Te verkostomarkkinoijat kehutte tän "bisnes"hömpötyksen pilviin ja kuinka pystyt kohta lopettaan työt, rahaa tulee niin että pankinjohtajan pitää lopettaa asiakassuhde kun ei holvit kestä.
Jos ei rupea tulemaan todisteita kuinka paljon tienaatte, voimme todeta että kukaan täällä kävijöistä ei tienaa paskan vertaa.
ps. noi samat summat mitä tienaatte saatte helpommalla kun teette vähäsen ylitöitä. Samalla ette tee itseänne naurunalaiseksi ja karkota ihmisiä ympäriltänne niillä värväysjahtaamisilla.
ÄLÄ KERRO MUUTA KUIN PALJONKO TIENAAT TODISTUSTEN KERA. MUUT PERUSTELUT ON JO NÄHTY.
Jos ei rupea tulemaan todisteita kuinka paljon tienaatte, voimme todeta että kukaan täällä kävijöistä ei tienaa paskan vertaa.
ps. noi samat summat mitä tienaatte saatte helpommalla kun teette vähäsen ylitöitä. Samalla ette tee itseänne naurunalaiseksi ja karkota ihmisiä ympäriltänne niillä värväysjahtaamisilla.
ÄLÄ KERRO MUUTA KUIN PALJONKO TIENAAT TODISTUSTEN KERA. MUUT PERUSTELUT ON JO NÄHTY.
Vastaukset 89
Vanhimmat
Niin hitosti sua kiinnostaa. Ei ole kanttia koittaa, mutta jos joku näyttäis että tienaa niin sitten ehkä kuitenkin uskaltais. Voi voi voi. Kyllä sillä hitto vieköön tienaa, mutta kukaan ei tule sulle pelleforumilla mitään todistamaan. Kohtahan ne olisi jonkun mielestä väärennettyjä kuitenkin.
PS. En tiedä muiden osalta, mutta itse en ole kolmen vuoden tekemisen jälkeen menettänyt yhtään ystävää, enkä ole naurunalaiseksi joutunut. Nykyään minulla on naapuruston hienoin auto ja käyn ulkomailla enemmän kuin he. Ai niin, en siis asu missään kunnan vuokratalossa, vaan arvostetulla asuntoalueella, jossa kaikki talot ovat omakotitaloja ja naapureista 70% on yrittäjiä.
...hirvee bullshit-virta... jaksanu puoliakaan lukea. :-D
Ja jälleen todisteet jäi.
ÄLÄ RUIKUTA KUIN PIKKUTYTTÖ VAAN VASTAA KYSYMYKSEEN!
Ehkä voit antaa sitten tunnukset ja salasanat jollekkin täällä tunnetulle ns. luotettavalle henkilölle, kuten mursikselle, joka voisi käydä katsomassa sinun sivuiltasi tulosi. Siellähän ne näkyvät. Ja samalla antaa tunnukset nettipankkiisi, yhdet tunnukset joilla voisi vain käydä katsomassa tiliotteesi. Miten ne miljoonat on tullutkaan Movelta.
Ei kai sinulla ole mitään peiteltävää?
"Ai niin, en siis asu missään kunnan vuokratalossa, vaan arvostetulla asuntoalueella, jossa kaikki talot ovat omakotitaloja ja naapureista 70% on yrittäjiä."
Niin minkä alan yrittäjiä / missä yrityksessä vanhempasi ovatkaan töissä? Milloin muutat omaan asuntoon sieltä vanhempien luota?
------
http://verkostomarkkinointi.blogspot.com
"Ei ole kanttia koittaa, mutta jos joku näyttäis että tienaa niin sitten ehkä kuitenkin uskaltais."
Totta. Jos joku tulee kertoon sulle että tällä bisneksellä (tosin ei kerro mistä on kysymys,se selviää vasta kun tuut kahville yksin. Nimenomaan yksin ettei muut vois kertoo sulle että ei kannata liittyä) rikastut mutta hän tienaakin siitä 50€/kk niin enpä heti vakuuttuis sen toimivuudesta.
Minulla on kanttia koittaa mutta sen tekisin oikeassa bisneksessä. Siis perustaisin oman yrityksen, kehittäisin itse tuotteet joita ei ole muualla markkinoila. Jos vaan löytäisin semmoisen idean...
"Kyllä sillä hitto vieköön tienaa, mutta kukaan ei tule sulle pelleforumilla mitään todistamaan"
On se kumma että kuitenkin pelleforumilla näitä verkostomarkkinointi mahdollisuuksia esitellään ja kehutaan kilpaa. Jos kysymys ei olisi pelletouhusta tuskinpa tälläistä pellefoorumia olisikaan.
Kun katsot suomi24:n yrittäjyys palstaa niin keskustelu on siellä asiallista. Siellä ei näe apinoita jotka takaavat sinulle bisneksen jonka avulla pääset eläkkeelle 3 vuodessa 22-vuotiaana. (halvemmalla pystyt perustaan oman yrityksen kuin ostamalla satojen eurojen aloituspaketteja.)
ala. Onhan se perusyrittäminen ihan eri asia. Siihen on Suomessa totuttu ja sitä arvostetaan jopa yli todellisen arvon.
VM-ala on Suomalaiselle uoto ja pelottava. Se on helppo ja tuottava. On monia jotka eivät halua olla missään yrittämisessä mukana ja Vm-ala nyt sattuu olemaan sellainen että siihen on helppo lähteä ja siihen kysytään mukaan monia ihmisiä. Se aiheuttaa myös voimakkaita agressiivisia reaktioita juuri sen "helppouden" vuoksi ja sen vuoksi että suomalainen kasvatus on lähtenyt siitä että rikkausa ja hyvä elämä on paha asia. Se on vastakohta "hyvälle ihmiselle". Moni pelkää menettävänsä ystävänsä jos se ystävä rikastuu, ja tämä "mustasukkaisuus" aiheuttaa agressioita.
Toisaalta on ollut monia VM-yrityksiä jotka ovat tätä mainetta myös lianneet. Sellaisia että ne ovat olleet "tulossa Suomeen" ja maksaneet organisaation rakentamisesta palkkaa ja sitten kun toiminnan olisi pitänyt alkaa "on tullut ylitsepääsemättömiä vaikeuksia", eli tavarat on jääneet terminaaliin ja muuta vastaavaa.
Uusi, outo ja tuottava herättää pelottavuudellaan vastustamista. Pelon syitä on monia.
Voisi verrata siihen mitä yrittäjyys herätti Neuvostoliiton jälkeisessä tilassa Venäjällä. Samanlainen agressiivinen vastustaminen. Se oli uutta ja outoa siinä maassa. Jopa viranomaiset pelkäsivät. Suomessa on sama tilanne nyt VM-alalla. Ihmiset pelkää.
Voi kristus mitä roskaa!!
Kuulin tuon samaisen virren jo 10 vuotta sitten ja kas kummaa ihmiset "pelkää" vieläkin. Vai onkohan se jotain muuta kuin pelkoa ? :D Ei se on järkeä.
Kuule sovitaan niin että laitat tänne yhteystietosi puhelinnumeron kera niin otan yhteyttä ja sovitaan paikka ja aika missä nähdään. Ota vaikka kymmenen ystävääsi tai sukulaistasi mukaan kai sinulla sen verran on ystäviä. Katotaan kuinka homma toimii ja tehdään rahaa eikä vain kitistä täällä.
Verkostobisneksessä on aina kaikissa tapauksissa kyse oman henkilökohtaisen unelman rakentamisesta.Unelmat vaihtelee ,jokaisen ihmisen pitää kuitenkin itse löytää se oma syy miksi rakentaisi itselleen verkostotulon. Tosiasia on ,että kukaan ihminen ei halua tehdä mitään ylimäärästä työtä. Toiset ihmiset kuitenkin haluavat ne asiat ,jotka he voivat saada verkostotulolla.Ne liittyvät usein vapaa-ajan ja hyvien tulojen yhdistelmään. Jotakin mitä ei voi saada perinteisellä palkkatyöllä. Toiset ihmiset näkevät verkostobisneksen huippu mahdollisuutena .Vaakakupissa painaa silloin enemmän ne unelmat kuin se työ ja ongelmat. Jokaisella ihmisellä on ongelmia, mutta ongelmat on tehty voitettaviksi.Alussa kaikki tuntuu vaikealta.Yleisin asia mitä uudet miettii on. Mitä muut ihmiset ajattelevat minusta? Toinen asia on Mitä jos joku sanoo ei . Usein omat pelot voittavat ne unelmat ja silloin palaa siihen vanhaan. Menestyneet ihmiset ovat kuitenkin päässeet yli omista epäonnistumisen peloistaan. Verkostobisnes kehittää vuorovaikutustaitoja, ihmissuhdetaitoja, kommunikaatiotaitoja. Kaikki asioita joita ei voi ostaa rahalla ja joista on todellista hyötyä jokapäiväisessä kanssakäymisessä. Ainoa asia mitä pitää tehdä käytänössä on jakaa liiketoiminta mahdollisuus halukkaille. Tietenkään se ei ole helppo tehtävä.Jos on iso unelma ja valmis oppimaan, ylittämään ongelmat voi rakentaa itselleen hyvän tulevaisuuden, auttamalla muita saavuttamaan heidän tavoitteensa. Vasta kun joku muu ansaitsee ensin voi itse ansaita. Aina pitää katsoa muiden etua. Töitä pitää olla valmis tekemään ainakin 5 vuotta systemaattisesti.
Menestyjä
Oletko kauankin tehnyt nettibisnestä?
Unelmatuuban sijasta voisit vain vastata kysymykseen. Kauanko olet tehnyt (Amwayta) ja paljonko sitä rahaa tulee? Entäs alalinjassasi olevat, kauanko he ovat tehneet ja paljonko he saavat?
On täyttä roskaa esittää, että "auttamalla toisia ansaitsemaan" ansaitsee itse. Mitä useampi alalinjassasi on häviämässä rahansa ja työpanoksensa, sitä enemmän rahaa saat.
unelmien hinnasta.
Mieti itse. Mieti mikä olisi sinun täydellinen päiväsi. Laske sille hinta. Se päivän hinta saatta olla 0€ jopa 1000€. Mieti jos sinulla olisi rahaa viettä täydellinen päivä joka päivä.
Siitä saat tietoon mitä haluat tienata. On vain kyse siitä alatko tekemään mitään sen täydellisen päivän eteen. Jotkut eivät tee ja jotkut jopa haluavat että ystävätkään ei siihen pysty.
Häviäjät ovat tappio ylälinjalle. Tämä on raaka totuus. Sinun logiikkasi ei pidä. Mietippä, jos häviäjä tuo kerran sen 30€, minkä saa yhdestä edustjasta joka tekee sopimuksen ja ostaa ensimmäisen tuotepaketin. Kulut on tästä häviäjästä noin 500€. No jos tämä ei olekaan häviäjä, vaan tekee itselleen bisneksen. Tämä sama ihminen tuo joka viikko vähintään sen 30€ todennäköisesti alussa 60€ ja jatkossa 1050€ joka viikko. Kulutkin on pienemmät koska ei tarvitse turhia panostuksia. Ei tarvitse turhaa kouluttaa vaan kun kouluttaa kerran se riittää ja siitä tulee tulosta.
Eli "häviäjä" tuottaa tappiota 460€, voittaja tuottaa 1050€ joka viikko.
Kumpi siis kannattaa, hankkia verkostoon häviäjiä vai voittajia?
ja sitten sisäpiiri tietona heitetään, että no mutta eihän rehellisyydellä ole ennekään rikastuttu, eihän...
Ja mitä "palkkatyöhön" tulee, on se kummallista, että verkostoihmiset jauhavat jatkuvasti siitä, ettei palkkatyöläinen voi toteuttaa unelmiaan.
Joillekin ihmisille unelma on onnellinen elämä. Onnellista elämää ei saa rahalla vaan arvostamalla ja rakastamalla läheisiään. Antamalla heille aikaansa ja huomiotaan. Tutustumalla uusiin ihmisiin heidän itsensä vuoksi, eikä hyötymistarkoituksessa.
Unelma on elämä nyt, ei sitten kun....
Elämässä tapahtuu monenlaisia asioita, sen vuoksi nautin joka hetkestä nyt.
Mutta olen onnellisempi kuin koskaan sillä ellen olisi tehnyt verkostomarkkinointia, en olisi koskaan tajunnut, kuinka ihanaa on, kun on aikaa perheelle, mitä minulla nyt lopetettuani on, että on rahaa, kun ei tarvitse ajaa ympäri Suomea tapaamassa ihmisiä ja erilaisissa seminareissa, kun ei tarvitse käyttää ylihintaisia tuotteita.
Ja kun saan olla sellaisten ihmisten seurassa joita ei tarvitse liehitellä tyhjän takia.
Mieluummin olen niiden lähimmäisten käytettävissä, jotka tarvitsevat minua kuin niiden jotka haluavat vain hyötyä kustannuksellani.
Kuppis, älä naurata enempää!!!
edes tämä mielipiteesi.
Miten 30€ kerran tuottaa 2100€ viikko. Jos osaat tämän matemaattisesti todistaa lopetan heti Movettamisen.
Sinulla pon nyt vertailu. 1050€ viikko. Menee näin.
Osto 450 pistettä. tuottaa 30€. Tämä 30€ osto aiheittaa kaksi 30€ ostoa tuotto (900pts) 60€. Seuaarassa vaiheessa 4 ostoa (1800), tuottaa 230€. seuraavsaa vaiheessa 8 0stoa (3000) tuottaa 2100€ 2500 pisteestä..
Nyt on sinun vuorosi.
Siis jos uusi tunkki ostaa 1000 eurolla 200 euron polkupyörän, niin miten siitä tulee 500 euroa tappiota? Ei voida selkeästi jakaa edustajia voittajiin tai häviäjiin vai voidaanko mielestäsi?
"Kulutkin on pienemmät koska ei tarvitse turhia panostuksia."
Mikä yritys yleensäkin tekee turhia panostuksia?
"Kumpi siis kannattaa, hankkia verkostoon häviäjiä vai voittajia?"
Kannattaa hankkia sellaisia uunoja, jotka eivät tajua, mitä kannattava liiketoiminta vaatii ja maksavat rikastumisen toivossa ensin sen 999 euroa ja sitten sinnikkäästi yrittävät värvätä lisää porukkaa maksamaan lisää tuhatlappusia. Selkeästi suurin katehan on tuolla bulgarialaisella polkupyörällä. Mistä muusta S2E:n tuotteesta pyydetään viisinkertaista hintaa arvoonsa nähden?
Monestiko sinä olet tienannut 2100 euroa viikossa? Et kertaakaan :( Mutta uskoa sinulla vain riittää - loppuun asti, epäilemättä.
Miksi tarvitaan epäonnistujia saadakseen sen 2100€ viikossa.
Millä tavalla ne epäonnstujat tuovat sen passiivisena jatkuvana tulona.
Näytä nyt väitteesi todenperäisyys.
Edustaja joka lopettaa kanta-asiakkaiden hankkimisen ei voi autaa saamaan passiivista tuloa itselleen eikä myöskään ylälinjalle koska ainoa tapa saada passiivinen tulo on se että kanta-asiaksverkko rakentuu. Ja siihen tarvitaan aktiivisia edustajia.
Eli se epäonnistuja vai tuoda kerran sen 30:sen, mutta ei enempää. Se on aika kaukana siitä 2100 vaikka niitä olisi kuinka pajon. Tulo on passiivista vasta kun se tulee vaikuttamatta itse siihen tulon tulemiseen. Jos se tehdään "epäonnistujilla" tulo eo ole passiivista vaan aktiivista. Silloin pitäisi painaa koko elämän ajan duunia, aina vaan uutta epäonnistujaa etsien.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000016339623
Siitä yksinkertaisesta syystä, että:
- jos olisi edes teoriassa mahdollista, että "kaikki voisivat ansaita 2100e" viikossa, kuten hypetetään, raha ei yksinkertaisesti riittäisi kaikille. Sen kertoo jo perusmatematiikkakin. 2000 edustajan passiivinen 2100e:n viikkotulo vaatii jo ITSESSÄÄN rahaa... oletko valmis?
4.200.000e. Neljä miljoonaa kaksisataatuhatta.
VIIKOTTAIN.
Joten sen sijaan:
- on äärimmäisen hyödyllistä, että mahdollisimman usealta saadaan promotus-hypetysvärväyksellä irti tonnin verran käteistä, ja siirrytään sitten seuraavaan. Mm. jo jalkojen epätasapaino-säännön (..joka on täysin naurettava, herätys?) ansiosta suurin osa ei tienaa juuri mitään mainittavaa vaikka saisivatkin muutaman perheenjäsenen värvättyä. Eli he epäonnistuvat tavoitteissaan.
SILTI: heiltä ON saatu tonnin verran käteistä -> perustajat tienaavat.
Siinä sulle valoa, avaa silmäsi niin näet.
Kuppis, älä jaksa vastailla itsellesi.
Ennen palkkakaton saamiseksi "riitti" se, että 10+10 liittyi alalinjaan. Binäärisessä järjestelmässä, kuten Movessa, 50 %:lla ei ole ollenkaan alalinjaa ja noin 70-80 %:lla ei ole niin suurta alalinjaa, että siitä saatava tulo kattaisi toiminnan kustannuksia. (Muissa järjestelmissä tasot usein ovat vielä leveämpiä ja alimmalla tasolla on vielä suurempi osuus verkostoijista.) Mihin tahansa laajeneminen päättyy, aina valtaosa on tappiolla.
"Silloin pitäisi painaa koko elämän ajan duunia, aina vaan uutta epäonnistujaa etsien."
Kuppis, olet nyt hiljalleen tavoittanut aika tärkeän pointin. Tiedät tosin varmasti, että siellä alalinjassa myös jotkut muutkin värväävät. Vai mitä?
Vastineeksi kuppis voit esittääkin meille selvityksen: kuinka suuri prosentuaalinen osuus tähänastisista Move-tuloistasi on tullut uusien edustajien 999-paketeista ja kuinka suuri osuus muusta. Annahan palaa.
Älä naura sitten...
Onko realistista olettaa S2E:n (tai siis muiden "yhteistyökumppaneiden" ja Movestoren) tuotteiden menevän kaupaksi nykyisillä n. 30% kalliimmilla hinnoillaan niin valtavasti, että pelkästään provisioihin riittäisi rahaa:
4.200.000e? Neljämiljoonaa kaksisataatuhatta?
NORMAALISTI yritystenkin on saatava jotain tuloa liiketoiminnastaan.
Esimerkkinä vaikka prosenttina 15% joka jaettaisi edustajille, ja loput käytettäisi (normaalissa laillisessa liiketoiminnassa ainakin) yrityksen menoihin ja työntekijöiden palkkoihin. Mikäli tässä tapauksessa noudatettaisiin siis 15%:n mittaa edustajien provisioihin, tarvittaisiin yritykselle (85%) ja provisioihin (15%) yhteensä tuotemyynniltä tuloa:
28.000.000e. KAKSIKYMMENTÄKAHDEKSAN MILJOONAA.
Oletko tosissasi sitä mieltä, että S2E/Move:n tuotetarjonta ylettyisi tuollaisiin lukuihin?
MILLÄÄN?
Sitähän minäkin. Eli kaikille edustajille EI RIITÄ raha menestykseen. Tarvitsette siis tonnin maksavia pakon edessä epäonnistujia saadaksenne edes jotain.
Ja se on surullista, sillä mikään muu eläinlaji ei yhtä silmittömästi ja ahneesti koita hyötyä lajitoveristaan. Uskomatonta.
mielipide. Vastaa siis kysymykseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000016338278
tämä. Ei ne osaa hakea sitä alkuperäistä kysymystä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000016338278
Mites 33. vaiheessa? Paljonko silloin on edustajia? Eikös kaikki halua alleen sen kaksi edustajaa? Maapallon väkiluku tulee vastaan 33. kerroksessa. Miten nämä 33. kerroksen edustajat voivat enää päästä ansioille? Homma toimii niin, että saadaan mahdollisimman paljon noita toimintatonneja sisään. Sitten kun niitä ei enää kerry (Movessa ollaan aika lähellä tätä tilannetta jo), firma pannaan lihoiksi laskuttamalla sieltä rahat ulos. Sitten järjestetään hölmöille osakeanti, jolla kupla rahastetaan vielä toiseen kertaan. Näinhän se homma Sevenissäkin toimi ja niin se toimii taas. Verkkokauppa ja tuo edustajaleikki on pelkkää kulissia. Mieti missä olet mukana.
Et ole tosissasi....
Kummalla meillä se teoreettinen mielipide olikaan? :-D
Sun arvio "maailman parhaasta bizznekksestä" perustui omien sanojesi mukaan siihen, että jokainen löytää aina kaksi uutta. Kuten itse esitit, yksi -> kaksi -> neljä -> kahdeksan jne. Oletko niin aivopesty vai ainoastaan heikon matematiikan omaava, että a) et ymmärrä sen mahdottomuutta b) tajua realiteetteja ettei suurimmalle osalle TODELLAKAAN käy niin c) kumpaakaan mörköä ei posiitivinen ajattelu maailmasta poista?
Esitin sinulle lukuja, joiden _ON TOTEUDUTTAVA_ mikäli tukemasi pyramidipelin edustajien tuloslupauksia voitaisiin täyttää. Niistä et pääse yli etkä ympäri, vaikka kuinka inttäisit muka-älykkäältä kuulostaen vastaan. Se on vaan niin, ja tiedät sen.
Vastaukseni oli silkkaa käytäntöä mitä vaadittaisiin tuloksentekoon kaikille edustajille. Ymmärrät sen myös. Rehellisen yrityksen liiketoimintatapa on normaalisti suunniteltu niin, että _kaikki_ yrityksen työntekijät tai edustajat voivat saada työstään palkkaa. Luotettavan yrityksen toiminta _EI_ perustu siihen, että 99,9% työntekijöistä eivät tod.näk. tule tienaamaan.
Se, että näytät uusille ihmisille tämän "ansaintamallin" höpöttämällä siitä, kuinka Aatami löytää uuden Aatamin ja Beetaminen, ja taas tuplaantuu, ja tuplaantuu, ja tuplaantuu... on täyttä utopiaa ja järjen puutetta. Niin ei käy oikeassa maailmassa ja tiedät sen. Se on harhaanjohtavaa markkinointia, VARSINKIN, kun on yleisessä tiedossa että niin ei vaan tapahdu. Se ei ole niin yksinkertaista.
Eläimetkään eivät yritä hyötyä toisistaan yhtä surutta ja silmittömästi. Miksi sinä, ja näin häpeilemättömästi?
Tää topicin alottaja vaan inttää vastaan, eikä edes vaivaudu kumoamaan yhtään vastausta. Toteaa vaan pähkinänkuoressa, että "et vastannut oikein." Siinäpä vasta argumentointitaktiikkaa. Lisäksi linkitetään aina uusi linkki samaan kysymykseen, ikäänkuin tällä "taktiikalla" vakuuttaisi kaikki Moven mahtavuudesta.
LOL :-D Päinvastoin.
Tyypillistä Move-edustajien käytäntöä: suuria puheita, mutta vähän tekoja. Usein ei jopa ollenkaan. Sen tietää jokainen, ja huomaa pelkästään jo lukemalla tämän topicin läpi ja etsimällä vastauksia. Jännä juttu kun edustajat eivät vastaile juuri mitään, ainakaan perusteltua.
kysymykseen edelleen. Sellaiseen kysykseen jota ei ole kysytty.
Et vastannut kysykseen joka esitettiin. Vastasit kysymykseen jota ei ole esitetty.
asia jolla ei ole mitään tekemistä sinulta odottamaani vastaukseen.
Eli esitä se laskelma. Siis millä tavalla näillä häviäjillä rakennetaan poassiivinen tulo?
Sinä olet esittänyt väitteen, perustele se. Sinä puhut aidasta mutta perustelet sitä miten aidan seiväs pitää kiinnittää. Vastaat aina laidasta, eli et pysty väitettäsi perustelemaan. Sinulla näkyy olevan muutama uskolinen kannattaja joka on takanasi riippumatta siitä mitä kirjoittelet. Mutta yleisen uskottavuutesi kannalta tämä kysymys on nyt sellainen että siihen sinun pitää pystyä vastaamaan. Minä tiedän että et pysty, tiedät myös sinä. Ja koska et pysty vastaamaan ja perustelemaan se tarkoittaisi blogisi korjaamista, ja sitä sinä et halua tehdä, joten vastailet kysymyksiin joita sinulle ei esitetä harhautusmielessä.
Vai onko niin että et ymmärrä edes sitä mitä olet blogiisi kirjoittanut? Sehän kyllä on suora lainaus Haipolalata. Voi olla näinkin. Vaikea siihen sitten on vastata jos ei ymmärrä edes sitä mitä Haipola on asialla tarkoittanut.
mitä poitää vastata.
No ei se paljon auta jos et itsekän osaa vastata.
raha loppuu maailmasta. Sitä saattaa olla pitkäveteistä odottaa.
Aika hyviä pointteja. Ihmiset loppuu maailmasta, verkoston kasvu loppuu ennen kuin ihmiset loppuu, raha loppuu maailmasta...
Nyt ei enää rahakaan riitä tuollaiseen liikevaihtoon...
Muuten mikä loppuu seuraavaksi?
Muuten miten ne yritykset jotka ovat jo toiminnassa netissä sitten voivat yleensä pysyä pystyssä jos liikevaihtoa ei ole.
Koska yhteistyökumppaneiden liikevaihto tulee olla täsmälleen sama kuluihin verrattuna riipumatta siitä mikä on markkinointikanava. Koska markkinointikustannukset ovat joka tapauksessa samat. Se liikevaihto siirtyy s2e:n kautta tapahtuvaksi ja lisäksi tulee se liikevaihto joka tulee s2e:n kanta-asiakkailta. Siis mikä se sinun väitteessäsi oli se pointti?
Jokainen yritys ottaa sen bonushoukuttimen avukseen kun sellaista tarjotaan, eli jakaa bonuskortin jokaiselle asiakkaalleen. Varsinkin kun se ei maksa mitään. Se tuo lisää ostoja. Eli sitoo asiakkaita keskittämään ostoja. Siksi bonusjärjestelmiä on kehitelty.
... """Jokainen yritys ottaa sen bonushoukuttimen avukseen kun sellaista tarjotaan, eli jakaa bonuskortin jokaiselle asiakkaalleen. Varsinkin kun se ei maksa mitään. Se tuo lisää ostoja. Eli sitoo asiakkaita keskittämään ostoja. Siksi bonusjärjestelmiä on kehitelty."""
Ensinnäkään tollanen pili-pali-kortti, kuin S2E on, ei välttämäti tuo mitään ostoja. Jos ostopaikkojen, hintojen, saatavuuden, tuotevalikoiman, toimitusehtojen, takuuehtojen, yms. valikoima on huono, niin sitä ei millään bonuksella paikata. Päinvastoin S2E saattaa olla rasite yhteistyökumppanille noiden rikosepäilyjen takia. Noikin "yhteistyökumppanit", joita Movella on kiertelevät yhteistyökumppanuuttaan, kuin kissa kuumaa puuroa (eivät myönnä, mutta eivät kielläkään). Tiedätkö miksi? Ai et vai? No jos tuomiot Movelle tulee, niin niitten on maineensa takia helppo vetäytyä koko jutusta.
Sanot tuossa, että bonuskortti sitoo asiakkaita. Haista hapan. Mulla on S-bonuskortti ja aivan 100-varmasti se ei sido mua mihinkään. Ei se pakota mua ostamaan juuri sieltä mistä saan bonuksia. Mä saan kuule ihan vapaasti valita, mistä ostokseni teen. Joten kannattaa käyttää harkiten tota sanaa "sitoo", mikäli ei edes tiedä sanan merkitystä.
Ja mitaan ette voi...
kera?
esim. skannata shekki,palkkakuitti tai millä tahansakin ne maksetaan ja laittaa johonkin nettiin näytille.
Jos joku pystyisi näyttämään että hän oikeasti tienaa verkostomarkkinoinnilla ihmiset saattaisivat alkaa hiljalleen muuttaan käsitystä paskanjauhahanta verkostomarkkinoinnista ehkäsillävoisaadajotain verkostomarkkinoinniksi.
Sekin helpottaisi paljon jos verkostomarkkinoijat kertoisivat uusille tulokkaille että he tienaavat sen verran että voivat maksaa muutamia laskuja jne. Se että luodaan mielikuvia jostain ferrareista ja eläkkeestä kolmikymppisenä tekee koko touhun niin naurettavaksi että ei tiedä itkeäkö vai nauraako.
mitä mieltä ne ovat ehdotuksestasi.
Sieltä on tullut nootti olla kertomatta, koska se mielletään olevan mainos takuutulosta, jota millään yrittäminsen alalla ei ole. Olisikin helppo saada ihmisiä mukaan jos sen saisi tehdä, mutta en ainakaan itse halua oman yritykseni joutuvan viraston hampaisiin rikkomalla tätä kehotusta.
Ks. GNLD- "tuomio". Siitä tälläkin foorumilla on jaksettu jauhaa. Miksi siis pitäisi antaa teille lisää jauhettavaa?
... naurattaa tollaset selitykset.
Ettehän te ole ennenkään välittäny kuluttajaviranomaisten ohjeista hönkäsen pöläystäkään. Nyt, kun joku vaatii teitä näyttämään toteen TEIDÄN itsenne hehkuttamat tulot, ja kun te ette niitä pysty näyttämään toteen, niin te vetoatte esteeseen, että "kuluttajaviranomaiset ovat kieltäneet".
On ne kuluttajaviranomaisest kieltäneet teitä tekemästä paljon muutakin, mutta ette ole ennenkään ottaneet onkeenne heidän ohjeistaan.
Joten pakko on ymmärtää, että ette vaan pysty näyttämään toteen tulojanne, koska sellaisia lupaamianne tuloja vaan yksinkertaisesti ei ole (paitsi pyramidin pääjehuilla ja heidän läheisillään). Jos niitä olisi, niin joku olisi kuluttajaviranomaisten ohjeistuksesta huolimatta näyttäny ne "elvistellen" täällä.
Ja mitaan ette voi...
ja ilmoitat viranomaisille että Movessa käytetään tulotietoja rekrytoinnissa. Ja siitä sitten tulee "sapiskaa" ja pääsette taas vinkumaan tällä foorumilla. Itseasaissa itse TE haluatte että näitä tietoja ei käytetä rekrytoinnisaa. Miksi ette tyydy omaan tahtoonne?
Johan siihen velvoittaa teidän etujärjestönne, SSML:hän suorastaan vaatii esitäämään mustaa valkoisesta. Ei pelkkää puhetta kuinka paljon joku on jossakin tienannut.
SSML:n yritysohjeistosta poimittua.
2.3 Toiminnasta annettavat tiedot
Suoramyyjille ja suoramyyjiksi rekrytoitaville annettavat tiedot, jotka koskevat menestysmahdollisuuksia, myyjän oikeuksia ja velvoitteita sekä tyypillisiä kuluja ja kustannuksia, ovat tarkkoja ja täydellisiä. Yrityksen markkinointitapa on avoin ja ymmärrettävä eikä se ole harhaanjohtava. Yritykset eivät esitä rekrytoitavalle sellaisia väitteitä, joita ei voida näyttää toteen eivätkä anna lupauksia, joita ei voida täyttää.
Tämän mukaan siis jos puhutaan huimista tuloista ne pitää myös näyttää toteen.
Perehtykää asiaan mitä teette edustajat...
säädetty millä tavalla se pitää näyttää. Sitä ei saa näyttää omilla eikä muiden samassa yrityksessä työskentelevien tuloesimerkillä, koska "se antaa väärän kuvan todellsista tienaamismahdollisuuksista"..
Eikö olekin ristiritaista.
Juuri tämähän siinä on: jos värvätessä esitetään joitakin esimerkkejä tai hehkutusta tuloista, niiden pitää olla totuudenmukaisia, ei-harhaanjohtavia ja todistettavissa.
Bestline-tapauksessa, johon markkinaoikeuden linjaus värväämistä koskevissa päätöksissä perustuu, EI kielletty tosiasiallisen selvityksen antamista ansaintamahdollisuudesta; päinvastoin juuri tähän nimenomaan kehotettiin.
Se KYLLÄ kiellettiin, että värvätessä esitetään suuria summia, joita on MAHDOLLISUUS ansaita. Markkinaoikeus määräsi Bestlinen uhkasakon maksettavaksi juuri näillä perustein:
"Värvättäville on markkinatuomioistuimen päätöksen jälkeenkin ilmoitettu korkeahkoja markkamääräisiä ansaitsemismahdollisuuksia esittämättä luotettavaa selvitystä siitä, että niihin ottaen huomioon myös yhtiön myyntiorganisaation rajoittamaton laajentamistarkoitus, yleensä on käytännössä mahdollisuus päästä."
Nimenomaan omista toteutuneista tuloista puhuminen on suotavaa värväystilanteessa. Päinvastoin esimerkiksi puhuminen "mahdollisuudesta tienata 10 000 euroa kuussa" on markkinaoikeudessa katsottu SOPIMATTOMAKSI MENETTELYKSI ELINKEINOTOIMINNASSA.
Linjaa jatkaa myös markkinatuomioistuimen päätös Golden (GNLD) -tapauksessa 1994:
" Markkinatuomioistuin kieltää Oy Golden Products Ab:tä ja Golden Products Aktiebolagia SopMenL:n 1 ja 6 §:n nojalla viidensadantuhannen (500 000) markan sakon uhalla elinkeinotoiminnassaan värväämästä uusia jälleenmyyjiä
a. vetoamalla heidän henkilökohtaisiin taloudellisiin toiveisiinsa ja esittämällä arvioita ansioiden tuomasta ostovoimasta, ilman että samalla esitetään riittävää selvitystä värvättävien taloudellisen turvallisuuden kannalta tarpeellisista tiedoista, kuten perustietoja markkinatilanteesta, liikevaihto-odotuksista, todennäköisestä kulurakenteesta ja hinnoittelumahdollisuuksista (1-3), ja
b. käyttäen tässä värväystyössä muita organisaatioon kuuluvia jälleenmyyjiä antamatta näille riittävää tietoa toiminnan kannalta olennaisista seikoista (4)."
Mikä verkosto noudattaa edes näitä minimivaatimuksia, kysynpä vain!
(Tästä tulee vielä juttu blogiin.)
Kun näytätte olemattomat tulonne ja puhutte valtavista niin siinä tulee se ristiriita minkä itsekkin totesit!
Huomaa käyttämäsi sana "mahdollisuus" ja vertaa sitä todellisuuteen.
"Yritykset eivät esitä rekrytoitavalle sellaisia väitteitä, joita ei voida näyttää toteen eivätkä anna lupauksia, joita ei voida täyttää. "
Kuppis tauti tarttuu ; )
Jotenkin näin.
"Oli näyetty tiliotteita jotka antoivat ymmärtää että kaikki voivat ansaita suuria summia rahaa"
Eli tiliotteiden näytäminen on kiellettyä.
sinulle esitettyyn kysymykseen?
siihen että uusia ihmisiä värvätään verkostomarkkinointiin kertomalla kuinka tulet tienaamaan järkyttävät määrät rahaa. Tosin kukaan meistä ei vieläkään ole tienannut mutta näiden käyrien mukaan tuut tienaamaan.
... mitään tällaista ei markkinaoikeudessa esitetty. Päinvastoin. Tiliotteiden näyttäminen on erittäin suotavaa, mikäli tiedot ovat tosia ja ne kuvaavat tosiasiallisesti myös värvättävän ansaintamahdollisuuksia. Ja usein se tyhjä tili hyvin sitä kuvaa, kuten sinunkin tapauksessasi, kuppis.
Oletko sokea?
Vai katkeroitunut movettaja joka purkaa turhautumistaan nollatuloista ja henkilöi sen mursikseen?
Sulle satelee vastauksia minuutin välein topicciisi, mm. itse kirjoitin jo parikin. Aloita kumoamalla niitä, äläkä huoli, mursis vastailee ehtiessään.
Sulla riittää ihan tarpeeksi töitä muutenkin. :-D Sitäpaitsi, tuet henkilöitä joita epäillään kolmesta rikoksesta. On todennäköistä, että liiketoimintasi on ketjukirjeen tavoin toimeenpantu laiton rahankeräys. Saat mahdollisesti vielä tonnisi takaisin, jos ryhdyt toimiin.
tällä foorumilla esditelly sitä DNLD:n saamaa tuomiota. Miksi se nyt ei pitäisi paikkaansa? Miksi et nyt laittanut sitä linkkiä?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000016338278
Tää topicin alottaja vaan inttää vastaan, eikä edes vaivaudu kumoamaan yhtään vastausta. Toteaa vaan pähkinänkuoressa, että "et vastannut oikein." Lukuisista vastauksista huolimatta pyytää jo vastanneita ihmisiä vastaamaan uudestaan. Siinäpä vasta argumentointitaktiikkaa. Lisäksi linkitetään aina uusi linkki samaan kysymykseen, ikäänkuin tällä "taktiikalla" vakuuttaisi kaikki Moven mahtavuudesta.
LOL :-D Päinvastoin.
Tyypillistä Move-edustajien käytäntöä: suuria puheita, mutta vähän tekoja. Usein ei jopa ollenkaan. Sen tietää jokainen, ja huomaa pelkästään jo lukemalla tämän topicin läpi ja etsimällä vastauksia. Jännä juttu kun edustajat eivät vastaile juuri mitään, ainakaan perusteltua.
verkostoija.
Kuinka paljon teet niitä ylitöitä. Teetkö 12 tuntia päivä, vai minkä verran?
Vuositasolla noin 50% lisää liksaa ylitöillä ja bonuksilla, eli 70-80 k€/vuosi kaikkineen. Paljonko pitää tehdä vm-bisneksiä, että saman palkan aikaan saa? Vaikkapa s2e myyntiä kanta-asiakkaille? Se tässä itseäni lähinnä kiinnostaa, kun tutut kertovat noista tienestimahdollisuuksista. Eipä vain kovin hyvin selkoa ole tullut tähän mennessä. Ei kovin paljoa tämä arkinen duuni enää jaksa kiinnostaa.
hyvinhän sinä perusduunari tienaat sillä minulla on vain 3900€/kk perustulot firman puolesta ilmainen auto/puhelin/harrastusvälineet /etc.
lisäksi vuositasolla joku 10 000 osinkoja samaisesta firmasta ja samanverran muista sijoituksista.
ihan perusyrittäjä.
ja tarkoituksenani ei ole firman tyhjäksi kuppaaminen vaan firman kasvattaminen.
ja tuontyyppisiin verkostomarkkinointikuvioihin en koskisi pitkällä kepilläkään.
Laitapa parit tilinauhat nettiin näkyville, jotta voidaan kattoo sun 70 k€ tuloja. Varmaankin voit laittaa, jos kerran vm-apinoitakin pyydät laittamaan...
Ps. Mitä työtä teet? Noilla tuloilla sun ammattis kiinnostaa muakin...
noin liioitella, jos epäilee muidenkin tuloja? Valehtelemalla ei pitkälle pötkitä.
Se on kyllä totta, että verkostomarkkinoijat tienaavat vuositasolla keskimäärin semmoset 200€ tais mennä yläkanttiin toiki..
Millä alalla muka tienaat ton 70 k€
Mielestäni mitään todisteita puoleen eikä toiseen tarvita skannattujen palkkanauhojen muodossa.
Me tavallista työtä tekevät palkansaajat tiedämme itse, kuinka raiteillaan meidän elämä on, meidän ei tarvitse todistella yhtään mitään.
Meidän on vain syytä muistaa kuinka onnekkaita olemme, kun meidän ei tarvitse juosta iltakauden ja viikonloput epävarman tulon perässä.
Mitä taas verkostoijien todisteluun tulee, sekin on aivan turhaa. Sen mitä me itsekukin olemme heitä nähneet ja kuulleet, meidän on vain syytä kiinnittää huomiota aikamuotoihin ja kehonkieleen.
He puhuvat tulevassa aikamuodossa, he sanovat että jokainen voi, saattaa, ihmisestä itsestään kiinni - sitten - kun - menestyä.
He eivät katso silmiin puhuttaessa heidän omista tuloistaan.
Tullessaan tapaamisiin, he jättävät autonsa kahden korttelin pähän, mikäli se on se 10 vuotta vanha toyota.
He puhuvat sinulle jonkun toisen menestyksestä, eivät koskaan omastaan. Ja sitähän opetetaankin "piireissä" että omista tuloista puhuminen on rahvaanomaista. Mutta sitten jonkun toisen rikastumisesta puhuminen ei sitten olekaan tahditonta.
Rehvastelu on aivan yhtä olennainen piirre kuin valehtelu. Ja yleensä on kysymys aivan samasta asiasta.
Mikään ei ole naurettavampi kuin persaukinen rahamies.
Se niistä 10 000 passiivisista kuukausituloista, saati aktiivisista.
Tää topicin alottaja vaan inttää vastaan, eikä edes vaivaudu kumoamaan yhtään vastausta. Toteaa vaan pähkinänkuoressa, että "et vastannut oikein." Siinäpä vasta argumentointitaktiikkaa. Lisäksi linkitetään aina uusi linkki samaan kysymykseen, ikäänkuin tällä "taktiikalla" vakuuttaisi kaikki Moven mahtavuudesta.
LOL :-D Päinvastoin.
Tyypillistä Move-edustajien käytäntöä: suuria puheita, mutta vähän tekoja. Usein ei jopa ollenkaan. Sen tietää jokainen, ja huomaa pelkästään jo lukemalla tämän topicin läpi ja etsimällä vastauksia. Jännä juttu kun edustajat eivät vastaile juuri mitään, ainakaan perusteltua.
Eli jos teet 160 tuntia kk.ssa nornaalisti niin silloin sun täytyy tehdä jotain noin 80 tuntia kuukaudessa ylitöitä ja päivässä jos tekee viisi päiväistä viikkoa niin 4 tuntia joka päivä ylitöitä. tuo ei ole mahdottomuus ollenkaan mutta voin sanoa että et sinä tuolla ylityö määrällä kyllä turvallista tulevaisuutta rakenna. Puhun omasta kokemuksesta. Niin ja eihän tuollaisen ylityön tekeminen ole edes sallittua!!!
Huhtikuun 2006 tili vm-yrityksestäni oli bruttona 2892 euroa, viime vuosi reilut 30 000 euroa, josta KAIKKIEN VÄHENNYSTEN (= kilometrit, päivärahat, ostot, tarvike ym. kulut) jälkeen jäi käteen noin 16 000 euroa.
En siis mitenkään voi tienata vastaavia summia ylitöillä enkä millään muullakaan tavalla sivutoimisesti. Siihen eivät riitä vuorokauden tunnit, koska leipätyöhöni kuluu 8 tuntia päivässä, 8-10 tuntia nukun, käyn kaupassa, on perhettä ja harrastuksiakin.
Palkka "oikeasta" työstä on reilut 25 000 euroa bruttona vuodessa!!!
On vain osattava valita yhteistyökumppani (= verkosto) oikein ja tehtävä oikeita asioita.
En vaadi tiliotetta tai vastaavaa mutta kerro mitä vm markkinointia teet?
Niin mikä vm firma maksaa päivärahat?olen ymmärtänyt että ette ole työsuhteessa kyseiseen yritykseen. Kuka päivärahan maksaa?
Eikös yleensä sivutuloprosentti taida olla siinä 50-55%? Eikös tästä jäljelle jäävästä summasta vielä vähennätä nuo "kilometrit, päivärahat, ostot, tarvike ym. kulut" .
Mitä silloin jää käteen?
Oma yritys tietenkin. Tajuutsä ollenkaan mistä täällä keskustellaan?
jotakin. Todellinen asiantuntija. Kysyy Niin viisaita.
Nämä asiat ovat yritystoimintaa tunteville jokapäiväistä Ei näitä tarvitse kysellä.
Osoitat olevasi todella väärällä foorumilla keskustelemassa. Vaihda vaikka jollekin viihdefoorumille. Tuo oli niin hyvää viihdettä että menestyksesi siellä olisi varmaa.
Mikä vm yhtiö maksaa päivärahaa?
Yleensä kysyn kun en tiedä. En siis esitä mitään veroasiantuntiaa vaan kysyn siksi kun en ole varma.
Selvennä siis.
tajua. Jokaisella verkostoijalla on yritys. Se oma yritys maksaa omistajalleen päivärahaa.
Muuten kun et tällaista yksinkertaista perusasiaa tiedä, olisiko sinun tosiaan parempi mennä sinne huumosipalstalle skeidaamaan. Sinä et voi keskustella oikeista asioista koska et tunne asioita. Sama vaiva on kaikilla vastustajilla tällä foorumilla.
Yritystoiminan tuntemattomuus. Siksi tämä onkin huumorifoorumi, mutta hatallinen sellainen.
siksi ihmettelen tällaisia kysymyksiä juuri sinulta. Älä väitä olevasi asiantuntija jos et sitä ole. Lopeta siis keskustelu täällä foorumilla.
ja sinä olet yrittäjä. Onko sinulla siis kaksi yritystä. Et edelleenkään kertonut mitä edustat?
Etkö kehtaa vai oletko vain tyhjän puhuja?
Onko parikuukautta y-tunnuksen omistanut movettaja yrittämisen ammattilainen?
Laitatko linkkiä siitä väitteestä? Et tietenkään koska sellaista ei löydy. Etsi tuolla laajalla haulla rav-3 ja mikkopa nimellä.
Tämähän on keskustelupalsta. Et edelleenkään vastaa kun sinulta kysytään. Höpötät vaan ympäripyöreitä.
GNLD:tä
Oma yritykseni, sillä teen tätä liiketoimintaa yrittäjänä Y-tunnuksella eli verotuksessa päivärahat ovat vähennyskelpoisia.
Minulla on ollut sivutoimisesti yritystoimintaa vuodesta -88 alkaen eli en ole aivan vihreä sen enempää vm:ssa kuin muussakaan yrittämisessä.
otapa selvää osakeyhtiölaista, miten homma toimii.
tämän halusin vain tietää. Hyvä että olet saanut toimimaan bisneksesi. Tämä GNLD ei ole minulle niin tuttu, ehkäpä tutustun kun Moven aika on ohi.
Ilmeisesti jotain pillerinpyöritystä.
vääntää ratakiskosta?
En viitsi. Saat itse mennä sinne yrittäjkoultukseen hakemnaan tuota tietoa. Mutta kyllä sinä loistat tuolla ammattitaidottomuudella. Miksi yleensä alat keskustelemaan tällaisella foorumila jos sinulla ei ole edes perusasiat hallinnassa. Täällä keskustellaan yrittämisestä.
yrittämisestä keskustelet ja olet olevinaan asiantuntija sillä alalla, on se jo väite siitä että hallitset alan. Mutta ymmärrätkö edes mikä on yritys?
Tämä foorumi on keskustelua yrittämisestä. Ymmärrätkö? Siis yrittämisestä!
Nuo tolkuttomat väitteesi joita käytätä vastustamisargumenttina menee ehkä joidenkin mieleen totuutena, mutta sinä teet pelkästään haittaa noilla mileipiteilläsi koska et ymmärrä asioita.- Väiteesi menee täysin metsään, niissä ei ole mitään todellidta. Argumentoit siis selaisilla asiaoilla joita ei ole olemassa.
No vastusmainenhan sinulla onkin pääasia, totuudella ei ole mitään merkitystä, kunhan saa "nasevan" argumentin.
Ja eikä täällä ole vaatimuksena joka alanasiantuntemus että voi ottaa osaa keskustellu. Niin ja huomaa että minähän kyselen vain mielenkiinnosta, en esitä asiantuntiaa.
Jos käytät silmiäsi ja havaintokykyäsi huomaat että talous ja raha osiossa on oma palsta yrittäjille. Siellä on oikeat yrittäjät, täällä te pellet. 5kk kokemuksella
Tuo veroista esittäsi kysymys/väite on kyllä niin umpityhmän ihmisen esittämä, että jos haluat edes ne vähät kasvoistasi säilyttää, niin poista se.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4000000000000031&posting=22000000016335969
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4000000000000031&posting=22000000016335969
mutta olenkin vaan tavan duunari.