Mitä kirkko/ev.lut seurakunta sanoo päihteistä?
Mitä raamatussa sanotaan päihteiden käytöstä/yleensä päihteistä?? onko jotain raamatun kohtia, jossa olisi kielteinen tai myönteinen puoli asiasta??
Onko olemassa jotain netti-sivua, joka kertoo kirkon kannan päihteistä?
-entäs kristillisten kirkkojen kanta päihteistä. Ja ettistä pohdintaa muutenkin päihteistä..
vastailkaa kiitos! :) olen todella kiitollinen, jos vastaatte.
kysymyksiä päihteistä
10
811
Vastaukset
- XTale
Olen entinen narkomaani ja juoppo. Nuoresta iästäni on seitsemän vuotta elämästäni melkein kokonaan pimennossa.
Tulin uskoon vankilassa vuonna 2001 kesällä.
Raamattu sanoo yksinkertaisesti, että älkää päihtykö!
Vaikka israelin kulttuurin mukaan siellä juodaan viiniä lähes niin, kuin meillä kahvia/kaljaa, niin silti sana sanoo noin.
Viiniä raamattu ei kiellä maistamasta, mutta päihtymisen se kieltää kokonaan, vielä sanoen, että siitä tulee irstas meno.
Mikään päihde ei ole hyväksi, eikä se myöskään ole suotavaa, sillä siinä turmellaan ruumista joka sanan mukaan on Pyhän Hengen temppeli.
Mielestäni tupakka ja kahvikin kuuluu noihin samoihin päihdekatekoriaan ihan vain sen takia, koska niissä on riippuvuutta aiheuttavaa ainetta.
Minä aloitin tupakan polton 8 vuotiaana ja nyt olen 4v ollut polttamatta. Kahviakaan en juo, sillä kun aina saarnataan tupakan syntisyydestä ja sen jälkeen mennään juomaan pannullinen kahvia eikä huomata sitä ollenkaan, että se on puhujalle "pakollinen" juoma eli riippuvuus suhde siihen niin kuin joillain tupakkaan.
Tosin minä itse olen täysin apsolutisti ja sen takia sanani saattavat joittenkin mielestä kuulostaa jyrkiltä, mutta seison sanojeni takana.
Huomaan, että minulla olisi vaikka kuinka paljon asiasta sanottavaa, niin kristillisen kannan puolelta, kuin omalta henk koht puoleltani, että siitä voisi kirjoittaa vaikka pienen kirjan, mutta annetaampa muillekkin mahollisuus mielipiteisiinsä (mutta ei noteerata niitä)
vitsi vitsinä =)- tyttö
-- ei voi muuta, kun nostaa hattua! :)
- XTale
tyttö kirjoitti:
-- ei voi muuta, kun nostaa hattua! :)
Tunsin erään nuoren äidin noin 1,6v sitten joka tuli uskoon ja luopui entisestä elämän tyylistään. Sitten hänelle tuli vastoinkäyminen ja hän lipsahti ottamaan herooiinia. Tämä 29 vuotias äiti ei enään herännyt heroiini höyryistään, eikä hänen lapsensa enään nähnyt äitiään.
Parhaan todistuksen päihteistä antaa he, jotka ovat menneet niiden kanssa hautaan.
Toimiin päihdetyöntekijänä 8kk ja sinä aikana asiakkaistani kuoli päihteisiin neljä ihmistä.
Olisinko voinut tehdä jotakin enemmän heidän puolestaan?
Rehellisesti sanottuna en tiedä *kyynel* - tyttö
XTale kirjoitti:
Tunsin erään nuoren äidin noin 1,6v sitten joka tuli uskoon ja luopui entisestä elämän tyylistään. Sitten hänelle tuli vastoinkäyminen ja hän lipsahti ottamaan herooiinia. Tämä 29 vuotias äiti ei enään herännyt heroiini höyryistään, eikä hänen lapsensa enään nähnyt äitiään.
Parhaan todistuksen päihteistä antaa he, jotka ovat menneet niiden kanssa hautaan.
Toimiin päihdetyöntekijänä 8kk ja sinä aikana asiakkaistani kuoli päihteisiin neljä ihmistä.
Olisinko voinut tehdä jotakin enemmän heidän puolestaan?
Rehellisesti sanottuna en tiedä *kyynel*Ei se meidän ihmisten päätettävissä ole, milloin täältä ajasta siirtyy pois.. se on jumalan tahto. Jo ennen syntymäämme hän on tiennyt, mitä meille tapahtuu, ja milloin kuolemme.
- XTale ei jaksa kirjautua
tyttö kirjoitti:
Ei se meidän ihmisten päätettävissä ole, milloin täältä ajasta siirtyy pois.. se on jumalan tahto. Jo ennen syntymäämme hän on tiennyt, mitä meille tapahtuu, ja milloin kuolemme.
Se on totta, mutta jos se lähtö olisi voinut tapahtua ilman päihteitä, niin se ei olisi satuttanut lähimmäisiä niin paljoo, kun se päihteiden kanssa teki ja vielä ilman yhteittä Jumalaan, vaikka tosin minä en ole kukaan sanomaan, etteikö joku siirtyisi ajasta ikuisuuteen käsi Jeesuksen kädessä.
- tyttö
XTale ei jaksa kirjautua kirjoitti:
Se on totta, mutta jos se lähtö olisi voinut tapahtua ilman päihteitä, niin se ei olisi satuttanut lähimmäisiä niin paljoo, kun se päihteiden kanssa teki ja vielä ilman yhteittä Jumalaan, vaikka tosin minä en ole kukaan sanomaan, etteikö joku siirtyisi ajasta ikuisuuteen käsi Jeesuksen kädessä.
..ei meidän tarttee tuomita kettään. Jumalan sana tuomistee sen viimeisellä tuomiolla ja jumalan sana osoittaa tänä päivänä, mikä on oikein, ja mikä on väärin. olen tekemässä esitelmää kouluun aiheesta "päihteet" uskonnon tunnille, siksi kyselin näitä. Kiitokset avusta! :) Hyvää jatkoa sinulle varmasti vaikeassa työssä.
- Saddu ;-)
...lienevät melkoisen hakusessa ,sillä tokihan päihteiden käyttö herättää n.s. henkistä ulottuvuutta,kö ?!?
Kautta inehmojen historian ollee tuo ajatusmaailman sekotus-kemiallinen-toiminta sallittua...siihen syvetyvien osalta,kö ?!?
Täten jumaluuden olevaisuus todeksi todistatteneen,kö ?!?
Miksi papit vetävät ehtoollisviiniä kitusiinsa niin kovasti...kun se on verovapaata,nääs !!!
lol
;-) - nyt vaikka
www.kan.fi sekä www.netmission.fi noista molm. löytyy tietoo, selaa sivuja!!!
- kirkkoon liittynyt
Kirkköön liityin näön vuoksi ja että saisi kirkko häät. Taidan mennä kaljalle.
- jumalan-tulenkantaja
Kirkko on niin maallistunut, että nykyisn täytyy katsoa Pyhästä Raamatusta asiat, mikä on oikein ja mikä väärin. Raamatun vanha testamentti on totta, mutta se ei ole meille uuden liito uskoville elämän ohjeena voimassa, vaan Pyhän Raamatun Uusi Testamentti.
Näin sanoo Uusi Testamentti, korkein kirjoitettu ohje. Eli alla lukee. älkää juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas menno, vaan täyttykää hengellä. Tämä tarkoitta sitä, että synnin määrä voi lisääntyä juovuspäissä. Voi tulla syntejä esimerkiksi 10 käskyä vastaan.
18.Älkää juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno, vaan täyttykää Hengellä.
[Jumalan Kansan Raamattu: Ef. 5:18]
Moni tietää 10 käskyä. Kymmenen käskynkään noudattaminen ei muuten pelasta taivaaseen. Ihminen ei pysty siihen, kaikki ovat jossakin vaiheessa syntiä tehneet.
Ne ovat ohje, jota olisi hyvä noudattaa, mutta pelastus tulee Jeesukselta, Joka vain haluaa päästä taivaaseen kuoltuaan, näin se otetaan vastaan.
Katso linkki:
http://www.jeesusonherra.net/uskoontulo.htm
Jeesus antaa siis anteeksi synnit.
Alkoholissa ja alkoholijuomissa on se vika, että pikku hiljaa ne vievät ihmistä väärään suuntaan.
Tulisi siis täyttyä Pyhällä Hengellä eikä juopua viinistä!
UT:ssa oli Kaanaan häät ja Jeesus muutti veden viiniksi. Se on esikuva siitä, miten Jeesus lähetti Pyhän Hengen, kun hän meni taivaaseen. Pyhä Henki on uusi viini, jota on hyvä nauttia.
Älä siis nauti viiniä tai alkoholia, vaan täyty Pyhällä Hengellä. Jos et ole uskossa, ohjeet löytyy tästä.
http://www.jeesusonherra.net/uskoontulo.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856