Lyhykäisyydessä asia menee näin. Oli vesivahinko josta urakoitsijan vastuuvakuutus (Pohjola) korvaa. Tuli ensimmäinen korvaus summa josta puuttui mm. menetetyt työajat ja esim elektroniikka huollon todistusmaksu 100€ elikkä se maksu mikä tulee kun vesivahinkoiset stereot jne tarkastetaan huollossa ja todeltaa korjattaviksi tai korjauskelvottomiksi. Huomautin korvauspäätöksen saatuani että että satasen huoltolasku maksamatta ja menetettytyöaika on myös maksamatta. Hän lähetti minulle sähköpostin (tallessa edelleen) että nämä korvataan myöhemmin kun takaisinmuutto on tehty (olin evakossa remontin ajan 3kk) Noh nyt kun on muutettu tuli tieto että menetettytyöaika (n.350€) ja satasen lasku sisältyi elektroniikka korvaukseen?? Onko tämä nyt ihan laillista että ensin meilissä kerrotaan toisin ja nyt 3kk myöhemmin asia muuttuu päinvastaiseksi? Minulla on kaikki s-postit tallessa missä hän itse toteaa että ne puuttuvat ja korvataan myöhemmin.
Eli mitäs nyt asian eteen voi tehdä? Onneksi kaikki meilit ovt tallessa!!
Kiitos vastauksista.
Asiaa pohjolasta
10
909
Vastaukset
- mopo.nen
Vakuutussopimus lain mukaan asiakkaan saamat tiedot sitovat yhtiötä vakuutusta tehtäessä, kuitenkin korvauksen jälkeiset tiedot tulevasta korvauksesta ei sido yhtiötä.
Vakuutussopimuslain 9 § mukaan
"Tämä ei kuitenkaan koske tietoja, jotka vakuutuksenantaja tai sen edustaja on vakuutustapahtuman sattumisen jälkeen antanut tulevasta korvauksesta."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1994/19940543?search[type]=pika&search[pika]=vakuutussopimuslaki- ohikulkijat
Aika outoa näköjään että vakuutus voi noin vain muutella kantaansa. Eli tuoko on nyt ymmärrettävä niin, että vakuutus voi esim. autokolarissa korvata jotain ja sitten 3kk myöhemmin muutta sitä mielensä mukaan?
Mitäs hyötyä silloin vakuutuksista on jos niihin ei voi luottaa?? Eli vakuutusasiamiehellä on lain oikeus valehdella? - mopo.nen
ohikulkijat kirjoitti:
Aika outoa näköjään että vakuutus voi noin vain muutella kantaansa. Eli tuoko on nyt ymmärrettävä niin, että vakuutus voi esim. autokolarissa korvata jotain ja sitten 3kk myöhemmin muutta sitä mielensä mukaan?
Mitäs hyötyä silloin vakuutuksista on jos niihin ei voi luottaa?? Eli vakuutusasiamiehellä on lain oikeus valehdella?"tuoko on nyt ymmärrettävä niin, että vakuutus voi esim. autokolarissa korvata jotain ja sitten 3kk myöhemmin muutta sitä mielensä mukaan?"
No, ei tarkoita. Tuo lakipykälä tarkoittaa sitä että ennen esimerkiksi välittömästi puhelimitse annettu korvausarvio ei sido yhtiö ennen kuin se on saanut asiasta tarkemmat dokumentit. - dfjgljkgahlkgj
mopo.nen kirjoitti:
"tuoko on nyt ymmärrettävä niin, että vakuutus voi esim. autokolarissa korvata jotain ja sitten 3kk myöhemmin muutta sitä mielensä mukaan?"
No, ei tarkoita. Tuo lakipykälä tarkoittaa sitä että ennen esimerkiksi välittömästi puhelimitse annettu korvausarvio ei sido yhtiö ennen kuin se on saanut asiasta tarkemmat dokumentit.Tuossa aloitustekstin tapauksessa päätös oli jo annettu! mitä muutettiin jälkikäteen mutta valituksesta pohjola korvasi ylimäärisen 450 euroa eli oli vain kusetus yritys!!!!!!
- ...
"Noh nyt kun on muutettu tuli tieto että menetettytyöaika (n.350€) ja satasen lasku sisältyi elektroniikka korvaukseen?? Onko tämä nyt ihan laillista että ensin meilissä kerrotaan toisin ja nyt 3kk myöhemmin asia muuttuu päinvastaiseksi?"
No sisältyikö ne sitten? Laske!
Ja jos, niin tuntuuko sinusta, että vain koska joku erehtyi laskun sisällöstä sinulla on nyt oikeus ylimääräiseen 450 euroon? Ei nimittäin ole.- ahaaaaaaa
On tehty do the math...ja ei sisälly.
Odotin kylläkin asiallisia kommentteja mutta, noh olkoon.
- Raksa2
Urakoitsija korvaa sinulle hänen tekemänsä virheensä ja loppu onkin vakuutusyhtiön ja urakoitsijan välinen asia.
- moponen_
"Urakoitsija korvaa sinulle hänen tekemänsä virheensä ja loppu onkin vakuutusyhtiön ja urakoitsijan välinen asia."
No, näinhän tässä kävi. Urakoitsijan vakuutus korvaa mistä urakoitsija on lain mukaan korvausvelvollinen. - Raksa2
moponen_ kirjoitti:
"Urakoitsija korvaa sinulle hänen tekemänsä virheensä ja loppu onkin vakuutusyhtiön ja urakoitsijan välinen asia."
No, näinhän tässä kävi. Urakoitsijan vakuutus korvaa mistä urakoitsija on lain mukaan korvausvelvollinen.Eihän silloin asiakkaan kuulu olla yhteydessä vakuutusyhtiöön, vai oletko itse urakoitsija?
- mopo.nen
Raksa2 kirjoitti:
Eihän silloin asiakkaan kuulu olla yhteydessä vakuutusyhtiöön, vai oletko itse urakoitsija?
Kuten tuossa aloituksessa luki, urakoitsijalla oli vastuuvakuutus, joten vahingon sattumisen jälkeen vakuutusyhtiö selvittää vahingon korvattavuuden ja sopii korvauksista.
Jos vastuuvakuutusta ei olisi ollut, niin urakoitsijan pitää korvata vain vahingonkorvauslain mukaisessa laajuudessa aiheuttamansa vahingon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134802Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293493No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452420- 501538
- 361473
- 391349
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231212- 141202
- 1651079
- 271078