Puoluesihteeriksi...

MiracleMike

9

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastakkain ovat Kelmi (Korhonen) ja Olmi (Alkio).

      Molempi huonompi siis.

      Ei ole Kelmistä eikä Olmista Eero Lankian suurien saappaiden täyttäjäksi. Kumpi tahansa valitaan, se syventää KEPUn kriisiä - ja sehän on vain hyvä Suomen kannalta.

      • Mitäh!

        En ole kuullutkaan. Jos tämä on kriisi, mikä onkaan normaalitila (30-35% kannatusko)?

        Jos kepun sanotaan olevan nykyisellä kannatuksella kriisissä, kokoomuksen nykytilaa pitäisi kai kutsua katastrofaaliseksi.


    • Tanja

      Minä kannatan Jarmoa. Minusta Jarmolla on isompi "ego" kuin Mikolla. Olen tuntenut molemman jorman jo pidemän aikaa - mikon on uudempi tuttavuus.

    • Demagogi

      Puoluesihteerin vastuullinen tehtävä on niin suuri, ettei sitä tohtisi jättää vain muutaman vallan rakenteissa etabloituneen henkilön väliseksi kisaksi.

      Nyt näyttää siltä, että puoluesihteerit tekevät poliittisia avauksia. Sehän ei ole puoluesihteerin tehtävä.

      Puoluesihteeri on tarmokas taustajärjestäjä, joka junailee keskustalaisille ehdokkaille tähdeksi pääsemisen edellytykset - sen yhteisen keskustalaisen pohjan, josta ehdokkaat voivat turvallisesti ponnistaa omalla kampanjallaan kohti vaaleja ja viemään Keskustaa eteenpäin.

      Puoluesihteerin ulostuloihin ei kuulu omat henkilökohtaiset ambitiot. Se, että hän kokoaa kentältä saamansa tiedon koko puolueen käytettäväksi on toinen asia.

      Toivoisin, että Keskustan puoluesihteeriksi ilmoittautuisi vielä lisää henkilöitä.

      Nyt haetaan organisaattoria ja "masinistia". Ihmettelen, että puolueen ulkopuolelta ei ole yritysvalmentajia tms. liikkeenjohdon isänmaallisia henkilöitä hakeutunut ehdokkaaksi.

      Keskusta on paras puolue ja tällä hetkellä suurin puolue. Ja ovathan ne muutkin hyviä.

    • tuplabonus

      Melko erilaisia, hyviä kumpikin, että eipä hätiä mitiä.

    • Ökyisäntä

      Minun täytyy tässä olla eri mieltä. Olen jopa virallinen puoluekokousedustaja, joten mielipiteelläni on merkitystäkin. Minä kannatan Oik.kand Mikko Alkiota puoluesihteeriksi.

      Mikko Alkio oli jo 1996-7 Nuoren Keskustan Liiton pj. ja sitä ennen suuren Varsinais-Suomen nuorisopiirin pj. Aktiivinen hän oli myös kunnallispolitiikassa Laitilassa sekä opiskelijapolitiikassa.

      NKL:n puheenjohtajana Mikko kiersi kenttää ja huolehti ei vain siitä, että toimintaa oli, vaan siitä että se oli reilua ja taspuolista.

      Vuonna 1996 Kouvolan puoluekokouksessa Mikko hävisi niukasti Maria Kaisa Aulalle puolueen varapuheenjohtajuuden, mikä ei olisi onnistunut, ellei hänen maineensa kentällä olisi hyvä.

      Vuonna 1998 Mikko Alkio viimeisteli opintonsa ja sitä seuraavina vuosina keskittyi enemmän perheenkin kanssa oloon. Vuosina 1999-2000 hän teki lisäopintoja Eurooppa-oikeudesta Bryggessa ja siirtyi sen jälkeen yksityisen asianajotoimiston palvelukseen Suomessa. Tuolta ajalta muistetaan keskustan parissa parhaiten Mikon kova työ Olli Rehnin kumppanina Alpo Rusin puolustustaistelussa. Miestä on siis koulittu kovimpien testien kautta.

      Olli Rehnin avustajaksi komissioon Mikko siirtyi 2004 ja sen jälkeen palasi vuoden 2005 aikana pääministerin talouspoliittiseksi neuvonantajaksi, josta toimesta on nyt virkavapaalla.

      Tähän karriääriin kun vielä lisätään hyvä englannin, ranskan ja ruotsin kilen taito, niin pankaapas nyt sitten joku tänne mielellään sellainen faktapohjainen positiivinen kertomus Jarmostakin. Mielummin kuin joku paskanheitto.

      Öky lähtee nyt mökille kun tuo lätkämatsi päättyy. Joten en osallistu juttuun ennen huomisiltaa.

      • Jo pelkästään Ökyrengin kannatus lienee riittävää olla äänestämättä oli-Alkiota.

        KEPU on historiansa (ja lukuisten nimenmuutosten) aikaisessa kriisissä. Olmi tai Kelmi. Samapa tuo.


    • hommaan

      Jarmo Korhosessa on enemmän Arvo Korsimoa kuin Mikko Alkiossa. Alueellisesti jo kyntensä näyttänyt vaalipäällikkö ja kentän organisaattori. Käytännön mies.

      Mikko Alkio on puoluesihteeriksi liian ideologinen. Puoluesihteeri, joka laukoo julkisuuteen omia mielipiteitään, ei saa koko kenttäkoneistoa täysillä toimimaan.

      • kentän ääni

        Korhonen on Alkiota pätevämpi viemään keskusta ensi kevään eduskuntavaaleihin. Miehessä on piiskurin vikaa, mutta juuri sellaista ihmiset oikeasti kaipaavatkin. Alkio on pikkutakkipoikia, joista ei tosikoitoksessa ole mihinkään. Korhonen on Jäätteenmäen ja Virrankosken kampanjoissa käynyt läpi sellaiset mankelit, että niiden kautta kulkenut kyllä pärjää.
        Jos saisin äänestää, äänestäisin Jarmoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16720
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5387
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2548
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2019
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1751
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      978
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      944
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      850
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      848
    Aihe