Mitä mieltä olette

yksitypy

Voitaisko laittaa Kipparille adressi huuhaaporukalta?
Jos Quistis kävis ostamassa sen, niin voisin maksaa sen hänelle ja laittaa rahan quistisin tilille, jos hänelle sopii.
Olisiko tämä ajatus mielestänne hyvä?
Ilahduttihan Kippari meitä täällä palstalla sentäs aika kauan.

9

1171

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeffjeff

      minä ainakin kannatan sinun ehdotustasi

    • jota kannatan - itse asiassa tosi kaunis ajatus tämän palstan "porukalta" Kipparille.



      Terveisin, MM.



      P.S. Hieman off-topicia Typylle: pääsetkö nyt taas vapaasti huuhailemaan - yhteydet kunnossa?

      • yksitypy evk

        kyllä näköjään auttoi, kun soittelin eilen vähän useanpaankin mumeroon... Puhelinlaskua tais tulla aikamoisesti.
        No... en tiedä vaikuttiko mun soitot, mutta nyt kuitenkin taas yhteys pelaa :=))


    • nylkkäi

      mutta elää muistoissa
      haluan olla mukana.

    • adressi vainajalle?

      Läheisillehän se laitetaan minun käsittääkseni?Vielä parempi jos joku osaisi tehdä nettiin jonkinlaisen adressin niinkuin esim. oli se kynttiläjuttu tsunamin aikaan.Rahaa ei tarvitsisi liikuttaa kun ajatushan se on tärkein.Kippari oli mukavan oloinen kirjoittelija.

      • yksitypy evk

        vainajan omaisille, jossa kunnioitetaan vainajan muistoa.
        Tämä oli ihan vaan minun ehdotus. Minulle käy kyllä muukin.
        Ja sillä rahalla en kyllä sais kun pari tupakka-askia. Eikä sitä rahaa tarvis keltään kerätä. Minä voisin sen adressin maksaa.


      • tuntuu niin osta
        yksitypy evk kirjoitti:

        vainajan omaisille, jossa kunnioitetaan vainajan muistoa.
        Tämä oli ihan vaan minun ehdotus. Minulle käy kyllä muukin.
        Ja sillä rahalla en kyllä sais kun pari tupakka-askia. Eikä sitä rahaa tarvis keltään kerätä. Minä voisin sen adressin maksaa.

        ja sano huuhailijoilta lämmin osanotto.


    • sola"

      kannatan lämpimästi.

      Mä en livessäkään tunne montaa niin mukavaa ihmistä, kuin Kippari oli, joten hän jätti kyllä nyt melkoisen tyhjiön maailmaan..voin vain kuvitella, kuinka hänet oikeasti tunteneet nyt häntä kaipaa...

    • Ajatellen

      Miksi luoda lisää velvotteita Kipparin läheisille adressin muodossa? Uskon että heillä on muutenkin riittävästi tekemistä surun sisällä ja asioiden järjestelyissä. Jos oikeasti ajattelee mitä kaikkea vastaava tilanne omalla kohdalla voisi sisältää, niin oletettavasti toivoisi välttyvänsä *ylimääräisiltä* kuvioilta oman surunsa keskellä.

      Tämä ajatus mitä edellä kirjoitin ei tarkoita sitä että, Kipparin tunteneiden omat tunteet häntä kohtaan, tai myötäeläminen hänen läheisiään kohtaan, vähättelisi tätä aihetta ja myötäelämistä surussa, vaan ainostaan sitä, että osaisimme ottaa huomioon myös läheisien tuskan ja surutyön kaiken tapahtuneen keskellä.

    Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      109
      7197
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      96
      5225
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3486
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3392
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2524
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1491
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1451
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1114
    Aihe