Mistä aiheista tällä palstalla saa keskustella ja mistä ei? Ulkomaalaisten naisten kehno asema taitaa olla yksi hyssyttelyn aihe. Mitä muita?
Luetelkaa tabut.
Valikoikaa aiheet.
1223372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 122
Vanhimmat
Naisista saa sanoa kaikkea kritiikkiä, mitä ikinä keksii, mutta miehistä ei saa sanoa kritiikkiä ollenkaan.
Jos haluaa sanoa naisesta kriittisesti feministinä, silloin naisesta tehdään ensin mies...:DD
Tulee näin niin kuin oikeutus asiaan...
Joitakin kommentoijia, jotka netissä puhuvat aina ja vain miesnäkökulmasta asiota, on syytäkin epäillä mieheksi. Olisi oikeastaan aivan epärelevanttia, jos näin ei tapahtuisi.
mies/miehisyys jotain mitä pitää toisessa 'epäillä'?
Jos minulta kysytään mieheksi 'epäily' tällä palstalla on vain kiusantekoa ja naiseuden väheksymistä, stereotypioihin nojaamista ja näihin sopimattaman naisen ulkoistamista joukosta.
Miten se olikaan, pyrkiikö feminismi naisten kohdalla tähän?
Aiheessa olisi aloituksen ainekset, mutta jääköön nyt tähän.
Feminismi pyrkii tasa-arvoon. Jos naisnimimerkkinen kommemtoija kirjoittelee jatkuvasti miesnäkökulmaa, niin itse kommentoija silloin väheksyy omaa naiseuttaan. Kyllä jokaisen naisen kuvittelisi edes vähän ajattelevan asioita MYÖS naisnäkökulmasta.
kaikkein kiihkeimmin ihmiset miehiin ja naisiin VAIKKA puhuu tasa-arvosta sukupuolten välillä.
Voisi hyvin ajatella, että tasa-arvo soisi myös ajatella samoin. Myös feministin mielestä.
Eli tasa-arvon lippulaiva feminismi erottelee varsin jouhevasti miten ajattelee mies ja miten ajattelee nainen...... Miten tuosta voi mitenkään päätyä minkäänlaiseen tasa-arvoon jos kerran merkitystä on sillä onko sanoja mies vai nainen... Tai onko sanojan ajatukset mies tai naissuuntautuneita?
Miksi siis näin raju erottelu miehiin ja naisiin? Eikö tuollainen ole juuri pahimmanlaatuista sukupuolisepatarismia.
Yksikään mieskommentoija ei ajattele täällä asoita pelkästään naisen kannalta, jotenka tuskin niin tapahtuu toisinkaan päin. Muuta sanottavaa minulla ei enää tähän aiheeseen ole.
Feminismin tasa-arvo on siis se, että koska on olemassa miehiä jotka ajattelevat epätasa-arvoisesti niin feminismin tasa-arvonkaan ei tarvitse olla tasa-arvoista.
Lähinnä tarkoitan sitä, että jos puhuu olevansa tasa-arvon asialla niin silloin retoriikan ja kommentoinninkin pitää olla tasa-arvoista. Mahdollisesti epätasa-arvoisesti kommentoivat miehet eivät väitäkkään ajavansa tasa-arvoa.
Kiitän.
Minun mielestä miehillä on kaikki asiat tasa-arvon suhteen ihan hyvin, täysin turha kitistä. Paikattavaa löytyy vain ja ainoastaan naissukupuolen asioissa.
Minusta myöskään miehet eivät ole kovin hyviä johtajia, vaan tehtävät voisi suosiolla antaa naisille. Naiset kun kykenevät ajattelemään kokonaisvaltaisemmin ja miehet tuijottavat omaa napaansa.
Minä olen Matti ja minä olen mies. Näkeehän sen jo nimimerkistä.
Olet aivan oikeassa. Naiset kykenevät ajattelemaan kokonaisvaltaisemmin ja ovat muutenkin kaikessa parempia kuin miehet. Kuulemma.
Olenkin tässä tuumaillut, että voisin tulevaisuudessa keskittyä olennaiseen eli kattoon räkimiseen ja jättää suosiolla muunlaiset hommat tuolle etevämmälle sukupuolelle. Kun tarpeeksi moni mies seuraa esimerkkiäni tulemme pian huomaamaan miten maailma muutuu kertarysäyksellä paremmaksi paikaksi.
Ehdotuksesi kuulostaa kerrassaan loistavalta.
Lisäisin kannatettaviin aktiviteetteihin myöskin pellonlaidalla kävelyn (ilman paitaa) sekä onkimisen.
Ei pidä jäädä kattoon räkimään.
Jos sinulla on perhettä, niin voit kyllä jäädä kotiin lapsia hoitamaan, siinä me miehet olemme ihan hyviä. Meiltä onnistuu ihan kivasti kakkavaippojen vaihtokin. Ja tiskaaminen ja siivous ym kotityöt ovat myös mukavia töitä.
Jos taas ei ole omaa perhettä, niin voi mennä vaikka auttamaan naapurin rouvaa. Me miehet kun olemme eri eteviä näissä kotiaskareissa. Ajattelupuolen voi kyllä jättää sille paremmalle puoliskolle. :)
Harmittaa vaan kun meillä nämä hormonit tekevät meistä niin väkivaltaisia. Onko sinulla ollut sellaisia ongelmia? Minä kävin lyömättömän linjan läpi, kun pari kertaa sain sellaisen hysteerisen kohtauksen, enkä kyennyt hillitsimään mitenkään itseäni, vaan löin kaksi kertaa avovaimoani turpaan ihan syyttä. Mutta onneksi ne ajat ovat jo menneet :))) Silloin olin sellainen hölmö sovinistin alku. Nyt olen huomattavasti fiisastunut ;)) ja ymmärrän mikä on minulle omaksi parhaaksi. :) täällä kotona hoitelen meidän kahta lasta ja täytyykin nyt ruveta tekemään ruokaa, kun tulee pian se fiisampi puolisko kotiin.
T: Matti, onnellinen mies.
Kyllä meille miehillekin löytyy vielä työelämästäkin töitä. Vaikka siivoojan työt ovat oikein kivoja. ;)))
Sirpa! Älä valehtele!
:DD
...on niin, että lapset ovat jo tuon kakkavaippa-iän ohittaneet ja pystyvät muutenkin huolehtimaan itsestään.
Sitä paitsi noissa(kin) hommissa, kuten myös tiskaaamisessa, siivoamisessa ja yleensä ihan kaikessa nainen on miestä parempi. Jotta kyllä se kattoon räkiminen tai vaihtelun vuoksi Kurren O:n ehdottama pallon laidalla kulkeminen ilman paitaa tai muuten vain yleinen filosofointi on nyt ainoa oikea valinta.
Kyllä mies on ihan yhtä hyvä tiskaamaan ja vähän parempi vielä lattioita luuttuamaan ja sen sellaisissa töissä. Älä kuule yhtään väheksy meitä miehiä. Hyi ;)
Jos ei oo perhettä, niin kuin minulla, niin voi mennä töihin vaikka keittiöapulaiseksi ;))
Minäkin olin muuten vähän tuollainen hölmöliini silloin joskus parikymmentä vuotta sitten, mutta onneksi minulle on kasvanut vähän edes järkeä päähän :)
Ja se filosovointi, niin sen voi jättää kanssa naisille, kun sentään pärjäävät koulussakin paremmin. ;) Me voidaan tehä näitä fyysisiä töitä ja jättää se ajattelupuoli naisille.
Miten niin?
Juuri kuin olin löytämässä sisäisen feministini.
Jaaha, kait se on sitten lähdettävä katsomaan että onko muija siivonnut kunnolla ja pannut apetta pöytään...
Onko se niinkuin sivari?
Sori kun kestää vastata näin kauan, vaan kun pitää tehdä välillä näitä kotihommii. Huhhuh, tulee ihan hiki ;)
Tulin tänne feminismipalstalle katselemaan, että mitä se feminismi oikein tarkoittaa, kun tuolla yliopistolla, kun olin siellä siivomassa niin siellä oli sellaisia älykkäitä naisia, jotka puhui feminismistä ;))) En ikinä ennen tänne kirjoitellut:) Täällä on oikein mukavaa. Kivaa.
Nyt täyttyy lähteä tiskailemaan.
Hei taas Ripa vähäksi aikaa. ;)
Vielä kerran jöris. Ei tarvitse olla joko/tai, yhtähyvin voi olla sekä/että.
Tuo sinun ajattelusi on esimerkki musta-valkoisesta ajattelusta.
Kaikessa ja kaikissa on AINA molemmat puolet. Jos vaan haluat nähdä ne.
yhtään Matti nimistä naista, jotenka jos sanot olevasi mies niin varmasti sinä sitä olet. Ei mitenkään ole minun asiani aprikoida tuota asiaa.
Ja tämän lisäksi sinulla on kansalaisoikeuksien mukainen oikeus mielipiteeseesi. Palatkaamme asiaan kun heität parit perustelut niin sanotusti tiskiin.
Feminismin nimissä ei esitetä epätasa-arvoisia lausuntoja. En ole ainakaan koskaan kuullut.
Jämerää miesmäistä tekstiä.
Alkuperäiset viestit ja viestivastaukset eivät aina tavoita toisiaan ollenkaan. Tahallista?
Kirjoita sitten niin, että sp välinen tasa-arvoisuus tulee viesteistäsi esiin.
Sinä päätät kirjoitaa samoin?
...
VITSI! Jollei peräti koko palstan!
Aina silloin tällöin näkyy tuo (E/V) kirjoituksissa...mitä se tarkoittaa..?
...
Oli joskus toisia ärsyttävä tapa kirjoittaa vain otsikko ja pisteitä tai ei vastausta lainkaan. Tämä E/V on "ei vastusta" tai "ei veistiä" en tiedä minäkään tarkemmin, kuitenkin etukäteistieto siitä, ettei kannata avata. He sopivat että joro ilmoittaa jos luettavaa ei olekaan...
Ei viestiä.
"Kyllä mies on ihan yhtä hyvä tiskaamaan ja vähän parempi vielä lattioita luuttuamaan ja sen sellaisissa töissä. Älä kuule yhtään väheksy meitä miehiä. Hyi ;)"
Onko tuo sinun väittämäsi vai ei? Siinähän selvästi vihjaat, että mies voisi muka olla yhtä hyvä ja jop aparempi kuin nainen. Sika!
Niin minusta mies on vähän parempi puunaamaan lattioita, kun on fyysisesti vahvempi ;)
Miksi miehet aina haastavat riitaa? ;(
Ei kannata enää rypistellä, jos on jo kakki päässyt housuun. Sanoit mitä sanoit, turha siinä on enempiä selitellä.
Miehenähän varmaan itsekin tiedät, miksi olet niin kova haastamaan riitaa.
Minusta miehet ovat fysiikkansa puolesta parempia puunaamaan lattioita, kuten ovat fysiikkansa puolesta parempia hyppäämään pituutta.
Miksi hyökkäät kimppuuni ja haukut minua?
Milloin me miehet oikein opimme olemaan sovussa? Mies on tosiaan miehelle susi.
Hierarkia liian syvä.
Haataisen esitys naisten starttirahasta 1890€ / kuukausi. Enemmän kuin puolet enemmän miesten vastaavasta.
Tämä rykäisy vaatisi jo lähteen.
ihmiset politiikkaa.
Haataisen ajatus on itselleni vieras. Perehtymisen jälkeen osaisin antaa oman kantani.
Muuten vielä yksi huomio. Ei Haatainen esiinny feministinä.
tuota yläpuolella olevaa. Oikeasti en jokaista tv-lähetystä nauhoita enkä joka lehteä talteen ota.
no sovitaan sitten niin, että Haatainen ei ole femisti.
Hänhän on esittänyt paljon konkreettista hyvääkin yritystoiminnan puolesta.
Ilmankos?
Mitä yläpuolella olevaa?
Jos tieto pitäisi paikkaansa, niin aivan varmasti siitä olisi uutisoitu lehdissä, vaan mitään tietoa ei löydy. Tasa-arvopalstaltalla joku oli tälläisen jutun keksinyt. Sieltä sen sait päähäsi. Tiedoksi sinulle, että näillä palstoilla levitellään paljon keksittyjä juttuja, niitä ei voi pitää luetettavina tietolähteinä.
Haatainen EI ESIINNY feministinä. En tiedä, onko vai ei.
Tässä keskustelussa nimittäin piti tuoda esiin nimenomaan feministien sp-puolueellisia sanomisia.
Minun käsilaukustani löytyy Zyrteciä, Buranaa ja Nexiumia.
No eihän tämä mikään tabupalsta olekaan.
... on noin avoimena, niin uskallan minäkin tehdä järisyttävän paljastuksen.
Duactia, Ketorinia, Fludenteja, kortisonivoidetta.
Huh huh, ihan tuli hiki. Keltainen lehdistö varmaan oli valppaana.
terv. Outi, Sosiaalipornon Ritaritar Rohkea
onkin koetellut allergikkoja kovasti :)
Sairasta porukkaa, laukut täynnä pillereitä.
Se parhaiten nauraa, jolla on vahvin lääkitys...:)
Kuka on kieltänyt ulkomaalaisten naisten kehnosta asemasta puhumisen, ja missä yhteydessä? Onko tämä taas sitä " feministiteivätvälitäarabinaistenkärsimyksistä" - mielikuvitustarinaa?
Tässä taitaa olla kyse "feministiteivätvälitäarabinaistenkärsimyksistä"-tosiasiasta, valitettavasti se ei ole mielikuvitustarinaa, sillä viestit poistetaan jostain kumman syystä.
Kuten tiedämme, niin näillä lakeuksilla ei islamia arvostella.
Ei siinä ole kyse muusta kuin ns. poliittisesta korrektiudesta ja osaltaan myös pelätään leimautumista rasistiksi.
Siis väitätkö että feministit poistattavat kirjoituksia joissa puhutaan naisten huonommasta asemasta globaalisesti? Että feministit haluavat esim. salata sen miten naisia kohdellaan Intiassa?
Että viitsitkin puhua potaskaa.
Terv. "Valehteleminen on rumaa"
Kenestä ja mistä puhut?
"
viestit poistetaan jostain kumman syystä.
"
Tähän vastasin.
Eiköhän se lie poliittisesti korrekti ylläpito joka poistaa islamia arvostelevat viestit rasistisina.
On väärin, jos vähätellään maamme naisten ongelmia sillä, että musliminaiset kärsivät vielä enemmän.
Mutta miksei heidänkin ongelmiaan saisi pohtia ja miettiä parannusta?
kaikennäköstä sakkiahan täällä on, kuten varmasti olet huomannut... Eino h lähettää hurmoksellista massapostiaan joka palstalle pitäen uutterat valvojat työntouhussa - siinä on vielä jotain järkeä, uskishörhöjen mitalla.
Yksi täällä juttelee itsensä kanssa palvoen kotikummitustaan, toinen lähettelee vanhemmat.com -linkkejä useille palstoille erilaisin otsikoin. Miksi? Kummallakohan olisi enemmän syytä pistää ko. postaajan pää vadille, enirolla vai vanhemmat.com'lla.
Ja tämä aloitus tod.näk. koskee henkilöä, joka maanisessa vaiheessaan lähettelee joko ulkomaalaisen miehen jalustalle nosto -höpötyksiään tai sitten pedofiilihomo -skitsoilujaan. Oireiston perusteella lähettäjä on sama.
Islamin naisten asema! Siitä riittäisi keskusteltavaa pienen (aika suurenkin) kirjan verran. Samoin toki naisten asema esim hindun uskoisissa maissa.
Ja kristin uskon maissa!! Etelä-Amerikassakin on paljon kristittyjä!
Miksi ittuilet? Eikö ole kehittävämpää tekemistä?
Jos mies lopettaa rakennushommat ja autoremontit ja siirtyy "tasa-arvoisesti" lieden ja hoitopöydän ääreen, kuka täyttää tyhjäksi jääneen paikan niissä "ulkotöissä"? Tätä kysymystä ei tällä palstalla esitetä, eikä siihen varsinkaan vastata.
Me asumme kerrostalossa ;)
Aika moni suomalainen nykyään asuu.
..eräs nuori aviomies kertoi tekevänsä sekä perinteiset että uudenaikaiset miestentyöt, joten olisikohan se niin sanottu tuplatyötaakka..??
Vain noin kolmasosa asuu kerrostalossa. Ja epäilen että suurin osa niistäkin on yhden hengen talouksia, joka sekin on kovasti "suosittu" asumismuoto Suomessa nykyään. Meinaan vaan, että tuskin on sitä kumppaniakaan jonka tekemättä jättämiset ottaa lujille.
se kolmasosa jo ;)
Meillä on täällä tapana kokkailla ja siivoilla ihan yhtessä. Tänään töiden jälkeen kaadeltiin vähän puita ja kaiveltiin pihalaattoja. Ihan yhdessä tuokin sujui.
Ihan on pakko myöntää, että en ymmärrä tätä "kriisiä" kotitöistä. Jos ei kiinnosta niin älkää hyvät ihmiset tehkö niitä kotitöitä, sillä siitä pääsee.
SELVÄ vähemmistö.
Tästä voi päätellä, että mies on joko hidas tai osaamaton. Auto on ainakin täysi romu.
Kannattaisi tutustua kerrostalojen pohjapiirustuksiin. Asumisrakenne selviää sillä tavoin paremmin.
Nyt harasit kiinni asiaan, jonka minä mieheni työn puolesta tunnen erittäin hyvin.
Haluatko jatkaa inttämistä, viskoosia on tiedossa?
Laita tilasto näkyviin, että kerrostaloasujista on SUURIN OSA yksineläjiä. Näinhän tuossa väitit.
Ihan itse tilastosi ja tule vasta sitten jatkamaan.
Tai sitten vanha talo kotina perheelle, ja vanha auto kun uuteenkaan ei lapsiperheellä ole varaa.
Kaikilla ei kuule ole asiat silleen rahallisesti luksuksena. Autokanta on suomessakin euroopan vanhinta muunmuassa kertovat autoalan tilastot.
Eipäs heittäydytä loukkavaksi köyhempiään kohtaan!
terv. elämää sosiaalisestikin tiedostava nainen
Ihan oikeasti olen kyllä sitä mieltä, että jos talon remontointi ja auton korjaaminen on jokapäiväistä, on syytä hoitaa asiat jollain tavalla kuntoon. Mahdollisuuksia kyllä löytyy.
On vähän aiheetonta vedota miesten kotitöiden tekemättömyyttä siihen, että taloa pitää JATKUVASTI remontoida ja samoin autoa.
Tottakai niinä aikoina, jos mies OIKEASTI korjaa taloa tai autoa, nainen tekee muita töitä. Tämä on se itsestäänselvyys, jota en uskonut tarvittavan edes mainita.
Tunnen monta muuta omakotiasujaa kuin vain oman perheeni. Kaikilla sama tilanne:
Omakotitalossa on AINA jotain tehtävää. Sellaista päivää ei olekaan ettei tarvitsisi jotain tehdä. Jos ei sisällä, niin sitten pihamaalla.
Meillä on aina ollut asia sovittuna niin, että minä teen sen minkä osaan ja viitsin ja samoin tekee mieheni.
On hemmetin ääliöimäistä joukkoa se joka ei pysty itselleen neuvottelemaan samansisältöistä sopimusta!
Sinet taida tietää omakotiasumisesta senkään vertaa mitä sika satelliitista.
Nämä epätasa-arvoiset kotitöiden jakautumiset on enempi semmoisia toimettomien laiskureitten tiskivuorotaisteluita, siellä kerrostalossa asfalttiviidakon keskellä. Siellä kai ahdistaa muutenkin, niin miksei sitten sekin, mitä se puoliso EI tee...
Maalla ja omakotitalossa ei tahdo aika päivästä riittää tekemään kaikkea mitä pitäisi. Siinä ei ehdi kinastella turhista.
Sitä paitsi, johan on kaiken huippu, jos yksityisen kodin kotityötuntien tasapuoliseen jakautumiseen tarvitaan ulkopuolinen määrääjä!
Okei. Kun talo on kondiksessa ja auto tip top, voi tämä ulkotyöläinen siirtyä ruohoa leikkaamaan, lasten polkupyöriä korjailemaan, mahdollisia piharakennuksia kunnostamaan ja sen sellaista. Onko pihatie tasainen, onko ulkogrillin ympäristö siisti? Ei kai räystäskouruissa ole roskia? Milloin koirankoppi viimeksi puhdistettiin? Aivan kuin orapihlajat rehottaisivat valtoimenaan... mitäs noille puutarhan myyränkasoille voisi tehdä? Kuka pelaisi hetken futista kuopuksen kanssa? Yksi kasvihuoneen lasiruutu on rikki. Ja tomaatit pitää tukea paremmin. Eikös käytävälaatoitusta sovittu levennettäväksi tänä kesänä?
Ja nämä eivät todellakaan ole mitään 'miesten töitä', mutta töitä ne ovat. Maistuisiko?
Eikös jotkut innokkaimmista palstafeministeistä ole hiukan olleet sitä mieltä, ettei perheen sisäinen työnjako olekaan perheen oma-asia. :)
Kait siellä nutturatädit kohta kiertelee kodeissa vahtimassa, että kaikki tekevät yhtäpaljon kotitöitä.
palstalla esitetään kyllästymiseen asti - ja sen vuoksi ei kukaan näihin enää kintaalla viittaa.
perheen, jossa mies ruuvasi kirjahyllyä, ruuvasi kirjahyllyä, ruuvasi kirjahyllyä, ruuvasi kirjahyllyä, ruuvasi kirjahyllyä, ruuvasi kirjahyllyä, ruuvasi kirjahyllyä, ääh, no, ymmärtänet mistä on kyse ;)
ei kai se niistä selviä - tai no nämä uusimmat, jos on puolitusinaa kanakopin kokoista makkaria, lienee lapsiperheen asunto. Minä menisin tilastokeskuksen sivuilta tsekkaamaan.
tuttavapiirissäsi lienee tavanomainen stahanovilainen tempaus...
auton korjaaja on samainen kirjoittaja, joka pitää baarikaappiaan autotallissa jemmassa.
Kundilla taitaa olla tosi hörppö akka!
kerro pian, mitä sika tietää satelliitista? Nikottelen odotuksesta, nyt on tulossa jotain messeää...
tehdä yhdessä ja vaikk atilata pizzat jos alkaa ahistaa.
Nykyisin muten vempeleet ovat pieniä ja tehokkaita, ihan naisen käteen sopivia ketjusähkösahoja löytyy, ei sitä miestä moneenkaan tavita, jos nyt se tästä kiinni on :)
Siis jos mies on korjaamassa autoa tai luomassa lunta niin nainen tekee sillä aikaa muuta työtä, kuten siivousta, ruuanlaittoa tms?. Eli tekee enemmän kuin oman tasa-arvoisen osuutensa talouden yhteisistä töistä? Eikös tuo nyt ole påahimman luokan takapakkia feministille?
Lainaus:
Kotitöiden jakaminen on sofistikoiduksi tasa-arvokysymykseksi naamioitua valtataistelua, josta miehellä ei ole kunniallista ulospääsyä.
Jos mies ei osallistu ollenkaan kotitöihin, hän on sika.
Kotitöiden jakaminen on sofistikoiduksi tasa-arvokysymykseksi naamioitua valtataistelua, jota mies ei voi voittaa.
Jos mies ei osallistu ollenkaan kotitöihin, hän on sika.
Jos mies osallistuu vähän, hän on halveksittava äidin pikku apulainen.
Jos mies osallistuu paljon, hän voisi kuitenkin osallistua enemmän.
Jos mies tekee puolet kaikesta, asiasta ei saa puhua positiiviseen sävyyn, koska eihän naistenkaan puolesta kukaan niin tee.
Jos mies tekee kotitöitä omalla tavallaan, siis eri tavalla kuin nainen, hän sammuttaa väärin.
Jos mies sopii naisen kanssa että kumpikin tekee kotitöitä silloin kun tarve vaatii, “toinen ehkä tekee enemmän ja kokee sen epäoikeudenmukaisesti”.
Jos mies ja nainen jakavat työt tarkasti, “on mahdollista, että toinen luistaa sopimuksesta” ja se taas johtaa suhteen heikkenemiseen.
Jos pariskunta palkkaa siivoojan, se tehdään “vain siksi, ettei miehen tarvitsisi hoitaa siivousvuoroaan”.
Jos mies imuroi, hän haluaa kuitenkin vain seksiä.
Koko teksti: http://www.city.fi/lehti/article.php?id=1714
Aika paljon riippuu omakotitalon pihasuunnittelusta, mitä töitä pitkin kesää joutuu tekemään. Pitää myös muistaa pitkä talvikausi.
Joskus työstä puhuminen on työläämpää kuin itse työn suorittaminen. Räystäskourun havunneulasen onkiminen se vasta ongelmallista ja aikaa viepää onkin. Vähintäähän tuollaisessa Pekka Niskaa...
Mutta kuten jo aijemmin mainitsin, työn jakaminen perheen aikuisten kesken on asiallista, eikä kovin vaikeaakaan. Hyvästä tahdostahan tuossa on kysymys.
kyläilemään sieltä huoltoyhtiön hoitamasta kerrostalosta...
Tonttia n.2500neliötä, talo, autotalli, 2 piharakennusta, grillikatos. Mikään näistä ei ole ihan hiljattain rakennettua. Alempana noista räystäistä mainitsit. Eihän se aikaa vie. Nopeasti arvioiden sitä ränniä on yhteensä rakennuksissa jokusen sataa metriä. Nurmikkoa on ihan mukavasti ja kesällä kasvaa omia rehuja maassa. Siinä sitten mökillä olevat remontit lomassa. Autoa ei tarvitse korjata, koska emännällä on suhteellisen uusi ja oma ei käytössä. Veneiden rassailuun menee oma tovinsa siihenkin. Tuo pihatie auraillaan naapureiden kesken. Sitä on varsin mukavasti talomäärään nähden.
Minäpä luulen, että nämä kotityö hässäköinnit koskettaa lähinnä vain kerrostalojen pullamössökansaa.
Veikkaanpa, että mailla ei moisia joutavuuksia juuri ehditä pohtimaan.
ne yhteiset pihatalkoot varmaan iloinen tapahtuma kun 40 ihimistä siivoaa palkatun puutarhurin leikkaamien kahden pensaan risut roskikeen.
Ellei peräti taloyhtiön oksasilppurilla oikein kompostiin.
Sittenhän sitä pääseekin taas kehumaan ekologisuudellaan ja agraareillla harrastuksilla taloyhtiön sähkö"saunaan".
voisi tulla joku täti vähän jeesaamaan joskus ihan mistä tahansa virastosta.
Sitä paitsi meillä on tiskikone. Se on kohtuullisen helppo täyttää. Mutta tulkaapas joskus tiskivuoron sijaan mökillemme tiskaamaan kaivo.
päälle maistuukin sitten palan painike. Otetaan ruuat esiin pahvista ja sitten siitä vakuumista. Mutta ostetaanhan me luomuporkkanaa. Ja kun tuo valmisruokapakkausten avaaminen käy voimille niin hesestä saa kätevästi hieman löysempään pakkaukseen käärittyä ruokaa. Aamusta sitten seisomaan auton tyhjäkäynnillä tunniksi ruuhkaan. Ruokatunnin jälkeen voi rentoutua kirjoittamalla vaikka mielipidepalstalle siitä kuinka maalla pelätään susia. Nehän on perskutarallaa häkeissä!!!! Jälkikasvu käy suojelemassa luontoa vapauttamalla muutaman sataa minkkiä luontoon ja me maalaistollot yritämme epätoivoisesti selittää, että siinä menee taas läheisen järven vesilintukantaa mukavasti lakoon kun ystävällinen minkki käy huvittelemassa.
Eipä tuohon juuri lisättävää.
Toi on muuten ihan totta mitä sanoit autoilusta. Käyttömaksu pitäisi siirtää bensiinin hintaan. Silloin jokainen maksaisi tasapuolisesti käytöstä, eikä omistamisesta.
Harrasteautoiluun tuo tuskin vaikuttaisi sitä eikä tätä.
että asuntojen rakenne selviää siitä.
Ettei nyt väitetä, että suurin osa kerrostaloissa asuvista on yksineläjiä.
alkoi kiinnostamaan.
Miten pohjapiirrustuksista näkee, että millaisia perheyhteisöjä taloissa asuu?
Itselläni ei ole havaintoa siitä, että minkä verran minkäkinlaista perheyhteisöä kerrostaloissa asuu. Sitä siis ei kannata kysyä. Mutta tuo pohjapiirrustuksista selviävä talon asukasrakenne.. Miten se on mahdollista? Vai perustuuko siihen että yksiöissä yksi, kaksioissa kaksi, kolmioissa kolme jne jne..?
Eiköhän sitä nyt voi arvioida, että esim neliössä asuu enemmän kuin yksi ihminen ja yksiössä taas vähemmän kuin neljä ihmistä. Voi tietenkin olla poikkeuksis.
Ja varmaankin voi olettaa myös, että kerrostaloissa asuu enemmän yksineläviä ihmisiä kuin rivi- pari- omakotitaloissa, vaikka onhan niitä yksinään eleleviä mummoja mökeissään.
Itse asun kerrostalossa. Tällä asunnon hinnalla saisi jo kolmekin omakotitaloa, jos viitsisi mennä vähän maallemmalle, on se ollut vähän suunnitelmissakin.
"Kotonakin vallitsee suomalainen sukupuolijako miesten ja naisten töihin: miehet tekevät 65 prosenttia huoltotöistä, naiset 71 prosenttia kotitaloustöistä. Kotitaloustöihin kuluu kuitenkin neljä kertaa enemmän aikaa kuin huoltohommiin. Lapsia naiset hoitavat kolme kertaa enemmän kuin miehet.
Parikymppisten miesten ahkeruus on lähtenyt laskuun. Samanikäiset naiset tekevät kaksi kertaa enemmän palkatonta kotityötä.
Mutta ulkomaihin nähden meillä jaetaan hommat varmaankin tasaisemmin?
"Ei, kyllä me sellaista keskitasoa taidamme olla", naurahtaa erikoistutkija Iiris Niemi Tilastokeskuksesta.
Muissa Pohjoismaissa työt on jaettu tasaisemmin.
Niemellä on silti hyviäkin uutisia. 1990-luvulla naisten tekemän palkattoman kotityön määrä on jonkin verran vähentynyt ja miesten lisääntynyt. "Nämä ovat asennejuttuja. Tasa-arvokeskustelu on lisääntynyt. Trendi on se, että miesten kotityöt lisääntyvät."
täällä on tilaa eivätkä asunnot ole hinnalla pilattuja.
Lähipitäjässä oli jokunen vuosi sitten myynnissä kokonainen kerrostalo. Samalla hinnalla sai Helsingistä ísohkon kaksion.
Ja kuten tuossa kirjoituksessani sanoin, minulla ei ole mitään havaintoa kerrostalojen asukasrakenteista. En siis tiedä asuuko kolmiossa pääsääntöisesti 1, 2, 3 vai 4 ihmistä.
Kun äiti viettää aikaa lasten kanssa, se tilastoituu lastenhoitotyöksi. Mutta kun isä ottaa lapset mukaan veneilemään, retkelle, urheilemaan, rautakauppaan tai risusavottaan, se tilastoituu vain isän poissaoloksi kotitöiden äärestä.
Iiris Erikoistutkija on todellakin erikoistutkinut asiaa - feministisesti. Ilmankos hänellä on varaa "naurahtaa".
Ajankäytöstä on kysytty miehiltä ja naisilta itseltään.
Mutta oli sinulla sellainen pointti, että miehille se lasten hoitaminen tuppaa olemaan sitä leikkimistä, kun se naisille on pukemista, syöttämistä, vaippojen vaihtoa, läksyissä auttamista jne
Haluat vähätellä tutkijaa, koska hän on nainen.
En minä nyt kyllä niin hirveän maalle halua muuttaa ja meren lähellä pitäisi siltä saada olla ja onhan vielä toi mökkikin, sen voisi kanssa myydä.
Minäkin nähnyt noita puoli-ilmaiseksi myytäviä kerrostaloja. Kovat lämmistyskustannukset ja asunnot tyhjillään, ei oikein kannata.
Kerrostaloja kun pääosin on kaupungeissa ja kaupungeissa kun asumiskulut ovat jo moninkertaisia, niin ei sitä silloin yksinään asuvan kannata kovin suuressa lukaalissa asustella, ellei satu miljönääri oelmaan.
Missä mielessä ulkomaalaisilla naisilla on kehno asema? Mielestäni ensin pitäisi saada suomalaisten naisten asiat kuntoon, ja sitten voidaan keskittyä muiden maiden naisten "kehnoon" asemaan!
Tämä kommenttisi kaipaa selkeää listausta epäkohdista, jotka suomen naisia näin järisyttävästi sorsivat. Joten pistähän sormet laulamaan ettei kommenttiasi tarvitse tulkita pelkäksi provohöpinäksi.
Etkö muka tunnistanut?
no ainaki se naisen euro on kaheksankytä senttii ja silleen.
...se onkaan saada talebanilta selkäänsä, kun vähän nilkka pääsi vilahtamaan burkhan helman alta? Tuollaiseen mainitsemaasi "vääryyteen" verrattuna siis?
Naisen euro on 80 senttiä.
...vuosi on 10kk. So?
Kuinka paljon onkaan miehen vuosi, jos lasketaan vain vakituisesti työelämässä olevat miehet ja naiset?
Eihän "miehen euro on naisen 80 senttiä" koske myöskään muita naisia kuin niitä, jotka tekevät vakituisesti täyttä työpäivää. Jos mukaan otettaisiin opiskelijat, eläkeläiset, pätkätyöläiset, osa-aikatyöntekijät, työttömät, kotiäidit ja -isät, niin naisen euro olisi huomattavasti pienempi.
Pitää olla analoginen
...ihminen elää vain syntymästä kuolemaansa.
Mutta jos sanot, että"naisen euro on 80 senttiä" niin väitätkö, että konstaapeli, sairaanhoitaja tai insinööri saa kokonaisen euron tai 80 riippuen siitä, minkälainen värkki sieltä jalkojen välistä löytyy?
Väitätkö, että konstaapeli, sairaanhoitaja tai insinööri elää vuoden sijaan vain 10 kk riippuen siitä, minkälainen värkki sieltä jalkojen välistä löytyy?
...perusteella konstaapeli, sairaanhoitaja tai insinööri elää todennäköisesti pidempään, jos on nainen kuin mies.
..miehet ansaitsevat enemmän kuin naiset.
http://www.stat.fi/til/pra/2004/pra_2004_2006-04-28_tau_003.xls