VS-yhtiöiden konkurssi kestänyt jo 20 vuotta!

kunnonlääkäri

VS-yhtiöiden varat olivat konkurssi- hetkellä nykyrahassa 21,8 milj. euroa



Paljastuskirjasta tehtiin uusi painos, joka kertoo konkurssiin ajamisen suunnitelmallisuudesta


Ilmajokelaisen VS-yhtiöiden konkurssipesää selvitetään edelleen, yli 20 vuotta konkurssiin hakemisen jälkeen. Jälkikäteen on selvinnyt useita konkurssin suunnitelmallisuutta tukevia seikkoja: Vuonna 1984 ilmestyi paljastuskirja, Laillinen murha Visen taru ja tuho, jonka kirjoitti lakimies-kirjailija Kauko Parkkinen.

Parkkinen julkaisi eilen keskiviikkona uusintapainoksen kirjastaan, johon on lisätty luku tilanteiden viimeisistä käänteistä. Parkkisen mukaan vain vahvistunut, miten tahallista VS-yhtiöiden konkurssiin ajaminen oli.

VS-yhtiöistä oli olemassa kertakaikkinen sopimus sen konkurssiin ajamisesta. Saalis sovittiin jaettavaksi. Monet asiat ovat kahdessa vuosikymmenessä saaneet selityksensä, Parkkinen kertoo VS-yhtiöiden vanhassa toimitalossa Ilmajoella, joka toimii nyt kirjastona.


Merkittävin asia minulle on kirjassa se sivu, jossa kerrotaan VS-yhtiöiden varoista konkurssihetkellä, Kaisu Hautala sanoo.

Varat olivat tuolloin 55 miljoonaa markkaa, joka tarkoittaisi nykymarkoissa 130 miljoonaa markkaa eli 21,8 miljoonaa euroa. Pesä ei siis suinkaan ollut tyhjä.


PUOLUSTAJIA. VS-yhtiöistä jäi työttömäksi toistatuhatta työntekijää, joista monet asettuivat puolustamaan työnantajaansa. Kansalaisadressi täyttyi nimistä ja osa jopa lupautui takaamaan yhtiötä.

VS-yhtiöt ovat merkittävä osa Suomen historiaa ja myös Ilmajoen historiaa, totesi kunnan teknisenä johtajana jo konkurssin aikaan toiminut Tapio Mäki-Rautila Ilmajoella.

Seppo Hautalan tunteneena hän totesi, että ensimmäisen painoksen 1984 lukenut Hautala ei löytänyt Parkkisen kirjasta ainoatakaan asiavirhettä. Seppo Hautala kuoli syöpään noin yhdeksän vuotta sitten.


Parkkisesta on kummallista, että maan valtalehtiä eivät VS-yhtiön konkurssiasiat kiinnosta: Esimerkiksi hän mainitsee Helsingin Sanomien tehneen ensimmäisestä kirjasta jutun, jota toimittaja vielä tarkisti illalla. Jostain syystä juttu ei kuitenkaan koskaan ilmestynyt, eikä ilmestynyt Parkkisen mukaan enää mitään muitakaan juttuja jälkikäteen. Asia vaiettiin.

On outoa, että konkurssitila voi jatkua näin pitkään, 20 vuotta. Tämä pitäisi sysätä liikkeelle, eikä sitä tapahdu, ellei asialle saada median tukea, Parkkinen lisää.

Hän esittää Suomen valtiovallalle anteeksipyyntöä VS:n ex-työntekijöille ja Hautalan perheelle.



http://www3.ilkka.fi/servlet/page?_pageid=245&_dad=portal30&_schema=PORTAL30&_mode=3&_ref=20021002214128&depa=4&id=2428892

7

4240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osku

      eiköhän koko konkurssi ollut sovittu juttu, tietyt jepet sai osansa ja piti turpansa kii.

      • kunnanlääkäri

        Vaikka Säästöpankki ja Postipankki olivat "yhteisestä" sopimuksesta laittaneet lainahanat kiinni, pyöri yritys ilman ulkopuolista rahoitusta puoli vuotta!


        Ei kovin konkurssikypsältä vaikuttanut ...


    • Maajussi100

      Joko tämä on selvinnyt?

      • Enpä tiedä ainakaan. Onkohan pesässä vielä rahaa? Olihan se iso juttu täällä Ilmajoella aikoinaan. Kuntaakin syytettiin passiivisuudesta, mutta silloinen kj. Erkki Kiskola vakuutti, että kaikki mahdollinen tehtiin...


    • Anonyymi

      Seppo ei istuskellut etelän herrojen kanssa iltaisin klubeilla "virvokkeita" nauttien. Sekös herroja harmitti, eikä edes ollut työnantajaliitossa. Demarit olivat silloin valta-asemassa joka paikassa Esim. Wahlroos ja muut toverit Koivistoa myöden. Viäläkin tunnen vihaa näitä ihmisiä kohtaan, jotka halusivat väkisin VS yhtiöt polvilleen.

      • Kyllä. En ole täällä perillä asiain taustoista, mutta se vaikutelma jäi, että se firma tukehdutettiin, ettei siitä olisi kasvanut uhkaa etelän suurille rakennusfirmoille?
        Sitten syksyllä 1980 se Irakin-Iranin sotakin käynnistyi...sille ei voinut mitään, mutta...


      • Anonyymi
        ILMA-JOE kirjoitti:

        Kyllä. En ole täällä perillä asiain taustoista, mutta se vaikutelma jäi, että se firma tukehdutettiin, ettei siitä olisi kasvanut uhkaa etelän suurille rakennusfirmoille?
        Sitten syksyllä 1980 se Irakin-Iranin sotakin käynnistyi...sille ei voinut mitään, mutta...

        https://fi.wikipedia.org/w/index.php?title=VS-Group

        oliko tuo pääjohtaja kristitty?

        - Ainoana Suomessa tällanen tapaus että konkurssiin laitettiin vaikka firmalla oli paljon enemmän varoja kuin velkaa- eli menestyvä yritys.


    • Anonyymi

      Vesi-Seppo rakenteli kai jotain pienempääkin, kuten rivitaloja Hyllykalliolle jne. Missä siis on Vesi-Sepon tekemiä taloja tai rivitaloja? Onko muualla. Ilmajoella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      132
      3494
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      40
      2886
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      9
      2803
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      104
      2704
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      107
      1782
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      76
      1539
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      3
      1495
    8. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1315
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      1310
    10. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      382
      1145
    Aihe