http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto/9711/971118/9711180198.html
Keskustan kansanedustaja Kauko Juhantalo ryhtyi tietoisesti välimieheksi Interbankin hämärään kiinteistökauppaan vuonna 1994. Kaupan avulla Juhantalo kuittasi miljoonan markan lainansa pankille. Samalla vietiin ohi pankin kirjanpidon useita miljoonia markkoja. Helsingin käräjäoikeudessa kihlakunnansyyttäjä Anu Mantila perusteli tänään laajemmin syytettään Juhantalolle avunannosta törkeään kavallukseen.
***********
Tämä em. ei ole se "koplaus", vaan myöhemmin tapahtunut asia, jonka aikana Juhantalo oli koetusajalla koplauksesta (lahjusten vaatiminen) saamastaan rangaistuksesta.
Juhantalo ja
10
238
Vastaukset
Juhantalo sai Interbank -jutusta sakkotuomion kirjanpitorikoskesta. Häntä syytettiin myös törkeästä kavalluksesta ja vaihtoehtoisesti luottamusaseman väärinkäytöstä. Jos syyte törkeästä kavalluksesta olisi pitänyt, siitä olisi voinyt hyvinkin napsahtaa ehdoton vankeustuomio.
Miksi ihmeessä Kakea ei tuolloin vangittu? Taisi olla niin, että KEPUn hyvä veli verkosto keplotteli Kaken tästäkin samalla tavoin kuin Anneli Jäätteenmäki jätettiin rankaisematta KEPU-keplottelun ansiosta.
- !!!!!!!!!!
..lähiaikoina herjauksesta mikä on rikoksista pahin tuolla saralla.
- hölömölle..
!!!!!!!!!! kirjoitti:
..lähiaikoina herjauksesta mikä on rikoksista pahin tuolla saralla.
-vangitaan herjauksesta-
Ei sellaista toimenpidettä ole olemassakaan.
Nielisitkö itse mukisematta, jos konstaapeli tulisi ovellesi ja sanoisi vangitsevansa sinut syystä tai toisesta?
Älä hölötä. - luultavasti
vangittu, jos olisi tuomittu. mutta kun ei tuomittu.
- Ei vangittu
luultavasti kirjoitti:
vangittu, jos olisi tuomittu. mutta kun ei tuomittu.
Avauksen tapauksessa tuomittiin sakkoihin kirjanpitorikoksesta ja koplaustapauksessa tuomittiin ehdolliseen vankeuteen tämä Kauko Juhantalo.
- ????
Miten lahjuksia voi vaatia?
- Osmium
Juhantalo vaati lahjuksia mm. eräältä suurelta suomalaiselta kuorma-autovalmistajalta. Hän ministerinä ollessaan ilmoitti, että kun hänen miljoonavelkansa maksettaisi, siis Sisu maksaisi, olisi hän "Sisunmies".
Tässä tapauksessa Juhantalo vaati itselleen lahjuksia uhaten, joko peitellysti tai suoraan, että hän käyttää ministrin valtaa ja oikeuksia sen mukaan paljonko lahjuksia hänelle maksettaisi.
Että tällaista Keskustassa... - näköjään
Osmium kirjoitti:
Juhantalo vaati lahjuksia mm. eräältä suurelta suomalaiselta kuorma-autovalmistajalta. Hän ministerinä ollessaan ilmoitti, että kun hänen miljoonavelkansa maksettaisi, siis Sisu maksaisi, olisi hän "Sisunmies".
Tässä tapauksessa Juhantalo vaati itselleen lahjuksia uhaten, joko peitellysti tai suoraan, että hän käyttää ministrin valtaa ja oikeuksia sen mukaan paljonko lahjuksia hänelle maksettaisi.
Että tällaista Keskustassa...saa kirjoittaa ihan mitä mielikuvitus tuottaa. olette te hölmöjä.
- Ei vangittu
näköjään kirjoitti:
saa kirjoittaa ihan mitä mielikuvitus tuottaa. olette te hölmöjä.
Ei kai Juhantalolle mätkäisty ehdollista vankeustuomiota ihan syyttäjän mielikuvituksen lennokkuuden perusteella?
Tai sakkoja kirjanpitorikoksesta myöhemmin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880