Lisää ruotsinkielistä ohjelmaa!

Minuta on todela typerää, että meille ruotinkielisille ei ole tarpeeksi ojelmia mtv3 kanavala...... ite asiassa silä ei ole yhtään......

Minusta kaikien pitäisi lähetää mtv3:lle postia asiasta ja vaatia ruotsinkielistä ohjelmaa tai ruotsinkielistä tekstitystä ohjelmiin ja se ei olisi edes suomenkielisille ongelma koska suomenkieliset kaikki osaa ruotsia, muta ruotsinkielisistä kaiki ei osaa suomea, joten lähetäkää postia mtv3:lle!

Anteeksi minun huono suomenkieli!
6232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kaikki tv ohjelmat ruotsinkielisiksi ja ilman suomenkielisiä tekstejä.

Äänestä

Minun mielestäni pitäisi Suomessa tehdä samalla tavalla, kuin Ruotsissa tehdään Suomenkieliselle ohjelmalle.

Vähentää lähetys aikaa ja määrärahoja Ruotsinkieliseltä ohjelma tuotannolta.

Maikkarilla on ihan oikea tyyli ohjelmaa vain niille jotka Suomea osaa.

Yle:kin kun sen vielä tajuaisi.

Ennemmin vaikka Saamenkielisille omaa ohjelmaa kuin Ruotsinkielisille.

Muuta Ruotsiin jos ei ohjelmiston kieli tarjonta Suomessa tyydytä, sillä sieltä varmaan tulee riittävästi Ruotsin kieltä.

Äänestä
  • Ruotsissa lisätiin suomenkielisten tarjontaa, muta mtv3:n poruka varmaan ymärtää koska se on ruotsalaisten halussa.

    Ylekin on ruotsinkielisten halinnassa muta sielä ohjelmat on todela pas*oja ja mtv3:lla tulee kaikenlaista hyvää ohjelmaa muta yksikään ei ole ruotsiksi vaan kaikki on suomi/englanti.

    Ilman meitä ruotsinkielisiä suomi ei pyörisi joten on ihan loogista etä meille olisi joka kanavalla ohjelmaa meidän kielellämme.

    Äänestä

Juujuu kunnon provo. Ei kukaan svedu ole niin tyhmä, että tollaista vaatisi. Suomessa on alle 5% ruotsalaisia, ja TV-ohjelmista n.7% on ruotsinkielisiä(jos svt:tä ei lasketa mukaan). Joten tuota ruotsia kuulee enemmän kuin on tarpeen.

Äänestä

Miks ihmeessä ei maassa maan tavalla!
Ruotsissa asuvat suomalaisetkaan ei saa ruotsissa sitä palvelua läheskään niin paljoo kuin ruotsinkieliset suomessa vaikka ruotsissa asuu enemmän suomenkielisiä kuin suomessa ruotsinkielisiä. Ei ole ollenkaan puolustus että ruotsi antoi suomelle yläluokan ja mustalaiset. Siis, on hyvä oppia molemmat kielet mutta ei saisi asettaa liikaa vaatimuksia esim. TV:lle koska se vain maksaa ja lopulta johtaa siihen ettei köyhällä oo varaa omaan TV:n.

Äänestä
  • tämä maa on suomi, eikä ruotsi! PAKKORUOTSI pois!!!!! aivan kamalaa puhetta oli telkus ku joku vitutn börje selitti, että ruotsinopiskeli alotettaisiin jo ala-asteella!!! voi vittujen vittu!!!! just ton paskakielen takia homehun lukios viel kauemmin ku 3 vuotta! ja tiedän kyllä tasan tarkkaan, etten tule koskaan tarvitsemaan ruotsinkieltä! ja paskat olkoot vaikka kuinka kaksikielinen maa! vihaan sitä oksettaavaa ruotsin kieltä!!!!! muuttakaa takas sinne ruotsiin perkele!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antti kirjoitti:

Minuta on todela typerää, että meille ruotinkielisille ei ole tarpeeksi ojelmia mtv3 kanavala...... ite asiassa silä ei ole yhtään......

Minusta kaikien pitäisi lähetää mtv3:lle postia asiasta ja vaatia ruotsinkielistä ohjelmaa tai ruotsinkielistä tekstitystä ohjelmiin ja se ei olisi edes suomenkielisille ongelma koska suomenkieliset kaikki osaa ruotsia, muta ruotsinkielisistä kaiki ei osaa suomea, joten lähetäkää postia mtv3:lle!

Anteeksi minun huono suomenkieli!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu