Ajatuksia

-ajattelija-

Projisoinnilla tarkoitetaan sitä, että henkilö näkee itsensä ulkopuolella sopivassa kohteessa (esim. toisessa ihmisessä) pahaa (= käytännössä omia luonteenpiirteitään) - ja aina tarpeen mukaan - silloin kun oma etu sitä vaatii.

Usein kyse on itsessä vaikeasti hyväksyttävissä olevista luonteenpiirteistä ja ominaisuuksista. Henkilö ei itse ei useinkaan ole tietoinen asenteellisuudestaan ja ahdasmielisyydestään, ahne ja itsekäs ei välttämättä ole tietoinen ahneudestaan ja itsekkyydestään, ja miellä sitä ei-hyväksyttäviksi(=pahuudeksi).

PAHA siis usein ulkoistetaan, vaikka siihen ei olisi perusteita (esim. Lordin tapauksesta).

Kun totuutta itsestä ei kestetä ja uskalleta kohdata, niin "pahuus" kohdistetaan johonkin ulkoiseen ja sopivaan kohteeseen.

Omassa itsessä olevaa PAHUUTTA ei voi tunnistaa, mikäli ei kykene REHELLISEEN ITSETUTKISKELUUN.

PAHUUS johtuu usein silkasta tietämättömyydestä ja ymmärtämättömyydestä (ja peloista), mutta on olemassa myös tietoista ja harkittua pahuutta:
"PUOLUEELLISEN MIELEN omaava ei koe tosiasioita, todellisuutta ja esimerkiksi OIKEUDENMUKAISUUTTA ensisijaisen tärkeäksi. Hän pyrkii ensisijaisesti saavuttamaan aineellista tai muuta hyötyä ja etua ITSELLEEN (tai esim. ryhmälleen)."

6

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös niin

      että jos toisten kanssa menee muka huonommin kuin ennen niin vika on itsessä.

    • ajatuksia...

      fiksusti selitettyinä.

    • -ajattelija-

      Tähän aiheeseen sopii hyvin esimerkiksi Lordista käytävä keskustelu.

    • TheDragonLord

      tekstiä ja ajatteita persoonallisuudesta. Psykoloogiaa on ehkä luettu jonkin verran:O))

      Se on totta että pahuuteen tarvitaan melkeinpä aina ulkoinen kipinä. Se on kuin tuleen heitetään benziiniä se leimahtaa!

    • Terapiaa kaikki

      Kyllä totta on se, että arvostelu koostuu vain arvostelijan ajatuksista. Toisin sanoen arvosteltavana olevalla ei ole usein mitään tekemistä esitettyjen luonteenpiirteiden kanssa. Tämä on ilmeisesti niin yksinkertainen totuus, että sitä ei tahdota aina ymmärtää.

      Toisen henkilön tunteminen on ajatuksenakin aika absurdi. Helppoa sen sijaan on kehittää erilaisia mielikuvia. Käsitteitä, joilla hahmotamme mielessämme ympäristömme ihmisiä, riittää. Loppujen lopuksi on kai niin, ainakin useinmiten, että todella projisoimme omaa sisäistä maailmaamme kertomalla mitä muut ovat.

      Pahuus-käsite tai oikeammin agressio syntyy silloin kun ympäristö ei mukaudu odotuksiimme, emmekä pysty toteuttamaan itseämme. Lordi oikeastaan vain käyttää pahuden tunnusmerkkejä ja symboleja jotka ovat kollektiivisia. Tämänkaltainen esiintyminen oikeastaan on terapeuttista. Terapeuttista sen vuoksi että se on hallittavissa, eikä uhkaa todellisuudessa ketään. Ei ainakaan sellaisen henkilön mielestä joka näkee eron fiktiolla ja todellisuudella.

      Ehkä pahuudet joita kuulemme tarvitsevat fiktiivisen ilmiasun jotta voisimme niitä käsitellä ja hallita.

      • Terapiaa kaikki

        J.K.
        Toisaalta on ehkä myös niinkin, että jatkuvan väkivallan ja pahuuden esiintuominen saattaa ahdistaa ja peittää asiat jotka tuovat iloa elämään.

        Liika psykologia ja pohtiminenkaan ei taida kovin iloinen asia olla...sorry. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4970
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1069
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1033
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      977
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      940
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      867
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      822
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      55
      742
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      703
    Aihe