Eli tienaan nettona noin 10 000 mk/käteen.
Olen 26-vuotias mies. Olen hokenut kaiken maailman käppyröitä koulussa monta vuotta.
Ystäväni saa nettona n. 6 500 mk/kk(vuokra 2900 2400 muut edut) ja kun siihen lasketaan lisäksi hammaslääkäri kulut muut lääkekulut niin ollaan aika lähellä omaa nettopalkkaani.
Miksi tekisin enää päivääkään töitä ja en heittäytyisi toimettomaksi ja luukulle?
Antakaa yksikin syy siihen miksi en tekisi näin?
Sosiaalipolitiikka teki minusta työttömän.
Olen 26-vuotias mies. Olen hokenut kaiken maailman käppyröitä koulussa monta vuotta.
Ystäväni saa nettona n. 6 500 mk/kk(vuokra 2900 2400 muut edut) ja kun siihen lasketaan lisäksi hammaslääkäri kulut muut lääkekulut niin ollaan aika lähellä omaa nettopalkkaani.
Miksi tekisin enää päivääkään töitä ja en heittäytyisi toimettomaksi ja luukulle?
Antakaa yksikin syy siihen miksi en tekisi näin?
Sosiaalipolitiikka teki minusta työttömän.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nythän vika ei ole siinä, että ystäväsi saa asumistukea, vaan siinä että heti kun tienaat
x euroa ylitse sosiaaliturvan minimirajan, sinulta otetaan lähes kaikki pois.
Eli siis tienaat xeuroa -> sinulta otetaan siitä verot =0.3*x ja sitten vielä asumistukeasi vähennetään 0.65*x =>> sinulle jäi 'käteen' 0.05*x euroa enemmän kuin työttömänä ollessasi.
Totuus on että mikäli bruttopalkkasi on väliltä 120 ... 2500 euroa kuussa, ei työnteon kannattavuutta useinmiten kestä laskea paperilla.
Voihan toki lohduttautua ettisillä arvoilla tai jollain...
Minulle on aivan sama olenko maailman manager, ylijohtaja tai joku johtava höpöhöpö.
En vain halua millään tavalla auttaa tai olla hyväksi tälle väärydellä toimivalle järjestelmälle.
Kyse on enemmän siitä, että kuseeko joku minua silmään, vai aijonko tahallani kusea jotain muuta silmään. Laittamalla kapuloita rattaisiin, toimisin siis järkevästi ja ideologiani mukaan.
Varsinkin siksi, koska en arvosta LAISKOJA. En yhtään! Mutta en todellakaan aijo olla muita perässävetävä! Siis tulen olemaan muiden perässävedettävä.
Laiskuus johtuu ainoastaan siitä, että on sama mitä tekee. Jos haluat kutsua minua tämän jälkeen laiskaksi, niin aijon vain nauraa sinulle ja sanoa, että hop-hop omissa töissäsi. Älä kaveri ala yhtään enää nysvää. Tee kovempaa! Tee vähän nopeammin, niin suhteellinen köyhyys lisääntyy. (siis jos saat lisää liksaa.)
Ei vaadi suurta keksiliäisyyttä kehittää tuo 3500 mk/kk käteen.
Vai olisiko sittenkin palkoissa korjaamista? Ihmetyttää tämä keskustelun taso sosiaaliturvasta eihän se ole valtion vika, että elämiseen kuluu tietty määrä rahaa ja se on aivan oikein jokaisen perusoikeus. Keskustelua pitäisi siirtää linjalta vitun laiskurit linjalle saatanan orjapiiskurit, koska ongelma ei ole korkea sosiaaliturva vaan pienet palkat.
vittu kun sitä ollaan niin katkeria. pakkohan sitä jollain ihmisen on elää, älkää olko niin kateellisia. hoidetaan kukin omat hommamme.
ei luoja laiskuria elätä
pienissä bruttopalkoissa, suurissa veroissa, kalliissa tuotteessa ja palvelussa, suurissa työntekijän sivukustannuksissa, olemattomassa ostovoimassa.
Suomessa ainut hyvä asia on koulutus. Suosittelen muuttoa ulkomaille, sääkin on "hieman" kivempi.