Rippijuhlat tulossa ja pitäisi tehdä kutsukortteja. Onko sinulla ideoita esim. tekstistä kuinka siihen kirjottaisin? Linkkejä myös olen kaivannut netistä,mutta huonoin tuloksin!
Vastaukset 13
- abin äiti
Kun omalla pojallani oli konfirmaatio muutama vuosi sitten, tein kutsukortit ihan Wordilla.
Eli A4 puoliksi (meillä väri oli vaalean sininen)ja kannen oikeaan alareunaan pelkkä "Kutsu". Sisäsivulle sitten teksti:
"Kutsumme Teidät poikamme Villen konfirmaatiotilaisuuteen 1.2.2006 klo: 10.00 Kissalan Tuomiokirkkoon ja sen jälkeen kotiimme, Koirakatu 2:een.
Maija Meikäläinen ja Matti Meikäläinen
puh: 040 040 040"- äippä
Kutsuitteko kaikki sukulaiset ja tuttavat myös kirkkoon?
- abin äiti
äippä kirjoitti:
Kutsuitteko kaikki sukulaiset ja tuttavat myös kirkkoon?
Kutsuimme, meillä kun on aika pieni suku. Kaikki eivät tosin tulleet kirkkoon, vaan sitten vasta kotiin. Vieraita oli noin nelisenkymmentä, luvussa mukana lapsetkin.
Jos olisi isompi suku, kutsuisin varmaankin isovanhemmat, kummit ja läheisimmät ystävät. Ja ehkä lähinaapurit. - taasen...
abin äiti kirjoitti:
Kutsuimme, meillä kun on aika pieni suku. Kaikki eivät tosin tulleet kirkkoon, vaan sitten vasta kotiin. Vieraita oli noin nelisenkymmentä, luvussa mukana lapsetkin.
Jos olisi isompi suku, kutsuisin varmaankin isovanhemmat, kummit ja läheisimmät ystävät. Ja ehkä lähinaapurit.kaikki sukulaiset tulee kauempaa joten joutuisivat lähtemään jo aamulla ennen klo 7 ajamaan mikäli tulevat kirkkoon. Mitä oot mieltä jos laittas vaikka kirkkoon ajan klo 10 ja kotiin n klo 13, olis sit molemmat vaihtoehdot esitetty???
- rippijuhlat
taasen... kirjoitti:
kaikki sukulaiset tulee kauempaa joten joutuisivat lähtemään jo aamulla ennen klo 7 ajamaan mikäli tulevat kirkkoon. Mitä oot mieltä jos laittas vaikka kirkkoon ajan klo 10 ja kotiin n klo 13, olis sit molemmat vaihtoehdot esitetty???
Kutsutteko myös ystäväperheet mukaan ?? Meillä jo sukulaisista kertyy melko paljon vieraita ja olenkin nyt miettinyt kutsuakko ystäviä vai ei ???
Samoin kutsun teksti on vielä hieman mietinnän alla. Ajattelin kyllä kutsujaksi laittaa lapsen itsensä. Onko ideoita tällaiseen kutsuun ? - abin äiti
rippijuhlat kirjoitti:
Kutsutteko myös ystäväperheet mukaan ?? Meillä jo sukulaisista kertyy melko paljon vieraita ja olenkin nyt miettinyt kutsuakko ystäviä vai ei ???
Samoin kutsun teksti on vielä hieman mietinnän alla. Ajattelin kyllä kutsujaksi laittaa lapsen itsensä. Onko ideoita tällaiseen kutsuun ?Meillä on tod.näk. pojan lakkiaiset parin viikon päästä. Kutsuja emme ole vielä laittaneet postiin, vaikka ne ovatkin jo valmiiksi tehty.
Lakkiaiskutsukortit ovat hyvin samantapaiset kuin olivat pojan konfirmaatiokutsutkin, mutta nyt kutsujana on poika itse. Eli voisitko ajatella jotain tällaista: "Tervetuloa konfirmaatiotilaisuuteeni sunnuntaina 1.1.2001 klo: 10.00 Kissalan Tuomiokirkkoon jne. jne.. Ville Virtanen, Kirkkokatu 2, puh: 040 040 040." - abin äiti
taasen... kirjoitti:
kaikki sukulaiset tulee kauempaa joten joutuisivat lähtemään jo aamulla ennen klo 7 ajamaan mikäli tulevat kirkkoon. Mitä oot mieltä jos laittas vaikka kirkkoon ajan klo 10 ja kotiin n klo 13, olis sit molemmat vaihtoehdot esitetty???
Tietysti voit esittää kaksi aikaa, kirkkoon TAI kotiin tai jos vieraita on liiaksi kirkkoon, tehdä kahdenlaiset kutsukortit. Tietokoneaikakaudellahan se ei ole edes vaikeaa :)
- rippityttö01
hei!
lähes valmiita kutsukortteja saa esim. tiimarista tai ihan mistä vaan, mutta jos haluaa tehdä itse niin tiimarista löytyy myös värkkiä. - Ihana juhla
Viime syksynä vietettiin pojan rippijuhlaa suurella joukolla(60 hlöä) ja pähkäilin etukäteen,miten esitän kutsun.
Tiesin,etteivät kaikki halua tulla kirkkoon,halusin myös persoonallisen tekstin korttiin,joten pojan luvalla tein seuraavanlaisen kutsun:
Ei ***** ole enää aivan pieni
näin sanoen:
Kohta ripille käy tieni
Saan kirkossa maistaa viinitilkkaa
ja minut ystävien kanssa siunataan,
jonka jälkeen kiireenvilkkaa
kaikki Yhdessä juhlitaan!
Ensiaskelta Aikuisuuteen
minä odotan jännityksellä
Katson suuntaan uuteen
luottavaisella mielellä
Tervetuloa ****** Konfirmaatiotilaisuuteen
siihen ja siihen kirkkoon klo silloin ja silloin.
Tilaisuuden jälkeen ***** ottaa vastaan oniitteluja siellä ja siellä klo 13 alkaen.
Kaveri asetteli tekstin sellaiseen muotoon,että yhdestä A4 arkista tuli 4 kutsua.Käytin kirkkaansinistä paperia ja koristelin hopeatussilla köynnökset kiertämään reunoja.
Oli tosi kivaa ja edullistakin tehdä itse kutsut,joista yhden säästinkin lapsuudenkirjaan.
Vieraat olivat tyytyväisiä kun saivat itse päättää,tulevatko kirkkoon,vai suoraan juhlapaikalle.
Juhla oli aivan mahtava,mitä nyt vähän nyyhkin,kun pappi ja isoset tulivat esiintymään ja lauloivat tilkkutäkin päivänsankarin kanssa.
Ostettiin se levy yhtenä lahjana,sitä oli kiva soittaa taustamusana,pikkulapset tanssahtelivat hyvien biisien tahdissa.
Onnea tulevalle Konfirtoitavalle!- rippiläinen
mukavia kortteja nuo o!
en ole vielä itse keksinyt mitä kutsukortteihini laittaisin. voisin jonku noista ottaa. ja varmaan ton runon voisin laittaa kaverin korttin jonka vien hänelle (hänellä samaan aikaan juhlat)! plus tottakai "Taivaan Isän siunausta."
- Pipps
Voit esim: Tervetuloa rippijuhliini 20. kesäkuuta. Konfirmaatio tilaisuus alkaa messukylän kirkolla klo. 12 ja sen jälkeen menemme meille karrkikatu 6 jatkamaan juhlimista
- rippiläinen
Mulla on kauhea kiire tehä kutsukortit mutta en yksinkertaisesti keski yhtään mitään ! apua
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va4191680Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan941128Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94960Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63879Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49788Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43783- 123753
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10748- 60740
- 39719
- 61697
- 50626
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o36605- 45577
- 34575
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 92546
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518- 49503