Sitä älköön ihminen erottako.

Mitä tämä tarkoittaa; no sittä että jollei ole syytä erota niin sitä ei saa tehdä.
Mutta jos syy on, niin Jumala eroittaa avioparin toisistaan.

Sen tähden on näin taamattuun kirjoitettu meille neuvoksi, että sitä älköön ihminen eroittako.

Jumalan tykönö kaikki on mahdollista, mutta ihmisten tykönä mahdoton.
3210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yksi avioliiton rikkoja syy on ympäristön kateus.
Anopit sukulaiset työtoverit niin monet syyt saattavat myrkyttää kauneimmankin rakkauden.Ja silloin tarvitaan sitä yhdessä olemisen ja rinnakkain seisomisen voimaa. Voittaa kaikki se paha mitä tuodaan julki.
On miehiä kuten naisia joita kiinnostaa on oikein harrastuksena yrittää rikkoa liittoja.tuomalla itsensä siihen väliin.
Jumala saattaa lähettää kumppanin toisiin työtehtäviin.Myös kuoleman kautta. mutta myös kaikella on aikansa ja kun on päästy siihen vaiheeseen ettei kumppanuus enään ole antavana/vastaanottajana tai muuten toimi=lapsetkin maailmalla. Niin silloin liitto on tehtävänsä tehnyt ja alkaa oma elämä

Äänestä
  • Niin se on jumalan säätämä, ja joillekin siunaakin heidän liittoaan.
    Se on sitä Jumalan varjelusta parhaimmillaan.Eikä siihen mahdu omaa rellestelyä,muistakaamme että tottelemattomuus on kadottava synti.

    Äänestä

Eli siis pitäisi väkisin roikkua kiinni ihmisessä vaikka suhde ei enää toimisikaan?
Ihminen muuttuu ajan kuluessa ja mitä sitten jos huomaa ettei rakastakaan partneriaan enää? On siinä sitten todella kiva loppuelämä molemmille..
Puhumattakaan sitten esim. väkivaltaisista puolisoista.. teidän jumalanne haluaa että ihminen ottaa vuodesta toiseen turpaan partneriltaan ennen kuin eroaa..?

Ja sitäpaitsi... back kiljoona vuotta sitten ennen kuin juutalaisuudesta tuli monoteistinen uskonto (ja siitähän kristinusko kuitenkin periytyy), sen jumalpantheonissa Jahvella oli puoliso (attribuuttina Taivaan kuningatar, nimeä en nyt muista) ..joka myöhemmin poistettiin uskonnosta ...eli teidän jumalannekin on tavallaan eronnut.. *wirn*

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matilda kirjoitti:

Mitä tämä tarkoittaa; no sittä että jollei ole syytä erota niin sitä ei saa tehdä.
Mutta jos syy on, niin Jumala eroittaa avioparin toisistaan.

Sen tähden on näin taamattuun kirjoitettu meille neuvoksi, että sitä älköön ihminen eroittako.

Jumalan tykönö kaikki on mahdollista, mutta ihmisten tykönä mahdoton.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu