Uskovaiset perheet

Hei!
Olen saanut tiedon (tilasto) jossa kerrotaan "himo"uskovaisten perheiden lasten olevan psyykkisesti sairaampia kuin, muiden lasten. Lapsille kerrottaan mm. Jumalan läsnäolosta yms. ja tämä taasen häiritsee normaalia lapsen seksuaalisuutta. Lapsi saa käsityksen että Jumala seuraa jokaista liikettä, ja jos tekee jotakin pahaa, ei pääse taivaaseen, esimerkiksi näin. Lapsi ahdistuu. Onneksi en ole itse syntynyt esim. helluntalais- tai lestaadiolais perheeseen :)
3218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kertoisitko mikä on tuon tutkimuksen nimi ja kirjoittaja.

Äänestä

Totta,
olen tutustunut erään suurperheen kymmeneen lapseen. Melkein kaikilla heillä on psyykkisiä ongelmia. Kotikasvatuksessa "tosiuskovainen" äiti,isä ja mummo.
Pelottelua helvetetillä, hauskanpito kiellettyä,ei tanssia,
jos ei tee ruumiillista työtä on laiska ja saa selkäsaunan, Jumala rankasee, jne....jne...
Jos lapsi kasvaa tämmösessä yhteisössä en usko
että hänestä voi tulla terve aikuinen.
Minäkin olen tällä hetkellä uskossa oleva ihminen. Vasta aikuisena tajusin, että ei Jumala rankaise. Ihminen itse tekee itsellensä vaikeudet,
ja monesti kaikki tyhmät teot syntyy rakkauden puutteesta.
Onneksi tajusin että minun ei ole pakko seurata ätini ja isäni tietä uskon asioissa. Mutta vasta
nelikymppisenä.
Ei pieni lapsi voi mielestäni käsitellä raamatun vaikeaa tekstiä. Varmasti monelle "me tiedämme juuri oikean tavan uskoa"-uskovaisessa perheessä kasvaneelle elämä tulee olemaan rankkaa.
Juuri nämä uskonnot saavat aikaan sotiakin, kun ovat niin vahvoja omassa tietämyksessään.
Jumala ei tätä ole keksinyt, vaan ihminen itse.
Jumala on aina hyvyyden takana.

Äänestä

Ei se tosiaankaa ole näin, itse olen lestadiolainen,ja meille ei puhuta jumalan läsnäolosta tai mistään tuohon liittyvistä!!!Ja ei olla psyykkisesti sairaita.Kuten tekään,tietysti on henkilöitä jotka on psyykkisessti sairaita,mutta ei ole pelkästään lestadiolaiset...Teidän kaikkien pitäisi kunnolla tutustua meihin,ettei tartte alkaa jauhaa paskaa!!!!kaikki eivät nimittäin ole samanlaisia!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minna kirjoitti:

Hei!
Olen saanut tiedon (tilasto) jossa kerrotaan "himo"uskovaisten perheiden lasten olevan psyykkisesti sairaampia kuin, muiden lasten. Lapsille kerrottaan mm. Jumalan läsnäolosta yms. ja tämä taasen häiritsee normaalia lapsen seksuaalisuutta. Lapsi saa käsityksen että Jumala seuraa jokaista liikettä, ja jos tekee jotakin pahaa, ei pääse taivaaseen, esimerkiksi näin. Lapsi ahdistuu. Onneksi en ole itse syntynyt esim. helluntalais- tai lestaadiolais perheeseen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu