Pari totuutta

Kehäteistä

Helsingin kehätiet eivät ole moottoriteitä. Näin ollen vasenkaista ei ole ohituskaista, vaan jokainen voi vapaasti ajaa kumpaa kaistaa tahansa. Kehätien liittymät ole kiihdytyskaistoja, vaan ihan tavallisia liittymiä.

Näitä kahta asiaa ei näköjään kovin moni ymmärrä. Leveä usempikaistainen tie ei ole moottori- tai mottorilikennetie, ellei sitä ole liikennemerkillä erikseen osoitettu.

4

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyväkuski

      tieliikennelaki sanoo:
      9 §
      Ajoneuvon paikka ajoradalla

      Ajoneuvoa on ajoradalla kuljetettava muu liikenne ja olosuhteet huomioon ottaen niin lähellä ajoradan oikeaa reunaa kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista. Tämä säännös ei koske ajoa yksisuuntaisella ajoradalla.

      Milloin kuljettajan ajosuunnassa on vähintään kaksi ajokaistaa, hänen on kuljetettava ajoneuvoa ajokaistaa tarpeettomasti vaihtamatta yleensä eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla.
      Myöskin järjenkäyttö on sallittua jopa suositeltavaa.Kiihdyttäminen liikennevirran nopeuteen on joustavuutta ja parantaa turvallisuutta ja sujuvoittaa muutenkin ruuhkaista liikennettä.

      • asiaintunia

        Kehätie on yksisuuntainen ajorata, eli vasenta reunaa myöten voi ajaa ihan hyvin. Kehätie on myös useampikaistainen tie, eli ajokaistan turhaa vaihtelua on välteltettävä. Vasemmalla sopii siis ajaa, etenkin, kun monesta risteyksestä käännytään vasemmalle. Se, ette Kari Kaasuttaja pääse ajamaan ylinopeutta molempien kaistojen käytön vuoksi, on vaan plussaa.


      • kehäilijä
        asiaintunia kirjoitti:

        Kehätie on yksisuuntainen ajorata, eli vasenta reunaa myöten voi ajaa ihan hyvin. Kehätie on myös useampikaistainen tie, eli ajokaistan turhaa vaihtelua on välteltettävä. Vasemmalla sopii siis ajaa, etenkin, kun monesta risteyksestä käännytään vasemmalle. Se, ette Kari Kaasuttaja pääse ajamaan ylinopeutta molempien kaistojen käytön vuoksi, on vaan plussaa.

        En ole varma oletko pyrkinyt ironiaan kirjoituksessasi vai oletko tosissasi. Joka tapauksessa juuri noin (ajatellaan) ja toimitaan kehäteillä.

        Jotkut jopa ajavat suoraan liityntäkaistalta vasemman puolimmaiselle kaistalle kuinka ahtaaseen väliin tahansa sillä kääntyväthän heti (10 kilometrin kuluttua) vasemmalle. Sitten kun sinne sopivalle kaistalle on päästy ei ole enää kiire minnekään.

        Liikennevaloissa kaivetaan nenään ja emmitään liikeelle lähtöä. Kärri saadaan lopulta liikkeelle niin 60-70kmh nopeuden saavuttaminen kestää reilun kilometrin paikaltaan lähtien.

        Suomi on vapaa maa ja yo. ajotapa on liikennesääntöjen mukaan riittävän oikein, joten turha tästä on sen enempiä hitsata. Näitä kuskeja on kehillä joka päivä ja ei he sieltä mihinkään häviä, täytyy vain mukautua valitseviin olosuhteisiin.


      • autoilija___
        asiaintunia kirjoitti:

        Kehätie on yksisuuntainen ajorata, eli vasenta reunaa myöten voi ajaa ihan hyvin. Kehätie on myös useampikaistainen tie, eli ajokaistan turhaa vaihtelua on välteltettävä. Vasemmalla sopii siis ajaa, etenkin, kun monesta risteyksestä käännytään vasemmalle. Se, ette Kari Kaasuttaja pääse ajamaan ylinopeutta molempien kaistojen käytön vuoksi, on vaan plussaa.

        yksisuuntainen ajorata on myös moottoritiellä, joten lainsäätäjällä on käynyt moka tossa kohtaa. koska jos tulkitsen pykälää niin mahdollisimman oikealla ajaminen koskee kaksisuuntaista ajorataa jossa on useampia ajokaistoja suuntaansa.
        Ajosuuntia ei ole siis erotettu toisistaan millään fyysisellä asialla(ei keskikaistaa , ei kaidetta)
        Tosin poliisit kirjoittaa sakon jos moottoritiellä ajaa tarpeettomasti vasenta kaistaa joka on kyllä oikein mutta tämä pykälä ei siihen anna aihetta. Löytyyhän sitten se toinen pykälä, kuljettaja ei saa tarpeettomasti häirirä muuta liikennettä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      52
      5592
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      67
      2621
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1960
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      154
      1796
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      36
      1742
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1713
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1458
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1141
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      80
      1119
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      62
      935
    Aihe