Missä ovat nämä nin puhutut leipäjonot ja mihin aikaan ja minä päivinä?
Entäs heikki hurstin jatkama toiminta?
Kiitokset asiallisista vastauksista kaikille jotka viitsivät vastata.
Olen googlettanut asiaa mutta en sanut mitään vastauksia.
T.Yksi useista asunnottomista.
Entäs heikki hurstin jatkama toiminta?
Kiitokset asiallisista vastauksista kaikille jotka viitsivät vastata.
Olen googlettanut asiaa mutta en sanut mitään vastauksia.
T.Yksi useista asunnottomista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyselet leipäjonoja vaikka sulla on netti. Myy se tietsikka ja osta leipää. Kysymyksesi on hieman outo
Nettiä käyttää muuallakin kuin omaa kotona, urpo!! Vaikkapa kirjastossa tms. Eihän tuo sitä tarkoita, että alkuperäisellä kysyjällä olisi tietsikka himassa!
Alkuperäistä kysyjää en osaa valitettavasti auttaa.
muuallakin kuin kotona ja omalla koneella netissä pyöriä. Miettisit ennen "??????" kuin kirjottelet tommosia tyhmyyksiä. Ei kaikilla välttämättä oo asiat niin hyvin kuin sulla!!!
Just joo, kirjasto on varmaankin auki klo 00.08!
Onneksi pääsen silloin tällöin ystävillä käymään netissä ja suihkussa sekä välillä majailtua.
Kiitos ystävällisistä vastauksisat ja niille jotka v...t suoraan sanottakoon.
Suomessa on asunnottomia, jotka ovat olleen jo kauan olleet asuntojonoissa.
Ja jso sulla ei ole asuntoa ja tulot ovat 382.72 €/kk niin sillä saa hikiseen maksettua majailuja ei ruokia välttämättä.Ja jos sinulta veloitetaan per yö5-10€ kun saat tehdä ruokaa toisten sähköllä,pestä pyykkejäsi, nukkua ja käyttää nettiä niin ei ne rahat kaikkeen riitä, varsinkaan helsingissä jossa tuoka on ihan sairaan kallista vaikka kuinka tekisi kaiken itse alusta lähtien.
Sinulle negatiivisesti ajatteiat kokeilkaapa elää 382.72€/ yksi kuukausi ja siitä pitää maskaa myös puhelin ja piruilkaa sen jälkeen.Ja katsokaa että saatte ravitsevaa hyvää ruokaa ja leipää oka päivä sekä maityoa että juustoa, makkaroihin tuskin riittää rahat.
en osaa vastata muuten kuin että, toissa perjantaina vähän ennen puoltapäivää näin Myllypurossa paljon ihmisiä siinä leipäjonossa.
Jos olet terve niin mene töihin helsingin alueella on pula AHKERISTA JA OSAAVISTA työntekijöistä. Esim raksat ja kaikki mitä rakentamiseen kuuluu telakalle hitsariksi valmistalojen pystytykseen.
pelastusarmeijalla on leipä/ruokajakoa Castreninkadulla, Kallion kirkon vieressä, paloaseman takana ja Hurstilla on piste Helsinginkadulla melkein Fleminginkadun kulmassa, siinä tavallinen kioski ja nakkikioski, talonumeroita ei nyt muista, mutta kyllä ne löytyy noista mestoista...
en nyt tarkalleen tiedä, aamupäivää kuitenkin, tarkkoja aikoja ei osaa sanoo sen tarkemmin ettei ihan pieleen menis...