Asetus matkailuautojen ajoneuvokohtaisen nopeusrajoituksen muutoksesta tulee voimaan 22. toukokuuta. Matkailuaútoilla saa ajaa 100 km/h. Näiden autojen persuuksiin pitää laittaa keltamustat 100 km/h tarrat.
Ehtona on, että autossa on absit, kuljettajan turvatyyny ja turvavyöt jokaisella matkustajapaikalla. Kaikki kyseessä olevat autot on katsastettava ennen kuin 100 km/h lätkän saa.
Noin puolet uusista autoista on varustettu vakiona turvatyynyllä. Matkailuvaunun ja vetoauton yhdistelmän rajoitus pysyy ennallaan,
Eli siis: noin 99 prosenttia karavaanareista ajaa edelleen 80 km/h rajoituksen alaisena tänä kesänä.
Ehtona on, että autossa on absit, kuljettajan turvatyyny ja turvavyöt jokaisella matkustajapaikalla. Kaikki kyseessä olevat autot on katsastettava ennen kuin 100 km/h lätkän saa.
Noin puolet uusista autoista on varustettu vakiona turvatyynyllä. Matkailuvaunun ja vetoauton yhdistelmän rajoitus pysyy ennallaan,
Eli siis: noin 99 prosenttia karavaanareista ajaa edelleen 80 km/h rajoituksen alaisena tänä kesänä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuuttakymppiä ne ajaa kuitenkin niin lähellä keskiviivaa kuin vain pystyy, ja vetää kilometrien letkaa perässään. Eivät saatana välitä yhtään muista tielläliikkujista.
Jos nyt kerran olet joutunut lyhyen autolla-ajo urasi aikana ajamaan hitasti etenevän karavaanarin perässä, ei siitä tarvitse päreitä polttaa. Kuuden kympin vauhdista on helppo polkaista corollallakin ohi niin että karvanopat heilahtaa ja se siitä. Eikö? Liikenteessä nyt on kaikenlaisia menijöitä, sinunkin laisia, jos kaikesta normaalista poikkeavasta hermostuu tulee stressi ja korkea verenpaine.
Mistä ihmeestä sait päähäsi, että olen teini? Päättelyssäsi on selvä looginen aukko: Teinit ajavat harvemmin pitempiä matkoja karvanoppineen karavaanareiden vetämissä jonoissa. Pikemminkin he pysyttelevät kyläteillä ja keskustoissa karvanoppiaan heiluttelemassa.
Ettei tuo teinijuttu ollut sittenkin sitä, että kun ei osaa kommentoida itse asiaa, niin pitää keksiä henkilökohtaisia solvauksia asian esittäjästä? Vai mitä?
Ts. Et osaa kiistää karavaanareiden tienpäällä harjoittamaa itseriittoisuutta, hidastelua ja letkan vetämistä. Siispä solvaat tuon faktan esittäjää.
Liikenteessä on todellakin kaikenlaisia menijoitä, sinunkin loisia, eikun laisia, mitä ne laiset sitten lienevätkin.
Kirjoitusvirheestä. Otit siitäkin herneen nenään .. heh.
Ikäsi päättelin tuosta hermoherkästä asenteesta. Normaalisti kun ihminen hieman varttuu oppii hän hyväksymään sen, että kaikki eivät ole samanlaisia.
Kaikki jotka ajavat vähänkään enemmät tietävät, että valtatiellä 60 km/h etenevä karavaanari on aikamoinen harvinaisuus. Joten turha yleistää. Letka voi joskus syntyä jos on kovasti liikennettä. Mutta syntyyhän se letka rekkojenkin perään. Mikset avaudu siihenkin suuntaan.
Olen itsekin vetänyt asuntovaunua yhdellä noin 1000 km reissulla keskellä heinäkuuta. Ajelin sallittua nopeutta eli 80 km/h eikä takana ollut koskaan mitään letkaa. Kiireisemmät meni ohi. Valtaosa karavaanareista ajaa näin, joten miksi pitää syyllistää joku ryhmä muutaman huonomman kokemuksen jälkeen.
vaikkakin kirjoitusvirhetulkintasi oli väärä. Se oli vastavittuilua, joka (ilmeisesti) harmittavasti meni ohi.
Varttuessaan tulee viettäneeksi entistä enemmän aikaa tienpäällä, varsinkin kesäisin, ja omahyväiset asuntoautoilijat rassaavat lisääntyvässä määrin.
Ja 60km/h etenevä karavaanari ei ole harvinaisuus, sitävastoin muiden tahtiin ajava on.
Olen kerran ajanut 120km kahden asuntoauton vetämässä usean kilometrin mittaisessa letkassa välillä Kemi-Oulu, jossa ei ole edes ohituskaistoja. Tuo kuvaa asuntoautoilijan mielenlaatua mielestäni aika hyvin - suoritus vaatii jo aivan helvetillistä omahyväisyyttä.
Rekat ajavat 90km/h. Eivät 60km/h.
Asuntovaunuilijoista minulla ei ole huonoja kokemuksia. Asuntovaunun vetäjät ottavat jostain syystä muun liikenteen aivan eri tavalla huomioon, kuin asuntoautoilijat. Siispä en sinuakaan syyllistä.
viime kesänä valtaosa karavaanareista ajeli n. 70km/h Tre-Turku välillä. Poliisit siellä noukkivat näitä vessanvetäjiä tiensivuun, että letkat pääsivät ohi.
Radiossa karavaanareiden puheenjohtajakin kehoitti heitä ottamaan muun liikenteen huomioon ja pahoitteli, että karavaanareiden käytös on huonontunut.
Tässä lähiseudulla on karavaanarialue. Sinne ajetaan aivan hyväkuntoista 8-kympin tietä. Ikinä en ole nähnyt yhdenkään matkailuauton tai -vaunun ajavan yli 65km/h.
Tiessä on "sopivasti" mutkia, joten ohi on paha päästä. Näillä vessanvetäjillä on kun on tapana oikoa kurvit, niin ei peltoaukeamillakaan voi lähteä ohittamaan, kylkeenhän ne tulisivat.