olen jo aika kauan ihmetellyt mitä miehet minussa pelkäävät...olen kohta kolmekymppinen itseni kanssa toimeentuleva, itsenäinen nainen, suloiseksi "herkkikseksikin" kutsuttu...tulen toimeen lähes kaikkien kanssa, baareissa ei huvita käydä kuin harvoin enää...ja sieltä en miestä hae! En omaa itseäni liian nirsoksi, tuntuu vaan että jäljellä on enää eronneet, karanneet tai muuten vaan "vitipäät" jäljellä...( ja sellaisia en halua )tai seikkailunhaluiset ja nössöt....missä tökkii? onko kunnollisia tavallisia suomalaisia ihania komeita hikisiä "duunareita" enää? jotka pitävät itsestään huolta ? vai onko kaikki jo varattuja? Mielenkiinnolla odotan vastauksia :)Te joilla sellaiset jo on niin pitäkää kiinni ja nauttikaa elämästä se on ihanaa :)
kertookaahan minulle
18
2253
Vastaukset
- Kala-neiti
Mielenkiintoista, että olet pukenut ajatukseni noin sanoiksi. Ü Kiinnostuneita miehiä kyllä on, mutta ovat valitettavan usein varattuja.....!!! Ja ne vapaat sitten ovat luku sinänsä; jonkin sorttisia "väliinputoajia" vailla työtä, koulutusta tai edes minkään tasoista yleissivistystä. Ja jos ne ainokaiset harrastukset liittyvät telkkariin ja mallastuotteisiin, on mies usein sen näköinenkin...
En etsi uljasta prinssiä joka valkoisella tai ylipäätään minkään värisellä ratsulla karauttaisi minua noutamaan. Vaadin kuitenkin, että mies pitää itsestään ja kunnostaan huolta ja on jotenkin kiinni tässä yhteiskunnassa. Puhumisen (ja myös kuuntelemisen) jalo taitokin olisi suotavaa, koska tuppisuita ja murheensa viinaksilla hukuttavia mörököllejä en kauaa jaksaisi katsella.
En minäkään pidä itseäni nirsona, johonkinhan se rima pitää sijoittaa... Ü
Jatketaan etsintää, rakas kanssasisareni! Kyllä se Mr Oikea jonkin kulman takaa tulla tupsahtaa eteen... Hyvää kannattaa odottaa! (Kukahan tuonkin on keksinyt!?) ;)- on vain
se ettei kysyntä ja tarjonta kohtaa.
Terveisin nimimerkillä
*juuri sellainen jota etsitte* - luettavaa
tuo sinun tekstisi...itse päätin tossa vuosi sitten etten ota enää ikinä ketään jossa ei oikeesti ole potentiaalia ja spontaania aitoa ihmistä minun eläämääni...sellaista joka osaa hassutella, arvostaa naista, osaa kunnioittaa-eikä pidä "narisijana" naisena sitähän ei yleensä olla ellei oikeesti ole syytä olla:)ainakaan minä. ja kaiken huippu on se että verrataan entisiin ja sit alkaa oikeesti kiehuu...ei osata elää tätä päivää ja nauttii siitä aidosti ja oikeesti.Tsemppiä meille sinkuillekin sitten :)
- niin :)
on vain kirjoitti:
se ettei kysyntä ja tarjonta kohtaa.
Terveisin nimimerkillä
*juuri sellainen jota etsitte*ettei kysyntä ja tarjonta kohtaa? Ollaan sitä hassuumpiakin juttuja kuultu, mutta kiitos kommentista :)
- mies joka osaa puhua
no mä olen tuollainen mies mielestäni muuten mutta mä nyt sitten kuulun tuohon sarjaan eronneet
eli eikai sitten sellaisia kunnon miehiä enää ole olemassa.
olen itsestäni huolehtiva, ja olen kunnollisessa työssä.
ja kyllä sitä mieskin miettii että mistä sen kunnollisen naisen voisi löytää.
kun tuntee olonsa niin orvoksi vaikka baarissa.
no täytyy yrittää pitää silmänsä auki - uskon
mies joka osaa puhua kirjoitti:
no mä olen tuollainen mies mielestäni muuten mutta mä nyt sitten kuulun tuohon sarjaan eronneet
eli eikai sitten sellaisia kunnon miehiä enää ole olemassa.
olen itsestäni huolehtiva, ja olen kunnollisessa työssä.
ja kyllä sitä mieskin miettii että mistä sen kunnollisen naisen voisi löytää.
kun tuntee olonsa niin orvoksi vaikka baarissa.
no täytyy yrittää pitää silmänsä aukikyllä sen ja olet varmaan kelpo mies jollekin jossain...itselläni on kokemusta jopa sellaisesta miehestä jolla oli lapsi edellisestä suhteesta ja vaikka kuinka sitä yrittää sulattaa ajatuksena niin siinä pettää vaan itseään....ei se ole helppoo tälläiselle yksilölle sulattaa sellaista.Toinen juttu on se et on eronnut ja ellei ole lapsii niin sit on hirveen luottamuspula, MIKSI? ja miksei ihmiset osaa elää tätä päivää -ja yrittää unohtaa menneisyys jos se on satuttanut jotenkin.
Ja olis kiva jos se "menokausi" olis jo ohi, eikä uudelleen käynnistetty ja viihtyis toisen seurassa ilman baari-iltojakin. - Lukea....
uskon kirjoitti:
kyllä sen ja olet varmaan kelpo mies jollekin jossain...itselläni on kokemusta jopa sellaisesta miehestä jolla oli lapsi edellisestä suhteesta ja vaikka kuinka sitä yrittää sulattaa ajatuksena niin siinä pettää vaan itseään....ei se ole helppoo tälläiselle yksilölle sulattaa sellaista.Toinen juttu on se et on eronnut ja ellei ole lapsii niin sit on hirveen luottamuspula, MIKSI? ja miksei ihmiset osaa elää tätä päivää -ja yrittää unohtaa menneisyys jos se on satuttanut jotenkin.
Ja olis kiva jos se "menokausi" olis jo ohi, eikä uudelleen käynnistetty ja viihtyis toisen seurassa ilman baari-iltojakin.Kuin esellinen niin selviää että itsestäsi se on kiinni!!Vilkaisu peiliin saattaisi auttaa!Jos ikää on lähemmäksi kolmekymmentä niin silloin tuskin enään on mikään "neitsyt"tai sitten on tosiaan pahasti jotain vialla jos ei siihen ikään menessä ole "elämänkokemusta" kertynyt(lapset/avioliitto ym.)
- Kala-neiti
luettavaa kirjoitti:
tuo sinun tekstisi...itse päätin tossa vuosi sitten etten ota enää ikinä ketään jossa ei oikeesti ole potentiaalia ja spontaania aitoa ihmistä minun eläämääni...sellaista joka osaa hassutella, arvostaa naista, osaa kunnioittaa-eikä pidä "narisijana" naisena sitähän ei yleensä olla ellei oikeesti ole syytä olla:)ainakaan minä. ja kaiken huippu on se että verrataan entisiin ja sit alkaa oikeesti kiehuu...ei osata elää tätä päivää ja nauttii siitä aidosti ja oikeesti.Tsemppiä meille sinkuillekin sitten :)
Edelleen tunnut etälukevan ajatuksiani!! Ü
Myös minä olen ajatellut asian niin, ettei kannata päästää suhdetta alkua pidemmälle jos heti alussa jokin asia "tökkii". Mitäs suotta "pelleilemään" toisen tunteilla, ellei itse voi olla täysillä mukana.
Arvostan todella suuresti hyvää huumorintajua ja kykyä nauraa myös itselleen (eikä vain muille). Huumorintaju ehkä on sellainen katoava (tai pelkästään aliarvostettu) luonnonvara. Pelkäänpä pahoin, ettei minua kestäisi ilman hyvää huumorintajua... ;)
On jotenkin huvittavaa, että on miehiä, jotka mieltävät kaikki naiset nalkuttajiksi. Kun itse en sitä ole, on ärsyttävää kuunnella sitä jatkuvaa marinaa "nalkuttavista emännistä". Minä en ala kenenkään "emännäksi", enkä myöskään etsi itselleni "isäntää". (Enkä voi sietää noita sanoja!!!) ;)
Ihanaa alkanutta kesää Sinulle ja kaikille muillekin! Bongaillaan Oikeita! ;) - sanoo?
Lukea.... kirjoitti:
Kuin esellinen niin selviää että itsestäsi se on kiinni!!Vilkaisu peiliin saattaisi auttaa!Jos ikää on lähemmäksi kolmekymmentä niin silloin tuskin enään on mikään "neitsyt"tai sitten on tosiaan pahasti jotain vialla jos ei siihen ikään menessä ole "elämänkokemusta" kertynyt(lapset/avioliitto ym.)
missä iässä pitää olla lapsii? Avioliitosta puhumattakaan? Tai no yleensäkään mennä naimisiin ikinä? Nykyään on muutenkin niin paljon eronneita ja noita ns. uusperheitä.
Eiköhän se ole jokaisen oma ratkaisu? Itse en moiseen lähe ellen ole 100 % varma asiasta. - Olenkin itse...
sanoo? kirjoitti:
missä iässä pitää olla lapsii? Avioliitosta puhumattakaan? Tai no yleensäkään mennä naimisiin ikinä? Nykyään on muutenkin niin paljon eronneita ja noita ns. uusperheitä.
Eiköhän se ole jokaisen oma ratkaisu? Itse en moiseen lähe ellen ole 100 % varma asiasta.Vähän "epänormaali"Kun ei ole niitä lapsia ja exiä mutta,se on oma valintani... Olen mielummin yksin kun tiedän että en tule toimeen ihmisten kanssa(oma vikani)enkä rupea syyttämään muita kyvyttömyydestä ihmissuhteisiin!(luottamus/toisen lasten hyväksyminen)Ihmiset(mukkaanlukien minä)ovat nykyään niin itsekkäitä ja omahyväisiä...Että parempi olla yksin ja lakattava valittamasta!
- Unto Mononen
Olenkin itse... kirjoitti:
Vähän "epänormaali"Kun ei ole niitä lapsia ja exiä mutta,se on oma valintani... Olen mielummin yksin kun tiedän että en tule toimeen ihmisten kanssa(oma vikani)enkä rupea syyttämään muita kyvyttömyydestä ihmissuhteisiin!(luottamus/toisen lasten hyväksyminen)Ihmiset(mukkaanlukien minä)ovat nykyään niin itsekkäitä ja omahyväisiä...Että parempi olla yksin ja lakattava valittamasta!
Jos vielä ooooot vapaaaa lähtemäääään....lala laaaaa otetaan nitroja suuhun ettei polla rasitu liikaa...
- Kinkkelaadekof
sanoo? kirjoitti:
missä iässä pitää olla lapsii? Avioliitosta puhumattakaan? Tai no yleensäkään mennä naimisiin ikinä? Nykyään on muutenkin niin paljon eronneita ja noita ns. uusperheitä.
Eiköhän se ole jokaisen oma ratkaisu? Itse en moiseen lähe ellen ole 100 % varma asiasta.ei näistä asioista voi olla koskaan 100 prosenttisen varma. Olisko kuitenkin niin, että ajattlet vähän liikaa järjellä tätä juttua, koitat etsiskellä sitä sopivinta noin niinkuin käytännön jutut huomioiden.
Oletko koskaan ajatellut, että jos rakastat ja rakastut IHMISEEN etkä sen harrastuksiin, elämäntilanteeseen, sivistykseen jne. niin saatat löytää ainutlaatuisen suhteen, jossa on sitä rakkautta ja ihanaa yhdessäoloa. Ei siinä silloin haittaa, vaikka toisella olisi jo kokemusta jostain muusta kuin sinulla, esim se lapsi. Luonnollisesti tajuan, että on vaikeaa ottaa elämäänsä juoppoa tai seitsemän lapsen yh-iskää, mutta jos kuitenkin tutustuisit edes sellaiseen, kenen peruspaletti on kunnossa,niin saattaisit kokea yllätyksen.
- tulikin jo!
Kuten itse sanoit...
"Eronneet, karanneet, vitipäät, seikkailunhaluiset ja nössöt"
Siinä on valikoima, ei kun valitsemaan! :) - Juhis
Heippa!
Eikös tuo ole itsestään selvää, normaalit miehet pariutuvat ensikerran keskimäärin parikymppisinä oman ikäistensä naisten kanssa.
Kolmekymppisenä naisena sinun on siis hieman hankala löytää ikäistäsi urheilullista, toimeentulevaa, kokematonta miestä. Kyllä tämä kolmenkympin ikä on jo sellainen että vapailla markkinoilla olevat miehet ovat joko eronneita, karanneita, vitipäitä, seikkailunhaluisia tai nössöjä. Olet auttamattomasti 10 vuotta myöhässä!- oikeassa
osittain...en hae ns. "kokematonta" miestä. Ei ole kyse siitä. Tuntuu vaan että ne eronneet,karanneet,vitipäät, kaljamahaiset jne. ei ole mun juttu :(
Normaalit pariutuvat parikymppisenä? Niin minäkin joskus ajattelin, mutta tiet veivät eri suuntiin...mutta sellaista se joskus on.
En kuitenkaan ole valmis vielä menettämään toivoa koska rakkaus ei katso ikää :) täytyy katsella vaan avarakatseisemmin ympärilleen niin eiköhän se kolahda jostain. - Juhis
oikeassa kirjoitti:
osittain...en hae ns. "kokematonta" miestä. Ei ole kyse siitä. Tuntuu vaan että ne eronneet,karanneet,vitipäät, kaljamahaiset jne. ei ole mun juttu :(
Normaalit pariutuvat parikymppisenä? Niin minäkin joskus ajattelin, mutta tiet veivät eri suuntiin...mutta sellaista se joskus on.
En kuitenkaan ole valmis vielä menettämään toivoa koska rakkaus ei katso ikää :) täytyy katsella vaan avarakatseisemmin ympärilleen niin eiköhän se kolahda jostain.Todellakin varmasti löydät hyvän elämänkumppanin. Mutta voi olla että parhaat vapaat miehet on jo kolmekymppisinä olleet kertaalleen naimisissa tms. Sellaiset joilla ei ole ollut pitempiaikaista suhdetta ei varmaankaan myös sellaiseen ole taipuvaisia. Siis sitoutumiskammoisia miehiä, joille sinkkuna oleminen sopii paremmin.
MutHei! Onnea täydestä sydämestäni sulle sen oikean etsimiseen. Pidän peukkuja sulle ja kaikille kaltaisillesi!
hyvää kevään jatkoa ja aurinkoista kesää, toivonmukaan elämäsi miehen kainalossa! - Kala-neiti
oikeassa kirjoitti:
osittain...en hae ns. "kokematonta" miestä. Ei ole kyse siitä. Tuntuu vaan että ne eronneet,karanneet,vitipäät, kaljamahaiset jne. ei ole mun juttu :(
Normaalit pariutuvat parikymppisenä? Niin minäkin joskus ajattelin, mutta tiet veivät eri suuntiin...mutta sellaista se joskus on.
En kuitenkaan ole valmis vielä menettämään toivoa koska rakkaus ei katso ikää :) täytyy katsella vaan avarakatseisemmin ympärilleen niin eiköhän se kolahda jostain.Melkoisesti tunnut aiheuttaneen ärtymystä miesten keskuudessa sanoessasi, ettet halua miestä jolla on jo lapsi tai lapsia? Miehillehän on sallittua etsiä naista, jolla ei ole lapsia aikaisemmista suhteista. Mieshän "ei toisten kakaroita rupea elättämään". Sehän on ihan yleistä ja ilmeisesti ihan hyväksyttävää! Jos nainen sanoo saman asian, hän on jotenkin kieroutunut ja kovasti "on syytä katsoa peiliin". Hän on myöhässä (ilmeisesti junasta) ja hänessä on jotain vikaa kun ei itse ole jo tässä vaiheessa kolmen lapsen yh-äippä.
Ja kumma kyllä, miehet ovat kärkkäästi arvostelemassa naisten ulkonäköä ja kommentoimassa liikakiloja yms. Naisen ei kuitenkaan ole lupa sanoa, ettei halua kaljamahaista miestä. Ole siis vaiti, nainen! ;) Ja onhan sinulla kaksi vaihtoehtoa: luovut toivosta ja olet ihanasti ikisinkku TAI lasket rimaa. Nooh, toki on kolmaskin vaihtoehto ja sitä suosittelen sinulle lämmöllä; pidä lippu (ja rima) korkealla ja odottele kolahdusta... Se Oikea löytyy kyllä etsimättäkin jos on löytyäkseen.
Nautitaan tästä elämästä ja hymyillään jos tavataan! =) - näin olen tehnyt :)
Kala-neiti kirjoitti:
Melkoisesti tunnut aiheuttaneen ärtymystä miesten keskuudessa sanoessasi, ettet halua miestä jolla on jo lapsi tai lapsia? Miehillehän on sallittua etsiä naista, jolla ei ole lapsia aikaisemmista suhteista. Mieshän "ei toisten kakaroita rupea elättämään". Sehän on ihan yleistä ja ilmeisesti ihan hyväksyttävää! Jos nainen sanoo saman asian, hän on jotenkin kieroutunut ja kovasti "on syytä katsoa peiliin". Hän on myöhässä (ilmeisesti junasta) ja hänessä on jotain vikaa kun ei itse ole jo tässä vaiheessa kolmen lapsen yh-äippä.
Ja kumma kyllä, miehet ovat kärkkäästi arvostelemassa naisten ulkonäköä ja kommentoimassa liikakiloja yms. Naisen ei kuitenkaan ole lupa sanoa, ettei halua kaljamahaista miestä. Ole siis vaiti, nainen! ;) Ja onhan sinulla kaksi vaihtoehtoa: luovut toivosta ja olet ihanasti ikisinkku TAI lasket rimaa. Nooh, toki on kolmaskin vaihtoehto ja sitä suosittelen sinulle lämmöllä; pidä lippu (ja rima) korkealla ja odottele kolahdusta... Se Oikea löytyy kyllä etsimättäkin jos on löytyäkseen.
Nautitaan tästä elämästä ja hymyillään jos tavataan! =)ja ei tässä yksinolossa kieltämättä kyllä valittamista ole...ja mukavaa seuraa kyllä aina saa ja nyt on aika namupala kiikarissakin ja on liki kolmekymppinen herrasmies, hauska, spontaani, hieman hassu kuten minäkin ja pienet asiatkin tekevät päivästä hymyilemisen arvoisen :)
ja hyvin on siltikin "karsittu" noi aiemmin mainitut ei toivotut miehet :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925951
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv953017Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262065Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764