Syyllinen Suomi?

Eikös se nyt mene niin, että Suomi tulee jäämään historiaan kahden sodan aloittajana?

Ensin Mainilan Laukaukset ja Talvi-sota.

Sitten Salamasota itään Saksan aseveljenä ja liittolaisena yhteisellä idän rintamalla.

On se Suomi vaan aika räyhäkäs pieneksi maaksi, sano.
4410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sellaista välimuotoa, jossa syytä ja vastuuta on niin Suomella kuin muillakin toimijoilla?

Äänestä

Kerropa siis, miksi Neuvostoliitto myönsi vähän ennen romahdustaan että Mainilan laukaukset ammuttiin Neuvostoliiton toimesta.

Äänestä
  • Varmaankin suomalaiset olivat ainakin provosoineet ne.

    Äänestä

Ei jää helvetin idiootti ....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Vaka Vanha kirjoitti:

Eikös se nyt mene niin, että Suomi tulee jäämään historiaan kahden sodan aloittajana?

Ensin Mainilan Laukaukset ja Talvi-sota.

Sitten Salamasota itään Saksan aseveljenä ja liittolaisena yhteisellä idän rintamalla.

On se Suomi vaan aika räyhäkäs pieneksi maaksi, sano.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu