Mitä tapahtumia

Onko kukaan tutustunut näihin luonnonmullistuksiin historian aikana ja mitä ne ovat tuottaneet kansoille.

Esim. Theran purkaus 1300-luvulla eaa. Vesuvius v. 79 ja sitä ennen n. 3000 eaa.

Raamatun myytit? Muinaisten kansojen/kulttuurien tuhuhoutuminen?
3228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

....noin 4000 eKr. aikoihin aiheutti indoeurooppalaisten ja seemiläisten tunkeutumisen sivistyneiden kansojen maille.

Tämä prosessi kesti vaiheittain tuhansia vuosia, ja johti mm. Euroopassa kulttuuritason laskuun, mm. kirjoitustaidon katoamiseen, ja väestön määrän vähenemiseen.

Samalla vanhat matriarkaaliset yhteisöt hajosivat ja yhteiskunnat järjestäytyivät uudelleen uusien vallanpitäjien ympärille. Nämä olivat yleensä porukan suurimpia kusipäitä, kuten myös nykyaikana.

Minolais-mykeneläisen kulttuurin tuhonnut doorilainen maahanmuutto-aalto oli osa tätä tuhoutumis-prosessia vaikka mykeneläisen kulttuurin kieli oli jo muinaiskreikan akhaialainen murre.

Akhaialaiset olivat tunkeutuneet sivistyneeseen Hellaaseen, mutta olivat onnistuneet omaksumaan minolaisen sivistyksen. Doorilaiset superjuntit eivät tähän pystyneet, vaan mm. kirjoitustaito täyty oppia uudelleen 500-vuoden lukutaidottomuuden jälkeen.

Kirjaimisto haettiin Fonikiasta sillä kertaa. Ennen doorilaisia Hellaassa ja Aigeialla oli omaperäiset aakkoset.

http://pakana.myinfo.ws/Lineaari-A.htm

Äänestä
  • ...heti uskottavia nuo jutut joiden lähde on "http://pakana-jotakin.ru"...jos jo sivun urli on tyyliä "http://puuhapete.fi/kertoohistoriaa" niin menee uskottavuua koko aiheelta vaikka jotakin sivun aiheesta voisikin totena pitää.

    ...ja ihan sama asia euroopan historian kanssa jossa lähde on jonkun uusnatsi hörhön kotisivuilla.

    Jos tollasten sivujen tarkotus on muuttaa ihmisten pinttyneitä käsitteitä niin saattaa se onnistuakin- ne pinttyy entisestään.

    Äänestä

  • Tosiasia vain on, ettei matriarkaaliset järjestelmät ole säilyneet yhteiskuntien lopuutomassa evoluutio kilpailussa, patriarkaalinen järjestelmät on korvanneet ne joka maanosassa.

    Ehkä on vain kysymys siitä, että elinkelpoisempi järjestelmä voitti ...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Antiikkinen vaari kirjoitti:

Onko kukaan tutustunut näihin luonnonmullistuksiin historian aikana ja mitä ne ovat tuottaneet kansoille.

Esim. Theran purkaus 1300-luvulla eaa. Vesuvius v. 79 ja sitä ennen n. 3000 eaa.

Raamatun myytit? Muinaisten kansojen/kulttuurien tuhuhoutuminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu