Naistenvihaaja inssi

Turussa näkyy olevan naistenvihaaja inssi. Hylkää 40% naisoppliaista. Muut alle 30%. Tai on siellä kaksi inssiä. Onkohan ne naisinssit?
http://www.ake.fi/NR/rdonlyres/97735DCC-9627-45E0-9B18-036472B11F4B/0/AKE106Kuljettajantutkinnonajokokeentoimivuus.pdf
41263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jospa hän erityisesti arvostaa naisten turvallisuutta ja siten hylkää heikon ajotaidon perusteella. Mitä todennäköisemmin ne kyseiset, ajossaan hylätyt naiset eivät ole osanneet ajaa. Onhan kaikkien kannalta parempi, etteivät he saa korttia ennenkuin oppivat!
Taas tämä ikuinen keskustelu: Tutkinnon vastaanottaja on huono, ilkeä, tyhmä kun hylkää! Olen sitä mieltä, että mitä enemmän ajokokeessa hylätty valittaa hylkäyksestä, sitä tarpeellisempi on hylkäys ollut, koska asinomainen ei itse nähtävästi nää ajotaitonsa heikkoutta. Sama ongelma on liikenteessä muutenkin: Ne, jotka ajavat mielestään keskitasoa paremmin, mitä luultavammin ja pääsääntöisesti ovat vaarallisimmat kuljettajat.
Kyllä tutkinnon vastaanottajilla (joilla ei muuten ole yleensä "inssin" kanssa mitään tekemistä, sivuasia sinänsä..) on ammattitaito tsekata kokelaista hyväksytyt ja hylätyt.
Tajua jo vihdoin ajokokeen merkitys, please!

Äänestä
  • nuorten miesten ajotaito sitten katoaa, kun kuitenkin johtavat onnettomuustilastoja? Vai olisiko niin, että ajokokeella ei voidakaan mitata asennetta siihen ajamiseen ja liikenteeseen, mikä olisi ehkä se kaikkein tärkein juttu.

    Ei sillä etteikö nuo hylyt olisi olleet aiheellisia, mutta tulipahan nyt vaan mieleen.

    Äänestä

  • Naiskokelaiden hylkäysprosentit tutvoittain vaihtelevat niin paljon, että tällaisen vaihtelun syntyminen sattuman ansiosta on hyvin epätodennäköistä. Kyse näyttää pikemminkin olevan tutvojen erilaisista hyväksymisen kriteereistä.

    Tuollainen tekstinpätkä löytyi tuosta tutkimuksesta, joten eipä tuo alkuperäisen viestin kirjoittajan pointti ihan taida metsään mennä. Miesten kohdalla tuo hylkäysprosentti ei nimittäin vaihdellut juurikaan tutvojen välillä.

    Äänestä

  • "Liikennevahinkoon joutuneet kuljettajat läpäisivät paremmin ajokokeen (vähemmillä
    yrityskerroilla) kuin kuljettajat, jotka eivät olleet joutuneet liikennevahinkoon.
    Tämä tulos koskee erityisesti mieskuljettajia (Katila & Keskinen, 2002).

    Vastaavanlaisen tuloksen on Japanista raportoinut Renge (1983). Hänen raportoimansa tutkimus osoitti, että mitä vähemmillä ajotunneilla kuljettaja oli onnistunut läpäisemään ajotutkinnon, sitä todennäköisempää oli, että kuljettaja oli rikkonut liikennesääntöjä ja että kuljettajalle oli seuranta-aikana sattunut liikenneonnettomuus. Miehillä tämä yhteys oli erittäin selvä, naisilla tällaista yhteyttä ei ollut lainkaan. Mielenkiintoista on, että miehillä yhteys ajokertojen vähäisyyden ja rikkomusten ja onnettomuuksien lukuisuuden välillä säilyi, vaikka kuljettajien ikä vakioitiin. Kuitenkin niin, että 18–19-vuotiailla oli sekä enemmän onnettomuuksia että enemmän rikkomuksia kuin 20–24 -vuotiailla. Myös nuorten ja vanhempien sekä miesten ja naisten ajokoemenestys ja liikennevahingot eroavat toisistaan (Maycock, 2002).

    Nuoret, jotka selviävät ajokokeesta vanhempia kuljettajia paremmin, eivätkä tarvitse lisäopetusta, ovat yliedustettuina onnettomuustilastoissa. Naiskuljettajat puolestaan selviävät liikenteessä miehiä turvallisemmin huonommasta ajokoemenestyksestään huolimatta. Maycockin mukaan onnettomuusriskin erot ajokokeen jälkeen johtuvat kuljettajaan liittyvistä sekä yksilöllistä tekijöistä että iän mukanaan tuoman muun kuin ajokokemuksen vaikutuksista. Hän olettaa vanhempien uusien kuljettajien turvallisuuden taustalla olevan asenne- ja motivaatiotekijöiden, jotka pääsevät vaikuttamaan itsenäiseen, ei-valvottuun ajamiseen (Maycock, 2002).

    Johtopäätöksenään Maycock ei juurikaan lähde ehdottamaan muutoksia ajokokeen sisältöihin, vaikkakin pitää asennetekijöiden tuomista opetuksen tai ajokokeen osaksi yhtenä mahdollisuutena turvallisuuden parantamiseksi
    (Maycock, 2002; Quimby et al., 1999; West & Hall ,1998)."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onneksi mies kirjoitti:

Turussa näkyy olevan naistenvihaaja inssi. Hylkää 40% naisoppliaista. Muut alle 30%. Tai on siellä kaksi inssiä. Onkohan ne naisinssit?
http://www.ake.fi/NR/rdonlyres/97735DCC-9627-45E0-9B18-036472B11F4B/0/AKE106Kuljettajantutkinnonajokokeentoimivuus.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu