U.Kekkosen tekemiset 1918?

Tietoa Urho Kekkosen tekemisistä kaivataan täällä: http://historia.yle.fi/urho_kekkonen_ja_vuosi_1918

Jos jollain on infoa tai vinkkejä asiasta, kannattaa itse asiassa vastata suoraan tuolle toiselle palstalle.

(Yksi tabuista näyttää olevan Urho Kekkosen (UK) tekemiset vuonna 1918. Minua kiinnostaa saada tietää, kuinka monta 'punaista' tai sellaiseksi epäiltyä UK teloitti tai teloitutti vuonna 1918?)
3441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En vastaa tuonne toiselle palstalle. Kirjoitan vain foorumeilla, joissa ei edellytetä sisäänkirjautumista.

Sielle haikaillaan Paavo Haavikon yhteystietojen perään. En ymmärrä, miksi kukaan haluaisi ottaa yhteyttä Paavo Haavikkoon missään asiassa! Jos siltikin haluaa, niin en ihmettelisi lainkaan, jos osoite [email protected] sattuisi toimimaan.

Äänestä

Vuonna 1962, heti presidentinvaalien jälkeen Viikko-Sanomat julkaisi Haminassa otetun valokuvan valkoisten joukko-osastosta v. 1918. Kukapa siellä oli joukkueenjohtajana, ellei Urho Kekkonen. Kekkonen oli joukkueenjohtajana komentanut teloitusryhmää, kerrottiin kuvatekstissä. Jos kuva ja tieto teloituksista olisi julkaistu ennen vaaleja, historiamme olisi ollut erilainen, mutta en tiedä olisiko se ollut parempi.

Kekkonen itse on myöntänyt tapahtumat, ja sanoi sen antaneen hänelle myöhemmin vastuuntuntoa. Hyvä niin.

Kekkonen oli arvoitus luultavasti itselleenkin. Hänestä ei ottanut kukaan selvää, ja juonittelijana ja improvisoijana hän oli mestari vailla vertaa. Luulen että poliittinen peli oli hänelle kaikkein tärkeintä, eikä hän epäröinyt iskeä vyön alle lähimpiäänkään eikä ujostellut pettää ketä tahansa. Hyvänä puhujana hän osasi selvitä kiperistäkin paikoista, ja vain hänen johdollaan Suomi selvisi vaikeista tilanteista ja toisaalta ajautui sellaisiin vaikeuksiin, joihin ei kenenkään toisen johdolla olisi jouduttu. Mitä muuta voisi odottaa mieheltä joka jo 17-vuotiaana koulupoikana johti teloitusjoukkuetta?

Äänestä

Mutta vain ne, jotka oli tukistanut ensin!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietoa vailla kirjoitti:

Tietoa Urho Kekkosen tekemisistä kaivataan täällä: http://historia.yle.fi/urho_kekkonen_ja_vuosi_1918

Jos jollain on infoa tai vinkkejä asiasta, kannattaa itse asiassa vastata suoraan tuolle toiselle palstalle.

(Yksi tabuista näyttää olevan Urho Kekkosen (UK) tekemiset vuonna 1918. Minua kiinnostaa saada tietää, kuinka monta 'punaista' tai sellaiseksi epäiltyä UK teloitti tai teloitutti vuonna 1918?)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu