Ensi viikolla aion ottaa puheeksi valtuuston kanssa ajatuksiani jotka koskevat helsingin liikennettä. Kysyisin näin alustavasti, mitä mieltä te olette, hyvät kansalaiset niistä?
1. Poliisi puuttuu asiaan kun liikenteessä rikotaan sääntöjä. Poliisi ei käytä mitään huomautuksia vaan pienin rangaistus on kunnon sakko.
2. Liikennevalot poistetaan. Tarvi valitella sitä ilmanlaatuakaan sen jälkeen kun ei autoja seisoteta minuuttikaupalla valoissa.
3. Suojatiet poistetaan. Tiet ylitetään paikasta josta on lyhin matka.
4. Jalankulkijat on aina väistämisvelvollisia. Jalankulkija näkee auton paremmin kuin autoilija jalankukijan ja on nopeampi väistämään. Liittyy myös saateongelman ehkäisyyn.
5. helsingissä ei tarvi käyttää talvirenkaita kun ei mitään kunnon talvea olekkaan. Oikea tilannenopeus riittää.
6. keskustan nopeusrajoitus nostetaan takaisin 40 km/h kun ei kukaan sitä kuitenkaan noudata. Jos tälläinen n. 50% ylitys on hyväksyttävää sittenhän moottoritiellä saa ajaa n. 180km/h.
tervehdys, täältä helsingin kaupunginvaltuustosta
6
592
Vastaukset
- vastaus sulle
eipä nuo poliisitkaan muuta ku pysäyttänyt, ja huomauttanut ku viimeks vedin rautatientorin laitaa (mikonkatu), noin 60km/h
1. Liikenne sujuu ilman poliisejakin, mutta jos kassassa on vajetta, niin pitäähän niitä sakkoja silloin kirjoitella, tosin kannattais jahdata vain suurituloisia.
2. 3. 4. OK.
5. Hiekat ja suolat myös pois, kitkarenkaat nastarenkaiden tilalle ja liikkumistaito.
6. Eiku keskustaan miniminopeus 50 km/h.- Tojo-Kölli
....muuta kuin pakosta, joskus kuitenkin.
Kommenttia:
1. Samaa mieltä, jos säännöt olisivat sellaiset, että rike olisi kaikissa olosuhteissa vaarallinen, mutta näin ei ole, -vastustan
2. Heh, kaaos siitä syntyisi "meidän" ajotaidolla. -vastustan
3. Osittain samaa mieltä. Vain ruuhkaristeyksissä, joissa pitää olla myös valot, suojatiet ovat OK.
4. Samaa mieltä. Itse ainakin huolehdin, ettei minua jalankulkijana "yllätetä" Oli suojatie tai ei.
5. Huomautan, että talvirengas ei ole sama kuin nastarengas. Mutta kannatan myös tilannenopeuden merkitystä.
6. Hyvä huomio, viittaan kohtaan 1. tässä yhteydessä, huomautan, että taajama-merkki tarkoittaa edelleen 50km/h, jota pellet ovat lähteneet rukkaamaan, mita ihmeellisimmillä haja-asutusaluella..... - Auto--Antero
1.Poliisi kuskatkoon juoppoja ja rikollisia. Automiehet tulee jättää rauhaan.
2. Liikennevalojen poistamisella HELLsingistä tulee yksi vitunmoinen tukos, kun vatipäät kyttäävät joka kulmassa saapumatonta tilaisuuttaan kääntyä, tai ylittää katu.
Liikennevalojen oikea ajoitus selvittäisi koko seudun ruuhkat, mutta valokeskuksen hoidon ollessa apinan aivoilla varustettujen kyrpänaamojen käsissä, toivoa sujuvasta liikennöinnistä EI OLE!
3.Suojateiden poisto lisää toikkaroivia Urpoja pitkin ajoratoja. Vähentää niitä kuitenkin voisi.
4.Totta! Minäkin jalankulkijana olen kiireetön ja aikaa muun liikenteen tarkkailuun riittää. Jalkamiehenä olen yksin vastuussa turvallisuudestani. Se menee ensin kenellä on "kovempi pelti"!
5. Oikein!
6. Keskustan nopeus nostetaan 60km/h ja sisääntuloväylillä 80km/h. Oikea valojen ajoitus mahdollistaa pysähtymättömän etenemisen. - Uuno
Myös kitkarenkaat pitää kieltää ilmaa saastuttavina. Kunnon kesärenkailla ja tilannenopeudella kyllä Helsingissä pärjää. Kysykää vaikka Auto-Anterolta!
- ja blaa
Sitten heräsit, vedit kissan ja päästit kellon ulos?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880