Näenäismuisti?

WINXP ilmoittaa aika usein, että se joutuu lisäämään näennäismuistin tilaa levyllä. Mikähän sen aiheuttaa?
4246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kun muisti kaupaan ostamaan
lisää muistia.

Äänestä
  • ..XP:ssä saa muutettua sen mihin se sitä muistia sivuttaa? Se haluaa väkisin pitää näennäismuistin samalla osiolla missä käyttiskin majailee, susikasi sentään antoi vapaasti käyttäjän määrätä minne swapataan.

    Minä menen muistikauppaan vasta parin tärkeämmän rautapäivityksen jälkeen..

    Äänestä

  • Karlssoni kirjoitti:

    ..XP:ssä saa muutettua sen mihin se sitä muistia sivuttaa? Se haluaa väkisin pitää näennäismuistin samalla osiolla missä käyttiskin majailee, susikasi sentään antoi vapaasti käyttäjän määrätä minne swapataan.

    Minä menen muistikauppaan vasta parin tärkeämmän rautapäivityksen jälkeen..

    se on:

    Klikkaa My Computer -kuvaketta hiiren oikealla, valitse Manage.
    Action-valikosta Properties ja sieltä Advanced-välilehdeltä Performance Options. Sitten Virtual memory -osiosta Change-napin takaa ruuvaten.

    Tosin XP:ssä voi ollakin eri paikassa taas....

    Äänestä

Eipä tuo vaikuta juuri mihinkään, jos sulla riittää kovolla tilaa. Sitten kun kovon tila loppuu niin huomaat kyllä koneesi hidastuva.
Kuvia käsiteltäessä win tarvitsee näennäismuistia eli virtuaalimuistia ja sanotaanhan sitä vielä heittovaihtotiedostoksikin.. todella runsaasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rita kirjoitti:

WINXP ilmoittaa aika usein, että se joutuu lisäämään näennäismuistin tilaa levyllä. Mikähän sen aiheuttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu