Kenen suojeluksessa poliisi uskaltaa tehdä kotietsinnän hallituksen pääpuolueen puheenjohtajan kotona?
Näin kuitenkin kävi 70-luvulla. ”Vinniltä” löytyi korruptiolahjoja.
Olin ollut poissa kauan ja tulin keskelle poliittista hullunmyllyä, kaikki kundit tiedosti niin maan perkeleesti. Tuntui kuin koko maa olisi menettänyt järkensä.
Tutkivilta surrealisteiltakin taisi mennä konseptit sekaisin koskapa alkoivat kärytellä toistensa isäntäeläimiä.
Kansa kohisi, kuka itki, kuka nauroi ja yhtäkkiä syyttäjät lakkasivat syyttämästä pikkurikollisia väkivalta- ja varkaustapauksissa. Nämä pikku mafiosot ottivat heti tilanteesta vaarin ja köyhä kansa sai muuta ajateltavaa.
Vahingosta viisastuneena 90-luvulla surrealistit otettiin ensin hallintaan ja vasta sitten tehtiin varsinainen EU-sopeutus.
Tällä kertaa strategiaksi otettiin tuomioistuinten tukkiminen pikkurikoksilla ja resurssien leikkauksilla. Nyt kaikki kävikin sopuisasti yhtä pientä kauneuspilkkua lukuun ottamatta: EU:n ihmisoikeustuomioistuin motkottaa alvariinsa.
Sillä ei ole kuitenkaan enää merkitystä. Temppu on jo tehty, tuhkatkin viety pesästä ja mottimies todistaa että ongelmana on vain tuomioistuinten ruuhkat.
Mottimies urakoi taas
KARVINISTI
2
140
Vastaukset
- pelasivatko stereo-
peliä???
- KARVINISTI
Surrealistien päästöistä oli vaikea päätellä mitä peliä silloin pelattiin. Arvelen että Kekkosellakin oli sormensa pelissä. Silloinhan suomessa ei Kekkosen tietämättä tapahtunut paljon mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853