Kertokaa kirjanpitäjät yms. muut fiksut:
Mitkä ovat kriteerit, mitä asioita pitää ottaa huomioon liiketoiminnan muotoa valitessa? Kumpi on halvempi ja kumpi on parempi, tmi vai oy? Onko kriteerinä se, että tekeekö yksin tai muutamalla työntekijällä töitä. Vai onko kenties ennustettu liikevaihto se, jota pitää miettiä. Jos niin missä vaiheessa on järkevämpää muuttaa toiminimestä osakeyhtiöksi?
Joku nyrkkisääntöhän tässä varmaankin on.
Toiminimi vai osakeyhtiö
10
17328
Vastaukset
- Seppo.
No, yritysmuotoa valittaessa pitää ottaa monta monituista asiaa huomioon. Yksi asia liittyy luonnollisesti verotukseen, mutta en kuolemaksenikaan muista mikä oli se euroraja vuodessa minkä jälkeen OY oli edullisempi.
T:mi on luonnollisesti halvempi perustaa. - tietoa
Jos pieni nettovarallisuus (alle 90 000 euroa) ja yritysriski on suhteellisen pieni niin T:mi kannattaa, mutta muuten Oy.
Tuo verotustekijä ei enää ole määräävä tekijä t:mi:n ja oy:n välillä (kiitos suuren yritysveromuutoksen 2006) vaan muut asiat eli:
- Riskin kantaminen
- Imago
- Kirjanpidon järjestäminen - joku vaan
Toiminimi on kevyempi perustaa ja vähemmän byrokratiaa. Kaikki verotetaan omistajan tulona.
Osakeyhtiö on raskaampi ja tulot tuplaverotetaan.
Periaatteessa osakas ei vastaa veloista henkilökohtaisesti, käytännössä esim. pankit vaativat henkilökohtaisen takauksen.
Itse tekisin oü:n: Verot nolla jos ei ota voittoja ulos. Mahdollisuus saada voitot myöskin itselle verottomasti esim. omaisuutta myymällä. Tai sitten voi joskus muuttaa pariksi vuodeksi Viroon ja tyhjentää kassan 20% veroilla.- mopo.nen
Suomen Yrittäjien mukaan yritysverotus on keventyn kun saatiin kokoomus pois valtionvarainministeriöstä.
Yrityksen veroprosentti laski yli 10 % ja perintö ja lahjaverotusta on laskettu yrittäjiltä.
Lisäksi vakavaraisen yrityksen omistaja saa nostaa osinkoja verovapaasti. - mopo.nenille
mopo.nen kirjoitti:
Suomen Yrittäjien mukaan yritysverotus on keventyn kun saatiin kokoomus pois valtionvarainministeriöstä.
Yrityksen veroprosentti laski yli 10 % ja perintö ja lahjaverotusta on laskettu yrittäjiltä.
Lisäksi vakavaraisen yrityksen omistaja saa nostaa osinkoja verovapaasti.Pitää paikkansa että SDP:n valtiovarainministeri laski verotusta mutta vain kaikkein hyvätuloisimmilta sekä ulkomaisilta keinottelijoilta. Verotusta taas kiristettiin ns. pienyrittäjiltä.
"Tuo vakavaraisen yrityksen omistaja saa nostaa osinkoja verovapaasti." tarkoittaa Suomeksi, että SUURPÄÄOMA saa nostaa osinkoja verovapaasti.
Eli totta puhut, että SDP ajaa kokoomuksen asiaa - toiminimo oy
Oy:n tuplaverotuksella ymmärtäisin, että jos voittoa näytetään tilinpäätöksessä niin sitä verotetaan. Ja sitten se toinen verotus tietysti palkanmaksusta? Näinkö se menee?
- mopo.nen
toiminimo oy kirjoitti:
Oy:n tuplaverotuksella ymmärtäisin, että jos voittoa näytetään tilinpäätöksessä niin sitä verotetaan. Ja sitten se toinen verotus tietysti palkanmaksusta? Näinkö se menee?
"Näinkö se menee?"
Ei, vaan palkat on vähennyskelpoisia osakeyhtiön verotuksessa, joten niistä ei makseta kahteen kertaan veroa.
- perustaa oy
mikäli kyseessä on pieni yritys, pitäisi olla ennemminkin syy, että oy:n perustaminen kannattaisi. oy on byrokraattisempi ja kalliimpi pienelle yritykselle. jo tilintarkastajan laskussa on vinha ero, kirjanpidon säädökset, päätöksenteko....
oy:stä nostetaan palkkaa, kun henkilöyhtiöistä ja tmi:llä otetaan yksityisottoja. eli oy:n palkasta maksat lakisääteiset sos.kulut, yksityisotoista et. oy:stä ei sitten ylimääräisiä rahoja nostella tarpeen vaatiessa.
eipä yritykset välttämättä isoja voittoja alussa tee, joten niitä osinkoja saat odotella. yritysmuodon voi vaihtaa sitten myöhemmin, mikälli tarve vaatii.
ja aloittavassa yrityksessä yrittäjä yleensä joutuu takaamaan firman lainat henkilökohtaisella omaisuudellaan, eli riski ei siitä pienene, vaikka oy:n perustaisi.
on olemassa erittäin isoja kommandiittiyhtiöitä, joten kaikki eivät näe tarpeelliseksi muuttua ikinä osakeyhtiöiksi.- suhuru
on se hyvä että täällä on näitä jotka ei ymmärrä näistä asioista mitään. ompahan kilpailijoita vähemmän ;)
t. juuri oy:n perustanut - kolli2
suhuru kirjoitti:
on se hyvä että täällä on näitä jotka ei ymmärrä näistä asioista mitään. ompahan kilpailijoita vähemmän ;)
t. juuri oy:n perustanutOnko virma vielä pystyssä hra ? Kaikkitietävä ??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874188Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293163No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10929
- 134921
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770