Niin talvi kuin jatkosodankin. Lähes 80000 kuoli, sadattuhannet menettivät kotinsa kun jouduttiin luovuttamaan suuret maa-alueet. Lisäksi maksettiin valtaisat sotakorvaukset joista tosin hupsuimmat väittää että ne olivat siunaus! Vuosikymmeniä oltiin naapurin päin rähmällään, aikamoinen voitto.
Jos olisi saavutettu edes torjuntavoitto oltaisiin saatu pidettyä vuoden 1939 rajat eikä olisi tarvinnut maksaa sotakorvauksia.
Jos olisi saavutettu edes torjuntavoitto oltaisiin saatu pidettyä vuoden 1939 rajat eikä olisi tarvinnut maksaa sotakorvauksia.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Totta Mooses oli siunaus! NL oli Suomen markkinavoima silloin. Markkinavoimat patistavat hommiin, niin teki NL:kin Suomelle. Samalla kärpäseniskulla tuli firmoille asiakkuudet vuosikymmeniksi eteenpäin ja oli vieläpä bisneksen katteetkin kohdallaan. Voiko rauhaa paremmin voittaa?
Ei NL tietenkään sotakorvauksia minään palkkiona Suomelle ajatellut, mutta kävipäs meille nyt vaan tuuri. Ansionsa oli siinä, että nöyrästi lähti porukka hommia tekemään, eikä rähjätty uuden sodan perään. Se sota oiskin varmaan hävitty.
Luuletko tosiaan,että häviö oli parempi kuin voitto ?
torjuntavoitto?
"Ei NL tietenkään sotakorvauksia minään palkkiona Suomelle ajatellut, mutta kävipäs meille nyt vaan tuuri. Ansionsa oli siinä, että nöyrästi lähti porukka hommia tekemään, eikä rähjätty uuden sodan perään. Se sota oiskin varmaan hävitty."
Meille on sattunut todella paska tuuri, kun elämme itäisen täivaltion vieressä. Sieltä ei koskaa ole tullut mitään hyvää maahamme. Aina vain hävitystä, sotaa aistamista, kurjuutta.
Jotkut vaan jollain sairaalla tavalla ihannoivat sitäkin maata.
Stalin ei onnistunut aikeissaan Suomea kohtaan.
Breznev ja Beljakov eivät onnistuneet.
Jaakko Laakso ei tule onnistumaan.
Miten niin hävisi? NL:n tarkoitus oli miehittää Suomi, eipä onnistunut. Onko tarkoituksesi nyt purkaa sitä pettymystä, joka johtuu siitä, että emme olekaan osa Venäjää?
Otan osaa.
tähän: tappiot ovatkin voittoja!
mutta eikö Suomi olisi menetetty kokonaan Nl:lle jos yhtään torjuntavoittoa ei olisi tullut? Mm. Tali-Ihantala. Rajat olisivat olleet aivan toiset ja meidät olisi syösty kommunismin ihmeelliseen maailmaan. Suomen kansa olisi tutustunut siperian luontoon...
Tosiasioiden tunnustaminen ei ole suomalaisten vahva puoli.
Verisestä sisällissodasta tehtiin uljas "vapaussota".
Liittoutuminen natsi-Saksan kanssa muutettiin joksikin ihme "erillissodaksi".
Tappio Neuvostoliitolle säädettiin "torjuntavoitoksi".
Neuvostoliiton nuoleskelu nimitettiin joksikin "yhteistyöksi, ystävyydeksi ja avunannoksi".
.... itku auttaa surutyötäsi:
"Vuaah vuaah! Ei vallannut puna-armeija Suomea v.44!" Pillitystä pillytystä ja kyyneleiden Niagara... "Ei onnistunut SKP:n vallankaappaus v.48!" Itkua ja hammastenkiristystä... "Beljakovin lakko-kumouskin meni pieleen..." Nyyh nyyh ja räkä valuu.. "YYA loppui ja Suomi liittyi Eurooppaan!!" (Ottaa köyden ja menee metsään...)
"Tosiasioiden tunnustaminen ei ole suomalaisten vahva puoli.
Verisestä sisällissodasta tehtiin uljas "vapaussota".
Liittoutuminen natsi-Saksan kanssa muutettiin joksikin ihme "erillissodaksi".
Tappio Neuvostoliitolle säädettiin "torjuntavoitoksi".
Neuvostoliiton nuoleskelu nimitettiin joksikin "yhteistyöksi, ystävyydeksi ja avunannoksi"."
Kaikkien yhteinen tekijä on se, että armas itänaapurimme on aina sotkenut itsensä meidän asioihimme.
Japani sai torjuntavoiton, sillä Japania ei liitetty Yhdysvaltoihin.
Lisäksi Japanin keisari sai jatkaa hommiaan.
Paljon pahemminkin olisi voinut Japanille käydä. Joten he siis voittivat.