Ruotsin lähettiläs jäänyt valehtelusta kiinni

lähettilään peittely-yritys

KANSALAISKESKUSTELU INTERNETISSÄ PALJASTI RUOTSIN SUURLÄHETTILÄÄN JULKISEN VALEHTELUN,
sotkeutui Suomen kielipolitiikkaan ja peitteli, että pyyntö tuli Suomen valtioelimiltä. Vaikka projekti oli suunniteltu Ruotsissa. On aivan mahdollista että Rkp-läiset ovat sotkeutuneet peittelyyn.

Mutta Suomen valtio kieltää osallisuutensa.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000108&posting=22000000016544616

Suurlähettiläs valehtelee!
Kirjoittanut: heikki_tala 20.5.2006 klo 10.25


Ruotsin suurlähettiläs Eva Walder-Brundin kirjoittaa Helsingin Sanomissa 18.5.2006: ”Ensinnäkin Suomen Opetushallitukseen sijoitettaisiin asiantuntija Ruotsista tukemaan kouluja ja ruotsinkielenopettajia. Ajatus on peräisin juuri Opetushallituksesta,”

Soitin eilen opetushallitukseen, ja kysyin onko ajatus peräisin opetushallituksesta. Viestintäpäällikkö Juha Ojanen ilmoitti, että ei ole. Hän oli keskustellut asiasta pääjohtaja Kirsi Lindroosin kanssa ja tämä oli vahvistanut, ettei Suomen opetushallitus ole tehnyt asiassa aloitetta.

3

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin?
    • RIITTÄÄ

      ONHAN SE AINA TIETTY ETTÄ RKP ON NIPPU MAANPETTUREITA

    • Valehtelee?

      Joko Ruotsin suurlähettiläs Eva Walner-Brundin tai pääjohtaja Kirsi Lindroos valehtelee.
      On heti tutkittava onko suurlähettiläs häädettävä takaisin Ruotsiin vai onko erotettava pääjohtaja?
      Valmistautukaa buuaamaan Vaasaan, kun Kalle tulee kerjäämään taas elatusmaksujaan sinne: kultasormukset piiloon, sillä viime kerralla kun meillä oli hätä täällä Suomessa, niin Ruotsi keräsi ruokaa vastaan kultasormuksemme ja kultakoristeemme, ei riittänyt veteraaniemme Ruotsin itsenäisyyden pelastaminen, vaan siitä alkoi vuosikymmeniä kestänyt suomenkielisten sorto ja alistaminen niin Suomessa kuin Ruotsissakin.
      Mutta nyt sekin loppuu Suomen kielen palastumisen 200-vuotis juhlissa v. 2009: lopullinen kielellinen itsenäisyys ja irtautuminen Suuresta Saatanasta häämöttää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe