvittava efekti.)
"Taitaa olla parempi, että näin pitkän linjan neuvottelijana minä pidän nyt suuni kiinni."
Jollain kumman konstilla kuitenkin osaat salata neuvottelutaitosi tällä palstalla ;) Itse suoritan henkisen tyrmäyksen niin, että "poka" poistuu neuvottelupöydästä hyvillä mielin ns. taskut ja takki tyhjänä ;) Neuvotteluissa on yleensä vähintään kaksi osapuolta, joiden primäärinen päämäärä on saavuttaa maksimaalinen tulos omaksi hyödykseen (huom! max.tulos toiselle saattaa olla myös edullisin ratkaisu molemmille).
Maksimaaliseen tulokseen pyritään, molempien taholta, pyrkimystä kutsutaan termillä win/win.
http://www.winwinpartner.com/_downloads/2004_WinWinReport.pdf
Joskus vain on kuitenkin niin, että osapuolet eivät ole sillä tavoin tasapuolisessa asemassa vaatimaan omia ehtojaan täytäntöön. Kuten on esim. alihankkijan ja pääurakoitsijan välisessä neuvonpidossa hyvin usein. Tämä on nk. sanelupolitiikkaa, haluttiin tai ei. Pääurakoitsija määrää monessa tapauksessa palkasta alkaen kaiken muunkin, minkä haluaa. Jo pelkkä nimikin luo kuvan alisteisesta asemasta.
tämän väitteen. Neuvottelujen luonne ja jopa sisältökin vaihtelee sen mukaan miten paljon on mitäkin sukupuolta edustettuna.
Henkilökohtaisesti olen toiminut pöydän molemmilla puolilla varsin paljon - sekä myyjänä että ostajana. Pöydän molemmilla puolilla on ollut myös molempia sukupuolia. Myynnissä kun vastapuoli oli naisvoittoinen oli myyntitilanne erilainen siten, että asioita ehkä jahkattiin ja varsmisteltiin enemmän. Pelkkä tyyli "asia on sitten näin ja seuraavaksi teemme tällä talvalla. Hinta on muuten tämä", ei toiminut niin hyvin vaan asioita toistettiin.
Miesten kanssa jää usein pois liialliset käytöstavat ja tittelöinnit sekä muodollisuudet. Asiaan päästään kohtuullisen nopeasti ja asiat sovitaan niin kuin ne on. Myöskin sanallisen lupauksen merkitys tuntuisi olevan merkityksellisempi. Naisien kanssa sovittuista asioista yleensä noudatetaan niitä mitkä ovat paperilla. Nopeat muutokset eivät siis onnistu vaan papereita on pyöritettävä. Esimerkkinä voin mainita, että teemme yhden isohkon vientiin painottuvan yrityksen kanssa kauppaa. Tuotteiden muutoksiakin on tehty sanallisesti ilman erillisiä sopimuksia tai edes muutoksia piirustuksiin. Näistä sovitaan usein puhelimitse.
Toisaalta naisten kanssa neuvottelusta jää usein paremmat dokumentit ja on osaltaan hyvä, että asiat ovat kuitenkin paperilla. Mitään epäselvää ei ainakaan pitäisi olla.
Kaupanteossa on tärkeintä, että toiminta on reilua. Jos olen myyjän ominaisuudessa on tapahduttava kaksi asiaa: 1. asiakkaalle on jäätävä hyvä mieli, joten pieni aftersales toiminta on aina paikallaan. 2. Asiakkaan rahat päätyvät oman yrityksemme tilille.
Jos olen ostaja on tapahduttava kaksi asiaa: 1. Myyjälle on jäätävä hyvä mieli, joten laskut pääsääntöisesti pitää maksaa ajallaan eikä myyjää tule väheksyä vaan arvostaa ja kunnioittaa. 2. Toimittajan tavarat ovat meidän varastossa ja rahat edelleen meidän tilillä.
käsitit jotenkin ennakkoluuloisesti naiset ja sinusta siksi tuntuu tuolta, ettei suullisista asioista pidetty kiinni. Muuten väite tuntuu tuulesta temmatulta. Omien kokemuksieni mukaan juuri naiset pitävät sanansa, eivät miehet.
siis väitä, etteivätkö naiste pitäisi sanojaan. Tarkoitin vain sen, että naisten kanssa useammin päädytään paperin pyörittämiseen. Tämä ei ainakaan minun aloite voi olla, siksi paljon vihaan paperin pyörittelyä ja haluan hoitaa asiat (ainakin pienemmät) suullisesti sopimalla. Pienten muutosten ja niiden kustannuksista sopiminen on turhauttavaa tehdä erillisissä palavereissä joihin matkustetaan muutamien satojen kilometrien päähän vain allekirjoittamaan joku paperi.
Luultavasti sanojaan bisnesmaailmassa syö siinä miehet kuin naisetkin. Toisaalta ainakaan minulle ei valehdella kuin kerran.