VS-yhtiöiden varat olivat konkurssi- hetkellä nykyrahassa 21,8 milj. euroa
Paljastuskirjasta tehtiin uusi painos, joka kertoo konkurssiin ajamisen suunnitelmallisuudesta
Ilmajokelaisen VS-yhtiöiden konkurssipesää selvitetään edelleen, yli 20 vuotta konkurssiin hakemisen jälkeen. Jälkikäteen on selvinnyt useita konkurssin suunnitelmallisuutta tukevia seikkoja: Vuonna 1984 ilmestyi paljastuskirja, Laillinen murha Visen taru ja tuho, jonka kirjoitti lakimies-kirjailija Kauko Parkkinen.
Parkkinen julkaisi eilen keskiviikkona uusintapainoksen kirjastaan, johon on lisätty luku tilanteiden viimeisistä käänteistä. Parkkisen mukaan vain vahvistunut, miten tahallista VS-yhtiöiden konkurssiin ajaminen oli.
VS-yhtiöistä oli olemassa kertakaikkinen sopimus sen konkurssiin ajamisesta. Saalis sovittiin jaettavaksi. Monet asiat ovat kahdessa vuosikymmenessä saaneet selityksensä, Parkkinen kertoo VS-yhtiöiden vanhassa toimitalossa Ilmajoella, joka toimii nyt kirjastona.
Merkittävin asia minulle on kirjassa se sivu, jossa kerrotaan VS-yhtiöiden varoista konkurssihetkellä, Kaisu Hautala sanoo.
Varat olivat tuolloin 55 miljoonaa markkaa, joka tarkoittaisi nykymarkoissa 130 miljoonaa markkaa eli 21,8 miljoonaa euroa. Pesä ei siis suinkaan ollut tyhjä.
PUOLUSTAJIA. VS-yhtiöistä jäi työttömäksi toistatuhatta työntekijää, joista monet asettuivat puolustamaan työnantajaansa. Kansalaisadressi täyttyi nimistä ja osa jopa lupautui takaamaan yhtiötä.
VS-yhtiöt ovat merkittävä osa Suomen historiaa ja myös Ilmajoen historiaa, totesi kunnan teknisenä johtajana jo konkurssin aikaan toiminut Tapio Mäki-Rautila Ilmajoella.
Seppo Hautalan tunteneena hän totesi, että ensimmäisen painoksen 1984 lukenut Hautala ei löytänyt Parkkisen kirjasta ainoatakaan asiavirhettä. Seppo Hautala kuoli syöpään noin yhdeksän vuotta sitten.
Parkkisesta on kummallista, että maan valtalehtiä eivät VS-yhtiön konkurssiasiat kiinnosta: Esimerkiksi hän mainitsee Helsingin Sanomien tehneen ensimmäisestä kirjasta jutun, jota toimittaja vielä tarkisti illalla. Jostain syystä juttu ei kuitenkaan koskaan ilmestynyt, eikä ilmestynyt Parkkisen mukaan enää mitään muitakaan juttuja jälkikäteen. Asia vaiettiin.
On outoa, että konkurssitila voi jatkua näin pitkään, 20 vuotta. Tämä pitäisi sysätä liikkeelle, eikä sitä tapahdu, ellei asialle saada median tukea, Parkkinen lisää.
Hän esittää Suomen valtiovallalle anteeksipyyntöä VS:n ex-työntekijöille ja Hautalan perheelle.
http://www3.ilkka.fi/servlet/page?_pageid=245&_dad=portal30&_schema=PORTAL30&_mode=3&_ref=20021002214128&depa=4&id=2428892
VS-yhtiöiden konkurssi kestänyt jo 20 vuotta!
9
5918
Vastaukset 9
- osku
eiköhän koko konkurssi ollut sovittu juttu, tietyt jepet sai osansa ja piti turpansa kii.
- kunnanlääkäri
Vaikka Säästöpankki ja Postipankki olivat "yhteisestä" sopimuksesta laittaneet lainahanat kiinni, pyöri yritys ilman ulkopuolista rahoitusta puoli vuotta!
Ei kovin konkurssikypsältä vaikuttanut ...
- Maajussi100
Joko tämä on selvinnyt?
Enpä tiedä ainakaan. Onkohan pesässä vielä rahaa? Olihan se iso juttu täällä Ilmajoella aikoinaan. Kuntaakin syytettiin passiivisuudesta, mutta silloinen kj. Erkki Kiskola vakuutti, että kaikki mahdollinen tehtiin...
- Anonyymi
Seppo ei istuskellut etelän herrojen kanssa iltaisin klubeilla "virvokkeita" nauttien. Sekös herroja harmitti, eikä edes ollut työnantajaliitossa. Demarit olivat silloin valta-asemassa joka paikassa Esim. Wahlroos ja muut toverit Koivistoa myöden. Viäläkin tunnen vihaa näitä ihmisiä kohtaan, jotka halusivat väkisin VS yhtiöt polvilleen.
Kyllä. En ole täällä perillä asiain taustoista, mutta se vaikutelma jäi, että se firma tukehdutettiin, ettei siitä olisi kasvanut uhkaa etelän suurille rakennusfirmoille?
Sitten syksyllä 1980 se Irakin-Iranin sotakin käynnistyi...sille ei voinut mitään, mutta...- Anonyymi
ILMA-JOE kirjoitti:
Kyllä. En ole täällä perillä asiain taustoista, mutta se vaikutelma jäi, että se firma tukehdutettiin, ettei siitä olisi kasvanut uhkaa etelän suurille rakennusfirmoille?
Sitten syksyllä 1980 se Irakin-Iranin sotakin käynnistyi...sille ei voinut mitään, mutta...https://fi.wikipedia.org/w/index.php?title=VS-Group
oliko tuo pääjohtaja kristitty?
- Ainoana Suomessa tällanen tapaus että konkurssiin laitettiin vaikka firmalla oli paljon enemmän varoja kuin velkaa- eli menestyvä yritys.
- Anonyymi
Vesi-Seppo rakenteli kai jotain pienempääkin, kuten rivitaloja Hyllykalliolle jne. Missä siis on Vesi-Sepon tekemiä taloja tai rivitaloja? Onko muualla. Ilmajoella?
- Anonyymi00007
Tie on ilmeisesti loppuun kuljettu..ei Seppo seponseppoakaan enää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95923
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116731
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80678Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34624- 43621
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45600- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33533
- 36522
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 25502
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44486Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok106477Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460- 44454
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427