Luterilaisuus, oikeako

Uskonto on minulle melko tuntematon asia, vaikka olenkin luterilainen, äitini oli uskovainen, luki joka päivä raamattua ja kuunteli radiosta aamu- ja iltahartaudet, sekä kirkonmenot sunnuntaisin, koska maalta ei päässyt kirkkoon. Kävimme Tampereella Aleksanterin kirkossa usein, kun tätini lauloi siellä kirkkokuorossa. Pidin kyllä lapsena kirkossa käymisistä ja lauloin mielelläni virsiä.
Aikuisena kirkko käynnit ovat jääneet todella vähiin, mutta en ole voinut erotakaan kirkosta, vaikka minulla ei ole sen palveluksista enää tarve. Kuitenkin kunnioitus uskontoa kohtaan on saanut minut pysymään luterilaisena.

Myös helluntalaisuuteen olen tutustunut ja olen varsin yllättynyt, että heidän uskontonsa on niinkin erillaista kuin luterilaisuus, joka on ollut aika paljon vakavampaa ja sanoisin, melkeinpä synkempää, kuin helluntalaisuus.
Heidän laulunsakin soinniltaan ovat kaunista kuultavaa ja ihmisenä heitä ei erota tavallisista kansalaisista. He eivät tuputa uskontoaan, kuten taas jehovan todistajat, jotka käyvät häiritsemässä oven takana, että olen antanut kiellon heille, etten halua heidän käyvän luonani.
Tässä näitä mietteitäni, jotka ovat, kuten kaikki uskontoon liittyvät, ainainen erimielisyyden kohde, jokaisella on oma näkemyksensä omasta uskonnostaan, mutta minä ainakin luulen, että kaikilla uskovilla on sama Jumala, kuka Hänen sanansa sitten mitenkin tulkitsee.

2

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taappo

      >>>...Kuitenkin kunnioitus uskontoa kohtaan on saanut minut pysymään luterilaisena.

      • tämä lause; kunnioitus uskontoa kohtaan..jne.
        Korjaan lauseeni, että kunnioitus äiti vainajani uskoa Jumalaan, on saanut minut omalla tavallani pitämään uskon asiat pyhänä, pilkkaamatta niitä, vaikken haluakaan eri uskon lahkojen sanomaa kuunnella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4321
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      108
      4060
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2517
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      146
      2456
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2377
    6. 133
      2093
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2077
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      50
      1963
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      62
      1719
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1718
    Aihe