En ymmärrä miksi monet ajavat alinopeutta, miksi poliisi ei puutu alinopeuteen? Kyllä veronmaksajana harmittaa ajella alinopeutta ajavan perässä, poliisit tienpäälle ja kunnon sakot kaikille alinopeutta ajaville, kyllä valtio saisi paljon rahaa kassaan.
Tänäänkin ajoin Helsingistä Lahteen moottoritietä melkein koko matkan vasenta ohituskaistaa 120 km/h:ssa, koko ajan joutui jarruttelemaan ja ajamaan muiden perässä! Miksi ajatte alinopeutta moottoritien vasemmalla ohituskaistalla?
Tänäänkin ajoin Helsingistä Lahteen moottoritietä melkein koko matkan vasenta ohituskaistaa 120 km/h:ssa, koko ajan joutui jarruttelemaan ja ajamaan muiden perässä! Miksi ajatte alinopeutta moottoritien vasemmalla ohituskaistalla?
Vastaukset 14
Vanhimmat
mikä on se alinopeus. Autokoulussa ainakaan sitä ei kerrottu. Tiedän, minulla on takana 2 autokoulua: siviilin ja armeijan. Ja ABCE -kortti taskussa, eikä ensimmäistäkään kolaria.
Onko sinulla ajokortti? Luultavasti ei.
Miten toi sinun kolareitten määrä liittyi asiaan????
alinopeus on laissa määritelty asia. Sitä kutsutaan myös nimellä liikenteen estäminen/haittaaminen/hidastaminen.
Kaksi korttia, etäsitä tiennyt????
Noh, tuo armeijan kortti kertoo taustasi, esikuntakomppanian miehiä kun olet. Kahdella pompulla sotkuun vai miten te siellä kumikomppaniassa sen määrittelitte?
Etkö tosiaan tiedä? No, minäpä kerron: alinopeus on sitä kun hidastellaan toisten edessä ja haitataan liikenteen sujuvuutta. Ajetaan hitaammin kun olosuhteet antaisivat myöten mentaliteetilla: "Minä ajan tätä nopeutta tässä ja nyt. Jos ei vauhtini kelpaa, se on muitten ongelma. Mikäs kiire noilla muka on? Luulevat liikoja itsestään! Ja sitäpaitsi ajamalla satasta kahdeksankympin sijaan säästää matkalla x ainoastaan y sekuntia ym. ym......."
""alinopeus on laissa määritelty asia.""
TLL ei tunne termiä "alinopeus", eikä laissa ei ole määrätty vähimmäisnopeutta.
Pelasta mun päivä ja kerro äkkiä, mistä laista löytyy kohta, jossa kielletään ajamasta hiljamaa, kuin mitä on suurin sallittu???
etpä tunnu sinäkään tietävän.
ja mikähän se on se sinunkin höpöttämäsi alinopeus?????
Määrittele!!! Äläkä vaan jauha muuten potaskaa!!!!!
Minua taas ihmetyttää sellainen, kun ajetaan 80km/h alueella 70km/h ja sitten kun tulee 60km/h rajoitus, jatketaankin sitä 70km/h vauhtia. Miksi ajetaan alinopeutta ja heti perään ylinopeutta?
ajetaan tasaisen tappavaa nopeutta - ei mainittavaa yli- eikä alinopeutta.
Parhaat, mitä olen nähnyt:
Ensin satasen alue, sitten tulee risteys ja satanen jatkuu. Nopeus menee 100-80-60-100. Keski-ikäinen mies ajaa koko ajan 80km/h.
Moottoritiellä tulee siltatyömaa, nopeus 120-100-80-50-30-120. Ensin ajetaan 100, ja kolmenkympin alueella 80 ja sit taas 100.
Koska suurinta sallittua ei tarvitse ajaa. Ja ylinopeudesta tulee poliisi jatkossakin sakottamaan, ei alinopeudesta.
teet illalla?
Ovat lukeneet auton ohjekirjasta kuinka 90km vauhdissa kulutus on optimaalinen, näiden liikenteen
vaarantajien pitäisi käyttää vanhaa tietä jos sellainen on tarjolla eikä motaria (paitsi bussissa matkustajana).
Siitä on huumori kaukana kun nysvääjä änkee ohitus kaistalle aivan nenän eteen alle satasta.
Siinähän sinulla on koko loppuelämä aikaa miettiä.
Jos hoksaat sen joskus, niin ainahan voit myös miettiä, onko pakko jos ei tahdo?