Hesalaiset puhuu aina jostain suokista. Oon käsittänyt, että se on jokin paikka, mutta mikä? Neuvokaapa tietämätöntä maalaisjunttia.
Mikä suokki?
mitämissämilloin
3810951
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
se taitaapi olla Suomenlinna,eli suokki.Hieno paikka kaikinpuolin !!!!
Vain maalta tänne muuttaneet puhuvat Suokista. Tyhmää on myös sanoa Sokkari, kun tarkoittaa Sokosta ja Viikkari, kun tarkoittaa Viking Lineä.
Hmm...no pitäiskö maalta muuttaneiden sitten yrittää esittää että he EIVÄT ole maalta?!? Puhumalla asioiden/paikkojen VIRALLISILLA nimillä??? En tajua. Ja sitäpaitsi ainakin meillä duunissa (anteeksi tarkoitin työpaikalla) umpihelsinkiläiset toverit kyllä käyttää sanaa Suokki. Koita nyt päästä asian yli. Miten mahtavaa pohtia tälläsiä asioita! :)
Kyllä se on minulle, aina Helsingissä asuneelle, ihan Suokki, aivan kuten Viking Line on Viikkari.
mutta kun on niin hauskaa, kun lukkee näitä...että ei saa oltua nauramatta...
Ja verkkari tarkoittaa verryttelypukua = D
Voi h...vetti mitä touhua.
Minä kutsun suomenhevosia suokeiksi:)
Jep
Sama
Minä taas kutsun udmurtialaisia suokalmukkeja suokeiksi.
Minä taas stadilaisena kutsun suomukaloja nimellä suokki. Miten joku Suomenlinna voi olla Suokki, koska se ei ole suomukala? Ihmettelen silmät toljottaen.
Jos puhe on Suomenlinnasta, Stadilaiset ovat aina puhuneet suokista.
Tämä slangi kysymyskin on aikasidonnainen. Kun joku oikoo, miten oikeat Helsinkiläiset käyttää, tai ei käytä jotain sanaa, naurattaa välillä suuresti. Itse olen sellainen kolmannen polven Helsinkiläinen ja tunnistan sanoja, joita mukamas oikeat stadilaiset eivät muka käytä. Kuitenkin ne ovat sanoja joita stadilaiset käyttivät -50 luvun lopussa, joten ei väite ei sinällään pidä paikkaansa.
Stadin alkuperäinen slangi oli sellaista, että kukaan nykyisistä nuorista stadilaisista ei sitä kykene puhumaan. Myös nykyinen slangi on sellaista, että minä en välttämättä tunnista kaikkia sanoja, vaikka ikäni olen stadissa asunut. Puheslangi kun on myös ikäryhmä sidonnaista, kieli muuttuu joka ikäpolvella tuntuu olevan oma "kielensä"
Turussa suokki ainaki tarkottaa suomenhevosta :)
Sama Keravalla
kun lukee teijän suokkien kirjotuksia suomi 24:stä ni ei voi sanoo muuta ku idiootteja koko sakki =(
Suokki ja suokki...isäs suota kuokki.
Minulle helsinkiläisenä se on kyllä Suomenlinna.
Syökki-yökki...
Suomen hevonen se meillä päin kyl on!
Onko Jakomäki, Kantsu ja Etelä-Haaga Stadia? Kertokaa ny tietäjät. Jos Kantsu ja Jakomäki ei ole, niin ei ole kyllä Etelä-Haagakaan. Lähiöitä kaikki tyynni. Oikeestaan Kalliokaan ei taida enää olla Stadia?
Pitikös tuo aivan eri asia, Stadi, sotkea tähän Suokin nimeen?
Mullakin olis oma asia tähän ketjuun:
Miksei Porttikujalla ole aurattu lumia pois?
"Onko Jakomäki, Kantsu ja Etelä-Haaga Stadia?"
On ne nykyisin. Vaikka gamlat bamlaa että mihin slyytaa skurujeena, siihen slyytaa Stadi;)
Kallio eli Bäriga on aina ollut osa Stadia.
Minä bongasin Espoon Sellossa aidon jakomäkeläisen. Tunnistin sen Jakomäen kansallispuvusta (= sininen tuulipuku) ja vittumaisesta käytöksestä. Tukki mokoma liukuportaiden alapään massiivisella ahterillaan ja alkoi solvata espoolaisia. Samalla korostaen olevansa itse helsinkiläinen. No, onhan Jakomäki toki virallisesti Helsinkiä, ollut jo vuodesta 1946 , jolloin landea ruvettiin Stadiin liittämään.
Itse syntyperäisenä helsinkiläisenä ja kantakaupungissa yli 40 vuotta asuneena totesin vain muuttaneeni Espooseen oikein sopivaan aikaan. Täälläkin alkaa kyllä esiintyä sen sortin suokalmukkeja, että muutto kauemmas on pian ajankohtainen. Turku on varteenotettava vaihtoehto, siellä elää aivan eri sivistystasolla olevia ihmisiä kun täällä pk-seudun junttisumpussa.
Typo-korjaus: kun po. kuin. Tarttis oikaisulukea aina ensin... Kai sinne vielä jäi virheitä, mutta olen vähän kielipuoli. Sorry, ope!
Oobu olis ihan kliffa mesta jos sais sen määkivän folkan flyttaamaan veks;)
Se on ihan stadin näköinen mesta.
Suomenhevonen=suokki :D
Suomenlinnaan syntyneenä ja 38 vuotta siellä asuneena Suomenlinna on aina ollut Suokki. Nyt Sysmässä 8 v asuttuani törmäsin täällä sanaan Suokki, joka oli suomenhevonen. Siis kaikki käy.
Hyvää kevättä kaikille.
Helsingissä syntyneenä ja koko elämäni (60 v) asuneena Suokki-sana puhuttaessa Suomenlinnasta on minulle täysin vieras. Aikaisemmin en ole kuullutkaan, että Suomenlinnalla on tuollainen lempinimi. Minulle Suomenlinna on aina ollut pelkkä Suomenlinna.
Minä taas ikäni helsingissä asuneena ja Krunikassa koulua käyneenä ( siellä kävi myös suurinosa Suokkilaisista) kuulin tuon Suokki nimen, siellä asuvilta koulukavereiltani.
Meillöpäin suokki tarkoittaa suomenhevosta ;)
Suokki voi tarkoittaa myös Suomenhevosta.
Mutta tässä tapauksessa se ei sitä tarkoita. Itse kävin myös koulua 70 luvun alussa krunikassa ja siellä Suomenlinnassa asuvat luokkakaverit nimittivät Suokiksi Suomenlinnaa.
Kerrostalo ja Suomen hevonen
Suokki voi tarkoittaa esim suomenkerrostalo
No suokki tarkottaa mulla enimmäksee suomenhevosta:)
Suursuo = Suokki.
Oliskohan Suomenlinna?
Suokki on Suomenhevonen
Se on Suomenhevonen