Ruotsin Lääkärilehti uutisoi selvitystä, jonka perusteella ADHD-aikuisten kohtaamista ja hoitoa tulisi kehittää. Jos Ruotsissa tunnistetaan jo tietämättömyys, niin toivottavasti Suomessakin voitaisiin vähitellen tunnustaa, että ADHD-aikuisten saaman hoidon vaikuttavuutta tulisi lisätä.
Läkartidningen Nr 0619 - volym 103, 10 maj 2006
Vuxna med ADHD får inte tillräcklig hjälp
Vuxna med neuropsykiatriska diagnoser – till exempel ADHD – har ett omfattande behov af både psykiatrisk behandling och andra stödinsatser visar en kartläggning. Dessa behov tillgodoses idag troligen i låg grad. En meningsfull sysselsättning är mycket viktig för att ge dessa personer bättre livskvalitet, de är oftast ensamma, överksamma och olyckliga. Men de saknar ofta den flexibilitet, stresstålighet och sociala smidighet som dagens arbetsmarknad kräver – en inhuman utestängning blir resultatet.
------------------------------------
Kyökkisuomennnos
Selvitys osoittaa, että neuropsykiatrisesti diagnosoiduilla aikuisilla – esim. ADHD-aikuisella – on suuri tarve niin psykiatriseen hoitoon kuin muihinkin tukitoimiin. Tämä tarve tunnistetaan tänään harvoin. Näille henkilöille sopiva työpaikka on erittäin tärkeä paremman elämänlaadun kannalta, sillä he ovat usein yksinäisiä, työelämän ulkopuolella ja onnettomia. Toisaalta työmarkkinoilla edellytetään heiltä puuttuvaa joustavuutta, stressinsietoa ja sosiaalisia taitoja; tuloksena epäinhimillinen jättäminen ulkopuolelle.
ADHD-aikuisen tarpeita ei tunneta
1
470
Vastaukset
- lisää
Toi psykiatrinen hoito nostaa mun niskakarvani aina pystyyn. Mä oon vähän alkanu aatella, että se taidetaan Suomessa ymmärtää jotenkin aivan omalla tavalla, sillä niin paljon sillä saralla tehdään henkistä väkivaltaa addeille.
Onko se sitten sillai, että vanhakantaisen koulutuksen saaneet eivät sitten ikinä pääse eroon aluksi omaksumastaan ajatusmaailmasta? Riittääkö näille terapeuteille ADHD-asiantuntijuudeksi se, että tietää muutaman faktan asiasta? Vähän on tullu sellanen ajatus, että suomalaiset oikein innostuvat siitä, että saavat ruveta antaan psykiatrista apua ADHD-ihmisille. Se on niin väärin.
Pitkäaikainen lässytysterapia on todettu huonoksi vaihtoehdoksi addille. Jatkuva lapsuuden asioiden vatkaaminen pitää ajatukset lapsuudes eikä edistystä tapahdu, päin vastoin addi häipyy jonnekin tavoittamattomiin.
Suomessa on kuulema naurettavat 200 neuropsykologia. Niillä olis töitä vaikka kuinka jo pelkästään aivovammaisten parissa. Addit tarttis just sellasta ajatuspyörittelyä tavallisista kotiasioista, joka mun käsityksen mukaan olis just neuropsykologin hommaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2694941Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893424- 423328
- 502609
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451827- 971630
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971438- 141359
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441035- 701027