naisten harjoittama perheväkivalta on ollut jo vuosikymmeniä tabu, kielletty puheenaihe. onneksi nyt uhrit ovat alkaneet puhua ja totuus alkaa hahmottua koko karmeudessaan : " olen joskus aikuisena yrittänyt puhua "muistatko kun olin pieni ja sinä hakkasit minua". äiti kieltää sen viimeiseen asti ", kertoo anna, 40.
vaiettu väkivaltaongelma
6
334
Vastaukset
- Tilastoihmine_
niin TÄÄLLÄ siitä ei ole vaiettu. Toiseksi suurin sosiaalinen ongelma Suomessa prostituution ostokieltouhkan ohella, mikäli väitteiden tiheydestä mitään voidaan päätellä.
- proFeministimies
OK hyväksytään, että tilastoissa on ollut harhaa, ja naiset vetelevät miehiä turpaan sikäli kuin pienempinä voivat, ja lapsia hakkaavat siinä kuin miehetkin. Mutta miksi naiset eivät sitten tee seksirikoksia? Naiset eivät ole käytännössä pedofiilejä koskaan, eivätkä raiskaa. Mistä tämä johtuu?
Tietenkin voisi ajatella, että miehen ja naisen seksiroolit ovat erilaiset. Mies 1. ensin katselee naista, ja kiihottuu, jonka jälkeen 2. MIES alkaa hyväilemään naista ja sitten 3. tunkeutuu häneen. Raiskaus siis alkaa siitä, että mies katselee naista. Jos nainen haluaisi raiskata, hänen pitäisi 1. ensin pakottaa mies katselemaan itseään, mikä on käytännössä aika vaikeaa. 2. Sitten naisen pitäisi saada mies hyveäimään, eli kourimaan itseään, mikä on vielä vaikeampaa. Ja sitten vielä 3. tunkeutumaan itseensä, joka olisi homman helpoin osa.
Tämä sama proseduuri tulisi sitten pedofiliatapauksessa tai lapsen seksuaalisessa hyväksikäytössä myös toteutettua 1. 2. 3. Ei onnistu.
Mutta löytyisikö sitten myös naisten seksirikollisuutta, jos aletaan tutkimaan ongelmaa siten, että kysytään nuorilta pojilta: Oletko joutunut tilanteeseen, jossa joku aikuinen nainen on esiintynyt vähäpukeisena sinun edessäsi? Tai oletko joutunut tilanteeseen, jossa erittäin hyväntuulinen nainen on painanut sinut syliinsä ja halaillut sinua voimakkaasti?
Voitaisiinko nämä kokemukset tulkita naisten suorittamaksi seksirikokseksi?- tilastoissa
on ollut sellaista harhaa? Saiskos näytille harhatonta tietoa? Kyselytukimusten mukaan miesten hakkaamista on noin 90 prossaa ja naisten noin 10. Vilases tilastokeskusen tietoja.
- buuu
Miksei nainen muka katsele miestä, kiihotu ja käy päälle?
Kysypä tuota, äläkä käännä kaikkea hullustipäin kun nainen on kyseessä. - "promies"
koskaan kokenut sitä kun nainen haluaa sinua, koska jutut ovat tuollaisia.
Sillon kun jotakin haluaa, niin kyllä sitä sillon haluaa ja haluaa, mutta ei väkisin tietenkään lähelle, vaikka mieli tekisi.
- siitähän
huudetaan jo lujaa.
Ja sitäpaitsi on jäänyt mieleen jo vanhoista suomalaisista elokuvista, että nainen yritti vauvansa muistaakseni "hävittää". Joten ei kai se ole koskaan ollut vaiettu. Sitä vaan voi miettiä että miksiköhän naisen täytyi avioliiton ulkopuolella syntynyt vauvansa yrittää hävittää?
Johtuisiko siitä, että tulisi tietoon, että nainen oli peräti pannut miestä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880