APUA..kuunlilja "möykyt"

kertokaa...

Tilasin viherpeukaloilta kuunliljoja.. luulin niiden tulevan "taimina" ruukussa.. nyt minulla on jotain juurimöykkyjä muovipussissa.

En ole kovin karaistunut puutarhaihminen, joten tarvitsen kipeästi apua.. istutetaanko nämä juurikimput joissa on jonkinlainen pieni "alku" kova nyppylä kokonaan mullan peittoon vai jätetäänkö joku osa päälle?

Tämä on tyhmä kysymys, mutta ei soisi kalliiden kasvien menevän käsissäni hukkaan

4

3235

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *.*.*

      Silmujen päälle saa tulla multaa, kyllä ne sieltä nousevat. Leviävät hyvin, joten älä istuta juurimöykkyjä vieriviereen.
      Tässä lisää:
      http://www.koillismaa.fi/puutarha/ryhmaperennat_kuunliljat.htm

      Älä anna juurimöykkyjen kuivua. Kun istutat, kastele hyvin. Oikeassa paikassa ja hyvässä mullassa eivät vaadi lisäkastelua. Helppohoitoisia ja kauniit lehdet.

    • Iris Germanica

      ...juurakko multaan niin, että jos kova "lehtitötterön" alku on näkyvissä, pieni osa siitä jää maan pinnalle.

      Ja kuunliljat eli hostat viihtyvät varjoisassa/puolivarjoisassa ja kosteassa kasvualustassa. Multa ei saisi kesän aikana kuivahtaa lainkaan.

      Onnea möykkyjen kasvatukseen...harjoitus tekee mestarin!

    • voi ei

      ööh.. sain ohjeet tutulta että kovan alun pitää peittyö 10 cm multaan.. ja tein niin.. pitääkö minun nostaa ne nyt ylemmäs?

    • rantapelto

      Kyllä on liikaa multaa päällä. Juurimöykky niin että alut juuri näkyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      56
      1622
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      22
      1241
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      997
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      763
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      44
      745
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      559
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      540
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      493
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      483
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe