Haluatko tutkia Raamattua?

Liittyen joihinkin aiempiin viesteihin, tarjoan mahdollisuuden tutustua Jehovan todistajien opetuksiin sähköpostitse. Kirjoita osoitteeseen:

[email protected]
5448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onnistuuko tutkiminen avoimesti forumilla kaikkien nähden?

Äänestä

Asetatko mitään rajoituksia henkilön suhteen tai Vartiotorniseuran oppinäkemysten suhteen?

Äänestä

Mitä haluat opettaa? Saatko tunteja toiminnastasi? Oletko feikki?

Äänestä

Palstalla on tullut esille joidenkin toivomus voida tutkia Raamattua Jehovan todistajien kanssa "nimettömänä". Tarjoan tähän mahdollisuuden, koska ymmärrän, että joillakin tämän palstan lukijoilla voi olla korkea kynnys aloittaa keskustelua kotiovelle tulevien Jehovan todistajien kanssa. Onhan helpompi lopettaa kirjeenvaihto kuin sanoa toiselle ihmiselle, ettei halua enää tätä nähdä. Vastaan aina vain kerran saamaani sähköpostiin, joten kenenkään ei tarvitse pelätä, että alkaisin "pommittamaan" viesteillä, joita toinen ei halua lukea.

Tarkoitukseni on nimenomaan sähköpostitse käytävä raamatuntutkistelu, jossa käydään läpi Raamatun perusopetuksia, mutta yksittäisenkin kysymyksen voi toki esittää. En ryhdy kirjeenvaihtoon intohimoisten vastustajien kanssa.

Henkilökohtaista tutkistelua ei oikein voi käydä palstalla julkisesti, mutta samoista aiheista voi tietenkin keskustella avoimesti, mikäs siinä.

Äänestä
  • >>En ryhdy kirjeenvaihtoon intohimoisten vastustajien kanssa.

    Vastustaa voi ihan vaan periaatteesta, siihen ei tarvita sen kummempia perusteita, mielipide riittää. Kritiikki on täsmällisempi ilmaus tässä tapauksessa, mutta ymmärrettävästä syystä sitä ei haluta käyttää.

    Minkä tahansa aiheen paremmin hallitseva voi viedä opastettavaansa kuin pässiä narussa ilman, että pässi edes tajuaa olevansa narussa. Kaikki menee hyvin niin kauan kuin taluttaja ei havaitse itsekin olevansa samalla tavalla talutettu pässi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dr.Octron kirjoitti:

Liittyen joihinkin aiempiin viesteihin, tarjoan mahdollisuuden tutustua Jehovan todistajien opetuksiin sähköpostitse. Kirjoita osoitteeseen:

[email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu