Mikset sä enää sano mua demariluuseriksi?
Kysymys Jäbälle
Demariluuseri
10255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ballistinen Nahjus!
Yritän päästä eroon tavastani nimitellä muita kirjoittajia.
Olenkin aina pitänyt sinua pohjimmiltasi fiksuna;-)
fiksu. Hopohopo.
Kokoomuslaisethan ovat niin fiksuja, että he ovat hoksanneet sen, ettei kaikkea kivaa riitä kaikille.
Siksi he fiksuina tyyppeinä ajavat asioita sille mallille, että ainakin he pysyvät kakunjaossa mukana.
Ja mielellään vielä kakkua lisääkin, kiitos.
Jos jollekulle kakkua ei riitä, se on jollekullen oma syy.
Jollekulle on silloin laiska, työtävieroksuva, luuseri, pahimmillaan demari, ettei peräti Heinäluoma!!
Kokoomuslaisten sanoma on, että jokainen on oman onnensa seppä (henkilöitynyt Beniin ja Piia-Nooraan).
OK, mutta mielipiteitä siitä asiasta saa olla muitakin.
Siksihän meillä näitä puolueitakin on, kun kaikki eivät hyväksy pelkästään tätä kokoomuslaisuutta, joka koetaan kovien arvojen ajamiseksi, jossa tipahtaneet ovat pelkkää ongelmajätettä, josta koituu vain kuluja.
Olen tuolla alempana ottanut kantaa perustuloon, koska liberaalina kokoomuksen kannattajana olen sitä mieltä, ettei ketään jätetä man onnensa nojaan, mutta perustulon päälle rakennettava omakohtainen hyvinvointi on jo tuota "jokainen olkoon oman onnensa seppä" -asiaa; niissä puitteissa tietenkin, että yhteiskunta turvaa meille kaikille samanlaiset, tasa-arvoiset mahdollisuudet olla oman onnemme seppiä.
Onko Saukki demariluuseri? Hänhän profiloitui taannoin työläisenä ja hävisi.
Niinistö on maltillinen oikeistolainen, aika liberaali mielestäni, joka katsoo tulevaisuuteen ja pyrkii rakentamaan parempaa yhteiskuntaa pitämällä huolta siitä, ettei taloudellinen pohja petä ja taistelemalla keinotekoisia vastakkainasetteluja vastaan, jotka usein ovat tarpeelliset uudistusten pahana jarruna.
Niinistö myös edellyttää yhteistyökumppaneiltaan sitä, että se, mistä sovitaan myös pidetään ja sitä, että puhutaan asioista asioina eikä aina politikoida populistisesti kotiinpäin.
Tästä syystä Niinistö tuli huonosti toimeen keskustaopposition ja ay-änkyröiden kanssa.
hyviä ihmisiä. Ei Jäbä turhaa heitä hopota, vaikka kehuukin olevansa puolueeton liberaali.
En minä pulueeton ole, kun olen aatteeltani sitoutumaton antisosialisti ja kannatan lähinnä kokoomusta, kun parempaakaan vaihtoehtoa ei liberaalille nykyisin ole.