Olen jo pitkään halunnut aloittaa jousiammunnan, mutta en oikein tiedä missäpäin Tamperetta sitä harjoitetaan. En ole siis ennen jousella ampunut, joten kaipiasin jonkinlaista "alkeiskurssia". Yritin googletella, mutta en oikein saanut vastauksia. Ilmeisesti ainakin Haya ry:ssa olisi tarjolla Kyodoa, mutta luulisin, että se olisi liian vaikeaa aloittelijalle (vai?). Ja kyseisellä seuralla ei ollut nettisivua, jota olisin voinut lueskella.
En haluasi käyttää jalkajousta, vaan miellummin tavallista pitkäjousta tai taljajousta. Myös vastakaarijousi kävisi. Tietysti kaikkea voi kokeilla :)
Luulisin, että näin kesällä järjestettäisiin jotain kesäleiri-meiningillä joitain kursseja.
Kiitokset kovasti, jos joku tietää hyvän paikan. Olen tästä haaveillut yläasteelta lähtien ja nyt vihdoin minulla olisi mahdollisuus toteuttaa haaveeni :)
Mistä löytyisi jousiammuntaa?
6
2084
Vastaukset
- Kivikylän mies
http://www.tampereenjousiampujat.net/
Oliskohan se osmonmäen ampumaradalla Tammelan alueella.Kannattaa selata myös Tampereen kaupungin sivustoja. - _Baggio
Teiskossa on jokin extreme "urheilu" mesta, jossa itse ainakin pääsin kokeilemaan jousella ampumista...kyseleppä sieltä
- kin vois löytyä
http://www.tampere.fi/liikunta/lajiseurat/index.html#jousiam
- jousiampujalle....
- Sisqi
Tuo Hervannan Syke tai Tampereen jousiampujat kuullostaa hyvältä. Syke olisi hyvä paikka kun asun ihan vieressä. Jostain syystä ei vaan Sykkeen kotisivut aukene :( Sanoo vaan, että object not found. pitää yrittää myöhemmin uudestaan.
- jouskarista....
Sisqi kirjoitti:
Tuo Hervannan Syke tai Tampereen jousiampujat kuullostaa hyvältä. Syke olisi hyvä paikka kun asun ihan vieressä. Jostain syystä ei vaan Sykkeen kotisivut aukene :( Sanoo vaan, että object not found. pitää yrittää myöhemmin uudestaan.
Ehkä kannattais kokeilla niitä muita yhteystietoja. Koska kyseessä on kuitenkin harrastus jota pyöritetään vapaa ehtois voimin voi olla ettei kukaan jaksa päivittää sivuja, että siinäkin mielessä vois olla ihan mielenkiintoinen yhdistys, sitäpaitsi näissä penemmissä järjestöissä voi saada sujuvampaa ohjausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848