Onko teillä vesimittari ?

Vuokralainen.

Kaikilta tuttaviltani/sukulaisiltani, vaikka asuvat uudemmissa taloissa kuin minä, puuttuu vesimittari. Mielestäni olen huonommassa asemassa kuin ne joilla ei ole mittaria, sillä ensiksi maksan joka kuukausivuokrassa 20 e = 2 henkilöä, ja vielä puolen vuoden välein 100 euroa, yhteensä 200 e. Mielestäni emme haaskaa vettä kuin tarpeeseen mutta mittarittomat tuttavat pesevät jopa mattonsa kylppärin lattialla joutumatta mitenkään sitä korvaamaan. Tämä asia tekee meistä vuokralaisista erilaisissa asemissa olevat. Minä siis joudun maksamaan tuttavienikin veden. Todella epäoikeudenmukaista.

17

5285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vesimittari

      Kauheita laskuja saan minäkin maksaa kun toiset vaan rellestävät veden kanssa. Jos vesimittarit kerran pitää olla niin sitten ne pitäisi olla kaikilla, todellakin epäreilua. Aion muuttaa taloon jossa ei ole vesimittaria, maksakoot muut veteni.

    • ryijy

      Jos siis sinulla on se vesimittari, maksat vedestä oman kulutuksesi mukaan. Sen takiahan huoneistokohtaiset vesimittarit laitetaan, että homma näin toimisi. Vai väitätkö olevasi taloyhtiösi ainoa asukas, jolla mittari on.

      Jos siis taloyhtiössä on jokaisella oma mittari, maksaa jokainen oman kulutuksensa.

      Jos mittareita ei ole, maksavat yhtiössä asuvat yhdessä kaiken sen veden, minkä kuluttavat. Jos yhtiössä on vaikkapa 20 asukasta, jokainen maksaa 1/20 osan kokonaisvedenkulutuksesta.

      Et sinä maksa muissa taloissa asuvien vesiä. Vesilaskut ovat asunto-osakeyhtiökohtaisia.

    • vesimittarillinen

      mistä olet saanut tuollaista päähäsi? eli jos sinulla on vesimittari niin sinä maksat vain siitä vedestä minkä kulutat. vesimittari luetaan määrätyin väliajoin ja jos olet maksanut enemmän kuin kuluttanut, se hyvitetään ja jos olet kuluttanut enemmän kuin maksanut, sinä maksat "puuttuvan osan". otappas selvää asioista ennenkuin ihan tollasia rupeat paasaamaan. ja jos aina olet joutunut maksamaan takaisin, niin se kertoo siitä että kulutat aika huimasti vettä.

      • vesimittari

        tuttavani maksaa halvempaa vuokraa kuin minä ei ole vesimittaria ei...... mites sen selitätte ??


    • vesimittarillinen

      puhutko huoneisto/asuntokohtaisesta vesimittarista? jos puhut jostain taloyhtiön yleisestä vesimittarista niin sitten täytyy sanoa, että voi voi......se on vain valintakysymys.

      • vesimittari

        Huoneistokohtaisesta mittarista. Muuttakaa sellaiseen niin palataan sitten asiaan uudemman kerran. Maksatte itsenne kipeiksi vedestä.
        Ja huom. Miksiköhän niistä mittareista puhutaan nykyään, että kaikille pitäisi laittaa..... niin, jos kerran on maksu kaikille (niillekin joilla sitä ei ole) sama.


      • vai saako sitä kilpailuttaa...
        vesimittari kirjoitti:

        Huoneistokohtaisesta mittarista. Muuttakaa sellaiseen niin palataan sitten asiaan uudemman kerran. Maksatte itsenne kipeiksi vedestä.
        Ja huom. Miksiköhän niistä mittareista puhutaan nykyään, että kaikille pitäisi laittaa..... niin, jos kerran on maksu kaikille (niillekin joilla sitä ei ole) sama.

        samassa talossa/yhtiössä veden hinta on sama kaikille. sinä maksat mittarin kanssa VAIN käyttämästäsi vedestä. ota yhteyttä isännöitsijään, ehkä hänellä riittää hermo sinulle kertoa tämä h*vetin yksinkertainen asia. ja kuka pelle nykyään asuu vuokra-asunnossa kun samalla summalla mikä menee vuokraan voi jo lyhentää asuntovelkaansa hienosti. mutta sinulla tuntuu olevan nyt muutenkin ongelmia, joten se siitä....

        ps. oletko kuullut ikinä jyvityksestä? jos et niin älä kerro lisää tuttaviesi halvemmista vuokrista ym. teillä asunnot on ilmeisesti rakennettu samana vuonna ja samoilla varustetasoilla kun olet noin ammattilainen asian suhteen.


    • raivoo

      Sama meillä ja meidän talossa kaikki ovat raivona kun naapuritalo luttaa vettä mielin määrin saamatta koskaan mitään ylimääräistä laskua. Olemme eriarvoisessa asemassa, se tuta vasta sitten kun muuttaa asuntoon jossa on huoneistokohtainen vesimittari.

      • voi ihmettä

        Naapuritalossa lutataan vettä, kerrot meille. Ja jatkat, etteivät saa siitä koskaan laskua.

        Kuka heidän vetensä sitten maksaa? Taloyhtiölle tulee vesilaitokselta lasku. Taloyhtiö maksaa sen. Milla rahalla? No vain ja ainoastaan sillä rahalla, jonka se on kerännyt asukkailta.

        Aivan samalla tavalla se menee taloissa, joissa on asuntokohtaiset vesimittarit ja taloissa, joissa on vain yksi (talokohtainen) vesimittari.

        Jos on asuntokohtainen vesimittari, jokainen maksaa koko potista vain oman kulutuksensa mukaan. Jos asuntokohtaista vesimittaria ei ole, maksetaan vesilasku porukalla eli jokaiselta kerätään vesilaskua varten tasasumma. Raha voidaan kerätä erillisenä vesilaskuna tai yhtiövastikkeen osana erittelemättä siinä veden osuutta.

        Ilmaista vettä ei ole. Kyse on vain siitä, kuinka kulut talossa asuvien kesken jaetaan: kulutuksen mukaan vai kaikille sama summa (joka saadaan jakamalla vesilaskun summa talon asukkaiden pääluvulla).

        Yksinkertaista!


      • Höpöhöpö
        voi ihmettä kirjoitti:

        Naapuritalossa lutataan vettä, kerrot meille. Ja jatkat, etteivät saa siitä koskaan laskua.

        Kuka heidän vetensä sitten maksaa? Taloyhtiölle tulee vesilaitokselta lasku. Taloyhtiö maksaa sen. Milla rahalla? No vain ja ainoastaan sillä rahalla, jonka se on kerännyt asukkailta.

        Aivan samalla tavalla se menee taloissa, joissa on asuntokohtaiset vesimittarit ja taloissa, joissa on vain yksi (talokohtainen) vesimittari.

        Jos on asuntokohtainen vesimittari, jokainen maksaa koko potista vain oman kulutuksensa mukaan. Jos asuntokohtaista vesimittaria ei ole, maksetaan vesilasku porukalla eli jokaiselta kerätään vesilaskua varten tasasumma. Raha voidaan kerätä erillisenä vesilaskuna tai yhtiövastikkeen osana erittelemättä siinä veden osuutta.

        Ilmaista vettä ei ole. Kyse on vain siitä, kuinka kulut talossa asuvien kesken jaetaan: kulutuksen mukaan vai kaikille sama summa (joka saadaan jakamalla vesilaskun summa talon asukkaiden pääluvulla).

        Yksinkertaista!

        Otapas ensin vähän selvää ennenkuin alat selitellä vesimittareista/laskuista. Asiasta et tiedä tuon taivaallista.


    • itse maksan minkä käytän

      Voi voi nyt sitten kaikki eivät ymmärrä kuinka veden kulutusta mitataan, ja vielä kehtaavat haukkua ihmisiä, jotka jotain tietävät.
      Vesimittari todellakin mittaa vain SINUN asunnossasi käytetyn veden määrää. Naapurin mummonko pitäisi maksaa osa sinunkin vedestäsi kuten naapuritalossa tehdään, kun kustannukset jaetaan asukkaiden kesken tasan ei kulutuksen mukaan. Muutappa omakotitaloon niin postilaatikkoon tulevat laskut sähköstä, vedestä, roskien tyhjennyksestä, maalauksesta jne. jotka osin kuuluvat vuokraan/hoitovastikkeeseen osaketalossa.
      En ymmärrä miten voi olla epäreilua maksaa omat kulunsa eikä maksattaa niitä muilla. Vähennä veden kulutusta käy tuttuvillasi pesulla, pesemässä pyykkisi jne. tai hanki asunto jossa vesi maksetaan vesimaksuna, niin sinun yltiökulutuksesikin maksaa joku säästäväisempi naapuri.

      • myös

        maksetaan jätevesimaksu. Eli maksat ensin siitä puhtaasta vedestä ja sitten vielä samasta, mutta "käytetystä vedestä" menee jätevesimaksu.

        Itse valitsisin ilman muuta sellaisen asunnon missä on huoneistokohtainen vesimittari. Silloinha maksaisin ainoastaan siitä vedestä minkä oikeasti itse kulutan. Voin ite pitää vesilaskuni kurissa.

        Toottakai sellaisissa taloissa, jossa on talokohtainen vesimittari ja kiinteä vesimaksu tuhlataan vettä mielin määrin, koska se maksaa aina saman verran vaikka kuinka lotraisi.


    • eivät tiedä

      mahtavista vesilaskuista mitään kun niillä ei ole huoneistokohtaista mittaria. Luulevat että kaikki vesi sisältyy vastikkeeseen joka ei pidä paikkaansa.

    • vesihirviö

      helvetin kalliiksi tulee. Vuokrasta otetaan vesimaksu ja lisälasku on ruhtinaallinen jos käy pari kertaa viikossa suihkussa.

    • mut muutin

      kalliiden vesikustannusten vuoksi mittarittomaan taloon, nyt on hyvä.

    • hyvä asia

      että on huoneistokohtainen vesimittari, sillä siitä maksaa mitä kuluttaa.
      Ei ole mitään mieltä, että toiset kuluttaa älyttömästi ja vanhat mummot saa maksaa itsensä kipeksi.
      Tiedän yhdenkin kaverin, kun tuli illalla töistä niin suihu lauloi jopa tunninkin yhtäsoittoa.
      Kuuluu rivitalossa hyvin kun tosi ohuet seinät ja putket siirtää veden äänen helposti.

    • vuorasopimus

      Jos sulla on huoneistokohtainen vesimittari et tietenkään maksa kuin kuluttamasi veden. Mistä maksat se 20€kk ja 100€ 6kk ? Minkälaisen vuorasopimuksen olet tehnyt veden osalat. Sulle ei kyllä kuulu kuin oman mittarin osoittama maksu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      238
      6720
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4074
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      131
      3145
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2322
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1860
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1587
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1484
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      29
      1451
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      37
      1369
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1061
    Aihe