hesarissa kannustetaan

Ajamaan 75km/h nopeilla teillä polttoaineen säästämiseksi. Sopii suomalaiseen rauhalliseen mielenlaatuun tämä taloudellisuusajo.

muita suosituksia:
-käytä vain käsi- ja moottorijarruja
-sammuta auto ruuhkassa
-vältä valoihin pysähdys
-kiihdytä matalilla kierroksilla
yms
171585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Täällä tuota kutsutaan nysväämiseksi. Ihan järkevää ekologisesti tuo nysvääminen!

Äänestä
  • Mutta pirun tylsää puuhaa, ei sovi minulle.

    Äänestä

  • nyssssssssss kirjoitti:

    Mutta pirun tylsää puuhaa, ei sovi minulle.

    Niin... mutta bensaa säästyy, planeetta säästyy, ilmakehä tykkää... ja hermot palaa! Mitäs ilmakehä siitä tykkää??

    Äänestä

on tyhmiä ohjeita.

- 75km/h ei ensinnäkään ole mikään taloudellinen nopeus.
- Jos ei jarruja käytä, niin mitäs sitten kun niitä todella pitäisi käyttää ja lyö jalan jarrulle ja mitään ei tapahdukaan?! Ryytyväthän ne käytön puutteessa....ja kostuvat, sen surauksena jarrulevyt ruostuvat ja menevät pilalle.
Vaarallinen ohje.

Ääääh....tuon on varmaan kirjoittanut joku "insinööri", jolla ei ole tietoa mistään.

Äänestä
  • En oikein jaksa uskoa, että se 75km/h olisi taloudellisin nopeus. Itse toin kesäautoksi 2 viikkoa sitten Saksasta Maserati 3200GT:n, ja se menee tuota kaheksaakymppiä kutosella ihan tyhjäkäyntikierroksilla. Tosin ekologisuudesta ei liene järkevää puhua tämän auton kanssa.

    Äänestä

Hesari onkin aina ollut aivottomien kukkahattutätinysväreiden linjoilla. Eihän sen sisältöä voi edes ottaa enää todesta. Kaikenlaista paskaa sinne päästetään.

Äänestä
  • olla, että luet Hesaria? Sulle pitäis varmaan tilata punaniskakusipäänomastamielestäänkovankinjätkän vuosikerta.

    Äänestä

  • Muut asiat tulivatkin jo selville, mutta että pitäisi kiihdyttää matalilla kierroksilla? Perisuomalaisilla 1.ruoskilla kestää minuutteja kiihdyttää tavoitenopeuteen ellei kaasua paina edes kohtalaisesti. Autkoulussa opetettiin kiihdyttämään optimiväännön kierroslukualueella tehokkaasti tavoitenopeuteen. Ihme vitsejä hesarissa julkaistaankin. Onneksi tilasin kyseistä lehteä vain puoli vuotta.

    Äänestä

  • SeppoIisakki kirjoitti:

    Muut asiat tulivatkin jo selville, mutta että pitäisi kiihdyttää matalilla kierroksilla? Perisuomalaisilla 1.ruoskilla kestää minuutteja kiihdyttää tavoitenopeuteen ellei kaasua paina edes kohtalaisesti. Autkoulussa opetettiin kiihdyttämään optimiväännön kierroslukualueella tehokkaasti tavoitenopeuteen. Ihme vitsejä hesarissa julkaistaankin. Onneksi tilasin kyseistä lehteä vain puoli vuotta.

    Ne tyypit ei olleet ihan ketä tahansa. Ajoivat jotain VW Golf 1.6 FSI autolla maapallonympäri niin pitkälti kuin mahdollista. Keskikulutus oli 4.5L sadalla. Mukana olis myös hieman talvea ja kaupunkiruuhkia.

    Hesarin toimittajakin pääsi VW Golfilla selkeästi alle 5L kulutukseen kun ajoi oppien mukaan Tampereelta Helsinkiin. Sitä ei mainittu oliko näitä autoja säädetty jotenkin, mutta luulen, että ihan perussäädöissä ovat.

    Ei alle 5L ole kumma lukema maantieajossa, tavallisella pienellä henkilöautolla jos hallitsee niksit.

    Äänestä

Minulla ei 75 km/h nopeudesta automaatti vaihtaisi edes suurimmalle, pitäis sitten kiljuttaa kolmosella! Mitäs taloudellisuusajoa sellainen olisi?

Moottori ei paljon jarruta (V12), tervetuloa testaamaan!

Kiihtyy matalilla kierroksilla, huiput 5200 rpm/285 km/h, 0-100 5,1 s.

Äänestä
  • Vastaa suorituskykylukemat melkeinpä tismalleen mun autoa, mutta mulla on turbokasi ja manuaalivaihteisto. Joku iso BMW? Ihan puhtaasta mielenkiinnosta kysyn. Vielä tuohon, että 75km/h nopeudessa tällä autolla ainakin 6. vaihteella ajaessa hajoittaa vain voimansiirron.

    Terv. 3200 GT

    Äänestä

  • Alfa. kirjoitti:

    Vastaa suorituskykylukemat melkeinpä tismalleen mun autoa, mutta mulla on turbokasi ja manuaalivaihteisto. Joku iso BMW? Ihan puhtaasta mielenkiinnosta kysyn. Vielä tuohon, että 75km/h nopeudessa tällä autolla ainakin 6. vaihteella ajaessa hajoittaa vain voimansiirron.

    Terv. 3200 GT

    Se että kutosvaihde on liian pitkä, ei muuta sitä tosiasiaa että taloudellisempaa on ajaa 80km/h. Vaikka sitten vitosella, jos ei tehto riitä kutoselle.

    Vaikka tosiasiassa, jos kutonen kestää 150km/h vauhdin, se kestää kyllä 80km/h vauhdinkin. Voimat on pienempiä 80km/h vauhdissa, en ymmärrä mistä tuo uskomus tulee että kovassa vauhdissa vaihde kestää paremmin.

    Äänestä

  • Alfa. kirjoitti:

    Vastaa suorituskykylukemat melkeinpä tismalleen mun autoa, mutta mulla on turbokasi ja manuaalivaihteisto. Joku iso BMW? Ihan puhtaasta mielenkiinnosta kysyn. Vielä tuohon, että 75km/h nopeudessa tällä autolla ainakin 6. vaihteella ajaessa hajoittaa vain voimansiirron.

    Terv. 3200 GT

    V 12 ja rajoitin veks ja hiukan piristelty, mutta vain vähän. Lähtee aika rivakasti kolmosellakin paikoiltaan ja sillä voi jo vetää 230 tauluun. Kolmonen on suora vaihde! (eli auto ei tarvitsis välttämättä vaihdelaatikkoa ollenkaan eteenpäin ajoon).

    Äänestä

  • vrooom kirjoitti:

    Se että kutosvaihde on liian pitkä, ei muuta sitä tosiasiaa että taloudellisempaa on ajaa 80km/h. Vaikka sitten vitosella, jos ei tehto riitä kutoselle.

    Vaikka tosiasiassa, jos kutonen kestää 150km/h vauhdin, se kestää kyllä 80km/h vauhdinkin. Voimat on pienempiä 80km/h vauhdissa, en ymmärrä mistä tuo uskomus tulee että kovassa vauhdissa vaihde kestää paremmin.

    Uskomus tai uskomus, mutta luulen, että tyhjäkäyntijurnuttaminen pitkillä matkoilla ei tee hyvää autolle. Ei ole kyse siitä etteikö teho riittäisi, sitä piisaa (3.2 V8 twinturbo, 370hv :). laatikkokin on suht´ tiheästi välitetty. Alfani kohdalla uskon, että on taloudellisinta ajaa 80km/h, mutta täytyyhän tuon taloudellisuuslukeman nousta edes hieman
    suuremman tehon, kevyemmän korin ja pienemmän ilmanvastuksen myötä. Ota nyt huomioon, että Alfassa on vajaa 200 kaakkia vähemmän voimaa ja huiputkin ovat n.60km/h matalammat.

    -3200 GT-

    Äänestä

Ajellut päin punaisia, paha vaan että nyt tullut läjäpäin postia poliisilta.

Sitten kokeilin käsijarrua, omassa vaan ei voi käyttää käsijarrua ellei auton automaatti laatikko ole P tai N vaihteella ja jarrupoljin painettuna pohjaan...
Rynttäsin Lehden moottoritiellä 120km/h vauhdissa P vaihteen (kyllä se riittävästi vääntämälle meni), hyvin muuten pysähty...
Sen jälkeen ei ole tarvinnut ostaa ollenkaan bensaa.

Äänestä

Oikea on ajatus että pitää osata ajaa ekologisella ja säästeliäällä tavalla. Jarruja pitää kuitenkin käyttää kunnolla.

Suomessa riittää auton maksimitehoksi 55 KW ja huippunopeudeksi 150 km/h. Näillä vehkeillä pääsee perille ja voidaan ajaa ekologisella tavalla.

Äänestä
  • Miksi laki vaatii vähintään 240 KW,n tehoa ja sallii enintään 89 km/h nopeuden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vrooooom kirjoitti:

Ajamaan 75km/h nopeilla teillä polttoaineen säästämiseksi. Sopii suomalaiseen rauhalliseen mielenlaatuun tämä taloudellisuusajo.

muita suosituksia:
-käytä vain käsi- ja moottorijarruja
-sammuta auto ruuhkassa
-vältä valoihin pysähdys
-kiihdytä matalilla kierroksilla
yms

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu