Bjarne Kallista koskeneen epäselvyyden vuoksi mainittakoon että hänen aikanaan KDn kannatus kasvoi lähes kaksinkertiseksi, 95 vaaleissa 3,0% ja 2003 vaaleissa 5,1%. Hänen puheenjohtajakautensa oli puolueelle kovan kasvun aikaa. Samoin nimenmuutos Kristillisestä liitosta Kristillisdemokraateiksi kuvasi puolueen vahvistunutta kykyä vastata ajan haasteisiin, unohtamatta puolueen muuttumatonta, iätöntä, perustaa. Tänä aikana puolue sai ensimmäisen eurokansanedustajansa hyvän ehdokasvalinnan seurauksena, johon Kalliksella oli henkilökohtaisesti suuri osuus. Innovatiivinen kampanja edesauttoi silloiseen vaalivoittoon.
Palstalla vallinneen
A.Vaisanen
6214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kalliksen viimeaikaisetkin toimet ovat puistattavia. Mikään yllätys tokikaan ei silti ollut tämän rahanahneen riistoporvarin päätös tukea pörssisaalistajien avuksi suunniteltua EU:ta sekä isänmaamme itsenäisyyden uhraamista liberaalikapitalismin alttarille.
Nyt kun olet vihdoinkin nähnyt mikä Kallis on, voisitko alkaa vaatimaan puolueessasi puheenjohtajan vaihtoa, kiitos.
köyhä kristitty ei ainakaan ole KDläinen, vaan mahdollisesti jonkin toisen puolueen jäsen. Joten hän saa ihan vapaasti vaatia puolueessaan vaihtoa.
ollenkaan. Vai mistä johtuu edellinen kommentti, että köyhä kristitty ei voi olla puolueenne jäsen. Itse olen ulkopuolinen, mutta kiinnitin huomion hyvin epämiellyttävään piirteeseen kirjoituksessa - jopa melkein halventavaan köyhiä kohtaan. Voi silti olla, että heitä ei KD:ssa ole, mutta tuo kirjoitus tuntui vain vastenmieliseltä ja rasistiselta - ottaen huomioon oletetun olemassa olevan kristillisyyden
siihen että köyhä kristitty on varsinainen loanheittäjä KDn päälle. Eihän nyt kukaan haluaisi sellaisessa puolueessa itse olla johon itse sillä tavalla suhtautuu.
KDssä on paljon "köyhiä" sikäli kun suomalaisia yleensä voi köyhinä pitää. Köyhinkin suomalainen on kroisos verrattuna noin 700 miljoonaan afrikkalaiseen. Esim "köyhänkin" suomalaisen ruokkiminen maksaa vähintään arviolta 30 - 50 euroa kuukaudessa joka olisi omaisuus Afrikassa, missä hyvänä aikana syödään kerran päivässä, huonompana aikana joka toinen päivä (Ryszard Kapuscinski: Eebenpuu)
meillä kuluu yli 150e / nuppi / kk