Olen aikani seurannut keski-ikäisenä naisihmisenä suomen yritysten touhuja ja olen päättänyt aloittaa kulutuslakon.
Aloitin lakon n. kk sitten ja on muuten vaikeaa irtautua tavasta toimia. Tapa viettää aikaa kaupoissa (myös ruoka) ja ostaa on tosi tiukassa. Tuli vieroitusoireita!!
Nyt jo helpottaa ja on huomannut miten tyhmää on kaikkien vaivalla saatujen eurojen vieminen kauppaan!!
Aikaakin siinä menee. Ostaminen on todella riippuvuutta aiheuttavaa!!
Jatkan lakkoiluani kunnes suomalaiset yritykset lopettavat törkeän tavan kohdella suomalaista väestöä. Olen varautunut pitkään ehkä lopulliseen lakkoon. Myös ruokakaupat kuuluvat mukaan. Ostan vain sen mitä todella tarvitsen.
Näkyy muuten kukkarossa!
KULUTUSLAKKO
4
291
Vastaukset
- Kulutuslakkoa
Hienoa!
Kulutuslakko on parasidea sitten pikamyymälän. Itse harrastan myös kulutuslakkoa. Heräteostoksia ei osteta. Kauppaan mennään tiukka kauppalappu mukana. Hintavertailu on tehtävä tositarkkaan, ei ole ollenkaan harminaista että ns. tarjouksessa oleva tuote on kalliimpaa kuin normaalihintainen. Kauppakäynnit mahdollisimman harvoin, ja jos mahdollista niin ei viikonloppusin ollenkaan kaupoille.
Itse tekemällä ja kierrättämällä pärjää pitkälle. Rahansa voi käyttää sitten johonkin oikeisiin asioihin.- Naisten höpinää
Mitä kylläkin kannatan täydestä sydämestäni.
Minä olen vihoissani noille mainoksille-en osta piruuttanikaan mitään mitä mainostetaan- Olen aina
ollut tarkka muutenkin. Nyt vasta tarkaksi alankin
-Pitää vaimoakin valistaa asiasta.
- pumpökt
kulutuslakko, kuullostaa kivalta. Minä en meinaakkaan rynnätä kännykkä kauppaan ja ostaa itselleni 3G kännykkää. jossa on kalliita, turhia ja aivan liikaa palveluita. Telkkari meillä on olkkarissa, netti löytyy tietokoneesta, ne typerykset eivät pysty perustelemaan millään miksi mun sellainen pitäisi ostaa. Ja kun sen kerran ostan, niin siitä tulee todella riisuttu versio! ja se känny ostetaan käteisellä, ei mitään kalliita kytyt kauppoja eikä turhia palveluita, siihen peliin osallistumalla saavat rahaa vain kauppiaat ja operaattorit. Ja se maksaa, ja paljon satoja euroja yhteensä. Siitä hommasta ei todellakaan selviä 20€ kuussa niin kuin nyt. Eikä edes mene sitä. Tässä mielessä mä osallistun kulutus lakkoon, varmasti!! :)
- Epäilyttäväää...
Niin tuo kytky kauppahan on sellainen kauppiaan ja pohjimmiltaan sijoittajan kikka sälyttää riski taas asiakkaan harteille. Takaahan kahdenvuoden sopimus jo miljoonaluokan rahantulo-option myyjälle joka voi saamallaan kuvitteellisella tulevaisuudentulolla pelata jo nyt itselleen ison tilin pörssissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853