USA:n vauraus käsinkosketeltavaa

EU Research

6

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • USA:ssa vapaus valita.

      USA:ssa vapaus valita.

      • valita...

        mitä?


      • pankkiryöstäjäksi....
        valita... kirjoitti:

        mitä?

        palkkamurhaajaksi, huumediileriksi vai kierrelläkö kujia ja roskiksia kunniallisena kansalaisena?


      • J.R

        Tosiaankin. USA:ssa voi köyhä valita, yrittääkö voittaa lotossa, päästä koripallotähdeksi tai ryhtyykö huumediileriksi tai joksikin muuksi ammattirikolliseksi...tai sitten tyytyy osaansa, johon on syntynyt ja tekee 18 tunnin työpäiviä, jolla elää juuri ja juuri ja toivoo, ettei sairastu, koska silloin tulee todennäköisesti noutaja..


      • Hitman-1
        pankkiryöstäjäksi.... kirjoitti:

        palkkamurhaajaksi, huumediileriksi vai kierrelläkö kujia ja roskiksia kunniallisena kansalaisena?

        On se kumma, kun noin "köyhässä" maassa kuitenkin joillakin on varaa ostaa kalliita loistoautoja ja ajella niillä kahdeksankaistaisilla moottoriteillä!

        Ja miten on mahdollista, että kaikilla mittareilla mitattuna USA keikkuu koko ajan hyvinvointilistojen kärkitiloilla?

        Ohittaakohan Venäjä piakkoin USA:n elintason? ;)


      • Lapinvaeltaja-1
        Hitman-1 kirjoitti:

        On se kumma, kun noin "köyhässä" maassa kuitenkin joillakin on varaa ostaa kalliita loistoautoja ja ajella niillä kahdeksankaistaisilla moottoriteillä!

        Ja miten on mahdollista, että kaikilla mittareilla mitattuna USA keikkuu koko ajan hyvinvointilistojen kärkitiloilla?

        Ohittaakohan Venäjä piakkoin USA:n elintason? ;)

        Mitkä kaikki mittarit osoittavat USA:n hyvinvointitilastojen kärkimaaksi. Esim. terveydenhuollon kattavuus, kun lähes 50 miljoonaa on vailla sairausvakuutusta? Esim. elintasomittareilla, kun 50-100 miljoonaa ihmistä on köyhempiä kuin suomalainen minimiturvan taso eli toimeentulotuen minimitaso ja suomalaisilla köyhilläkin on sentään sairausvakuutus yhteiskunnan puolesta..

        USA:ssa 2,7% väestöstä tienaa saman, minkä köyhimmät 100 miljoonaa. Olet kyllä siinä oikeassa, että USA:ssa on keskimäärin vaurautta paljon, mutta tuloerojen kasvu viimeisen 20 vuoden aikana on saanut maahan ennätyssuuren todella köyhien määrän, ihmetyttää mitä puolusteltavaa siinä on?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16772
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5403
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2555
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2026
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1753
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      983
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      947
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      857
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      853
    Aihe